Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda na poligonie w Ustce obserwował ćwiczenia Anakonda 2023

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Ćwiczenia wojskowe ANAKONDA 2023 w Ustce.
Ćwiczenia wojskowe ANAKONDA 2023 w Ustce. Magdalena Olechnowicz
Nad głowami latały myśliwce F-16, wyrzutnie Langusty wystrzeliwały widowiskowe salwy, strzały oddawały armatohaubice Krab. To nie wojna, choć manewry wyglądały bardzo wiarygodnie. W sobotę, 13 maja, Andrzej Duda, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, obserwował wojskowe ćwiczenia Anakonda 23 na poligonie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Ćwiczenia są jednym z najważniejszych elementów systemu szkolenia w Wojsku Polskim.

Ćwiczenia pod kryptonimem Anakonda 23 są dziewiątą edycją największego ćwiczenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. To manewry z czynnym udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. Anakonda 23 jest ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem pod kryptonimem Defender 23 oraz szwedzkim Aurora 23 w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą „Exercise Trifecta". Scenariusz jest przygotowany tak, aby manewry wyglądały jak najbardziej wiarygodnie.

- Tegoroczna Anakonda składa się z czterech części - ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym, połączonego ćwiczenia z wojskami, ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo oraz ćwiczenia eksperymentalnego – mówiła major Karolina Krzewina-Hyc z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

W sumie w ćwiczeniach wzięło udział ponad 12 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO krajów partnerskich. Nie tylko dziś, ale we wszystkich działaniach, które trwają od 17 kwietnia.

- Celem Anakondy jest integracja zdolności militarnych Sił Zbrojnych RP, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego W międzynarodowym środowisku operacyjnym w celu uzyskania zdolności do prowadzenia działań w sojuszniczej operacji w regionie Morza Bałtyckiego, w ramach scenariusza aktywacji sił w ramach Artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego – mówiła major Krzewina-Hyc.

ANAKONDA 23 obejmuje nowe elementy sztuki wojennej m.in. przeciwdziałanie reagowanie na zagrożenia hybrydowe.

- Aktywacja, przemieszczenie sił i środków oraz zgrywanie bojowe na potrzeby ćwiczenia rozpoczęło się w połowie kwietnia. Szkolenie w ramach części aktywnej realizowane są na poligonach Drawsko, Orzysz, Ustka i Nowa Dęba, na poligonach na terenie Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii – tłumaczy major.

W ćwiczeniu ANAKONDA 23 oraz w ćwiczeniach skoordynowanych - DEFENDER 23 i AURORA 23, w ramach których realizowane będzie również szkolenie poza granicami Polski, biorą udział przedstawiciele Sił Zbrojnych z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji.

Wśród sprzętu wykorzystywanego podczas fazy ćwiczenia połączonego AN-23 są m. in. czołgi M1 Abrams, bojowe wozy piechoty M2 Bradley, armatohaubice K9 Thunder i AHS Krab oraz wyrzutnie Langusta.

Ćwiczenia są jednym z najważniejszych elementów systemu szkolenia w Wojsku Polskim. Scenariusz AN-23 przygotowywany jest tak, aby jak najbardziej przypominał rzeczywistą sytuację. Wpisuje się on w profil i dynamikę obecnych zagrożeń i dylematów strategiczno-operacyjnych wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Batyckiego. Zamierzeniem ćwiczenia jest
integracja państw sojuszniczych i partnerskich w celu sprawdzenia poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania rodzajów sil zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia w regionie Morza Bałtyckiego.

- ANAKONDA jest niezwykle ważna dla nas wszystkich obywateli i żołnierzy. Dla wszystkich tych, którzy chcą mieć pewność, że Wojsko Polskie jest dobrze przygotowane, gotowe i zdolne do obrony granic Polski i jej niepodległości, która pamiętajmy nie jest dana raz na zawsze. Dlatego, mając na uwadze eskalację zagrożeń w Europie, w związku z nieuzasadnioną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukraine 24 lutego 2022 roku. zidentyfikowaliśmy nowe wymagania operacyjne, które wpłynęły na koncepcję ćwiczenia ANAKONDA 23 – mówi Krzewina-Hyc.

od 16 lat

Ćwiczenia podsumował Andrzej Duda, prezydent kraju i zwierzchnik Sił Zbrojnych.

- Mamy trudny czas, za naszą granicą toczy się wojna, Ukraina się broni, wspieramy Ukrainę, ale co jakiś czas przeżywamy różne trudne momenty z tą wojną związane. Nigdy wojna nie była tak blisko nas – mówił prezydent Andrzej Duda. - Jest to wyzwanie polskich służb, jest to wyzwanie dla Żandarmerii Wojskowej, dla Straży Granicznej i całego Wojska Polskiego. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa i to się dzieje, i za to chcę ogromnie podziękować żołnierzom i wszystkim polskim służbom. Jest to bardzo ważne i trudne zadanie, ale realizujemy je bezpiecznie – mówił prezydent.

Ćwiczenia na poligonie pokazują, że polskie wojsko jest gotowe nas obronić.

- Ćwiczenia zostały dobrze przeprowadzone. Widzieliśmy ogień połączony, widzieliśmy nasze myśliwce F 16, słyszeliśmy strzały oddane z armatohaubic Krab i salwy wystrzelane z Langusty oraz bomby, które zostały zrzucone z samolotów F16. To bardzo skomplikowana operacja, która została doskonale przygotowana – mówił prezydent. - Jest to też pokaz tego, co się dzieje w polskim wojsku, modernizacji, która następuje. Jestem ogromnie zadowolony, cieszę się z nowych zakupów, z tego, że mamy armatohaubice Krab i K9, które szybkimi decyzjami zostały zakupione i będą cały czas przychodziły na wyposażenie polskiej armii. Cieszy mnie też zakup czołgów K2, które przybywają i będą przybywać do naszego kraju, z czołgów Abrams, które zostały zakupione.. Budujemy system obrony powietrznej kraju. To jest dzieło, które nie było przez wiele dziesięcioleci w wolnej Polsce realizowane. Chcemy zbudować najnowocześniejszy system obrony rakietowo-powietrznej w Europie. Coraz więcej supernowoczesnego sprzętu trafia do naszego wojska. To wszystko sprawi, że nikt nie odważny się nas zaatakować i Polska będzie bezpieczna – mówił prezydent Andrzej Duda.

Ćwiczenie ANAKONDA zagościło na stałe w kalendarzu najważniejszych ćwiczeń w tej części Europy. Ze względu na swój rozmach operacyjny i skalę użycia wojsk ANAKONDA od 2018 roku jest przedsięwzięciem realizowanym w cyklu 3-letnim, planowanym z wyprzedzeniem, ma charakter defensywny i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek z państw. Scenariusz ćwiczenia bazuje na fikcyjnym podziale geopolitycznym i położeniu państw, a jego przygotowanie rozpoczęło się już w 2021 roku. Ćwiczenie od 2006 roku ewoluowało ze stricte krajowego do ćwiczenia z aktywnym udziałem państw członkowskich NATO i naszych partnerów. Za jego przygotowanie odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował, by działać spokojnie i bez emocji.

Andrzej Duda w Ustce: Wyciągamy wnioski ze wszystkich zdarze...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda na poligonie w Ustce obserwował ćwiczenia Anakonda 2023 - Głos Pomorza

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński