MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezent od egzaminatorów. Sprawdzili próbne matury i przygotowali rady dla maturzystów na maj! Co trzeba wiedzieć, aby nie stracić punktów?

Barbara Wesoła
Matura 2023 już w maju!
Matura 2023 już w maju! Tomasz Czachorowski
Centralna Komisja Egzaminacyjna podsumowała próbne matury, które tegoroczni maturzyści pisali we wrześniu oraz w grudniu. To ważne, szczególnie dlatego, że po raz pierwszy w tym roku przeprowadzana jest matura na nowych zasadach w tzw. nowej formule 2023. Wnioski z próbnych matur skłoniły egzaminatorów do zebrania najważniejszych rad, które pomogą maturzystom jeszcze lepiej napisać egzamin maturalny, uniknąć prostych błędów i nie stracić cennych punktów. Poznaj je i sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Spis treści

Rekomendacje dla uczniów opracowane przez egzaminatorów

Na podstawie prac ocenionych podczas badania diagnostycznego w grudniu egzaminatorzy przygotowali wskazówki dla uczniów, którzy egzamin maturalny napiszą w maju. Na co zdający powinni zwrócić uwagę? Wśród rad egzaminatorzy skupiają się na uważności w czytaniu poleceń i precyzji, a także czytelnego pisania. Przez nieuważność można łatwo stracić punkty.

W publikacji CKE podsumowano najczęściej powtarzane błędy, które niejednokrotnie wynikają z niezrozumienia polecenia. Być może wynika to z presji lub lęku, przed upływem czasu. Warto zwrócić uwagę na uważne czytanie poleceń i wykonywanie dokładnie tego, co wskazują.

Przydatne może okazać się szybkie wynotowanie w punktach tego, co należy zrobić lib podkreślenie ważnych części polecenia. Odpowiedzenie sobie samemu na pytanie: „Czego konkretnie oczekuje ode mnie to zadanie”, ma to na celu samo sprawdzenie, czy rozumiemy polecenie.

Maturzysto, o tym pamiętaj na maturze z języka angielskiego 2023

W zadaniach otwartych sprawdzających rozumienie tekstu (czyli np. zadania z rozumienia ze słuchu na maturze z języka angielskiego) pamiętaj, aby:

 • Przeczytać uważnie polecenie i zastosować się do wszystkich podanych w nim wymogów;
 • Udzielać odpowiedzi w języku wskazanym w poleceniu;
 • Nie przekraczać wskazanych limitów wyrazów w swoich odpowiedziach (jeśli takie są narzucone w poleceniu);
 • Udzielać odpowiedzi wyłącznie na podstawie tekstu lub tekstów podanych w zadaniu, a nie własnych przekonań lub wiedzy ogólnej;
 • Upewnić się, że twoje uzupełnienie luki pasuje do wyrazów/zdania przed luką i po luce;
 • Zadbać o precyzję udzielanych odpowiedzi. Nie uogólniać informacji i nie pomijać istotnych informacji podanych w tekście;
 • Pisać czytelnie, aby nie było żadnych wątpliwości co do zapisu odpowiedzi.

W zadaniach otwartych sprawdzających znajomość środków językowych trzeba szczególnie uważać na pełną poprawność gramatyczną i ortograficzną odpowiedzi, a także zwracać uwagę na wszystkie informacje zawarte w poleceniu, np. podany limit wyrazów lub konieczność wykorzystania konkretnego wyrazu.

Jeśli nie zastosujesz się do któregokolwiek z wymogów wskazanych w poleceniu do danego zadania, odpowiedź nie będzie uznana za poprawną – czytamy w publikacji CKE.

W zadaniach zamkniętych przydadzą się następujące wskazówki:
Wybierając odpowiedzi w zadaniach zamkniętych, nie sugeruj się wyłącznie występowaniem tego samego wyrazu lub wyrażenia w tekście oraz w jednej z opcji odpowiedzi do wyboru. Upewnij się, że odpowiedź, którą chcesz zaznaczyć, jest w pełni uzasadniona i żaden jej fragment nie jest sprzeczny z tekstem.

Jeśli nie potrafisz od razu wskazać poprawnej odpowiedzi, działaj drogą eliminacji i wyklucz odpowiedzi, które są niepoprawne lub nie mają uzasadnienia w tekście.

Trwa głosowanie...

Który przedmiot maturalny jest najtrudniejszy?

Rekomendacje egzaminatorów przed maturą z języka polskiego 2023

Matura z języka polskiego 2023 w nowej formule jest wymagająca. Maturzyści mają na egzamin aż 4 godziny. Egzaminatorzy na podstawie najczęstszych błędów na maturze próbnej przygotowali wiele rad dla zdających. Oto niektóre z nich:

 • czytaj uważnie polecenia;
 • dla wygody podkreśl lub w inny sposób zaznacz sobie w poleceniu wszystkie te elementy, które trzeba uwzględnić w odpowiedzi, aby była ona poprawna i pełna;
 • nie musisz pisać wszystkiego, o czym wiesz na dany temat – odpowiadaj na pytanie, które zostało ci postawione.

Do napisania notatki syntetyzującej mogą się okazać przydatne odpowiedzi do zadań, które rozwiązywałeś(-aś) wcześniej – podpowiadają egzaminatorzy w publikacji CKE

Wypracowanie na maturze z języka polskiego. Ważne wskazówki

Autorzy części poradnikowej od CKE zachęcają, aby wybrać temat, który się rozumie i do którego zdający będzie umiał dobrać odpowiednią lekturę obowiązkową, a także inny utwór literacki. Ponadto piszą, aby:

 • wybierać te lektury obowiązkowe, które dobrze się zna;
 • w argumentacji dbać o funkcjonalność omawianych utworów;
 • w swoim wypracowaniu przywołać dwa konteksty;
 • rozwijając temat wypracowania, unikać mnożenia przywoływanych i pobieżnie omawianych utworów;
 • pamiętaj, aby wypracowanie stanowiło spójną całość, a wstęp, część zasadnicza i zakończenie były ze sobą logicznie powiązane;
 • zrobić korektę językową każdej udzielonej odpowiedzi.

To jest ważne na maturze z matematyki 2023

Tak, jak w przypadku pozostałych egzaminów priorytetowe jest na maturze z matematyki uważne czytanie treści polecenia. Poza tym egzaminatorzy przypominają, maturzysto:

 • stosuj się do poleceń zadania. Polecenia są wyróżnione pogrubioną czcionką. Zwróć uwagę na czasowniki operacyjne użyte w poleceniu np. „Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź”, „Oceń prawdziwość stwierdzeń. Wybierz P albo F”, „Rozwiąż. Zapisz obliczenia”.
 • pamiętaj, że dużo twierdzeń i wzorów znajduje się w Wybranych wzorach matematycznych na egzamin maturalny z matematyki. Korzystaj z tej broszury, rozwiązując zadania.
 • w zadaniach, w których należy wykazać prawdziwość jakiejś ogólnej własności (np. podzielności), musisz przeprowadzić rozumowanie ogólne – nie podstawiaj konkretnych wartości liczbowych.
 • sprawdź, czy wszystkie decyzje w wyborze odpowiedzi do zadań zamkniętych właściwie przeniosłeś(-aś) na kartę odpowiedzi. Zaznaczenia w arkuszu nie będą sprawdzane i oceniane.
Z czym uczniowie mają problemy na maturze? A z którymi zadaniami sobie dobrze radzą?

Kolejne zmiany na maturze 2023. CKE po przeanalizowaniu matu...

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezent od egzaminatorów. Sprawdzili próbne matury i przygotowali rady dla maturzystów na maj! Co trzeba wiedzieć, aby nie stracić punktów? - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński