Premier Szydło zleca skup węgla. "Reanimacja trupa" czy "strzał w 10"? [WIDEO]

Ewelina Sadko
Pomysł premier Beaty Szydło jest strzałem w dziesiątkę - Waldemar Wolant. fot. Piotr Smoliński
Premier Beata Szydło ogłosiła w Brzeszczach, że zamierza zlecić Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) skup węgla zalegającego na kopalnianych zwałach, także w miejscowej kopalni. Górnicy się cieszą, bo dzięki temu zakłady dostaną zastrzyk gotówki na funkcjonowanie przez kilka miesięcy.

Autorka: Ewelina Sadko, Gazeta Krakowska

Janusz Steinhoff, były minister gospodarki, uważa, że to „reanimowanie trupa” i że nie poprawi to sytuacji polskiego górnictwa.

- To wyrzucanie pieniędzy w błoto. Przejedzą je - twierdzi Albert Miłkoś z Oświęcimia, który zna wielu górników z Brzeszcz. - Opowiadają, że w tej chwili bardziej markują pracę, niż faktycznie pracują - dodaje. Kopalnia w Brzeszczach, przy takim zatrudnieniu jak obecnie, mogłaby wydobywać 2 mln ton węgla rocznie. Wydobywa połowę z tego, a i tak nie ma zbytu.

ARM nie zdradza, co zrobi z węglem. To tajemnica państwowa. Skup ma ruszyć w 2016 roku.

***

Nowy pomysł na ratowanie polskiego górnictwa ogłosiła premier Beata Szydło podczas uroczystości barbórkowych w Brzeszczach. Górnicy liczą, że interwencyjny skup węgla kamiennego pozwoli kopalniom stanąć finansowo na nogi. Inni zarzucają szefowej rządu, że tym sposobem zmarnuje publiczne pieniądze.

- To tylko doraźnie wspomoże kopalnie, a w żadnym wypadku nie poprawi sytuacji polskiego górnictwa - przekonuje Janusz Steinhoff, były minister gospodarki i ekspert w sprawach górnictwa. - Interwencyjny skup węgla pozwoli na chwilowe utrzymanie ich płynności finansowej, a tu potrzebne są zdecydowane działania: restrukturyzacja, zamknięcie nierentownych zakładów. Na to jednak rządzący nie mają odwagi.

Jak podkreśla, obecnie wydobycie jednej tony węgla jest droższe niż jej wartość. A do tego niepoliczalne są straty, jakie generują niektóre kopalnie, np. zniszczenia budynków.

Premier twierdzi, że skup węgla, który zalega na kopalnianych zwałach, to dopiero początek planu, nad którym pracuje rząd.

- Dzisiaj trzeba mówić o rozwoju polskiego górnictwa, a nie o jego restrukturyzacji i zwijaniu czy wygaszaniu - podkreślała w Brzeszczach. - Zakłady górnicze muszą być doinwestowane i mieć perspektywy.

Jej zdaniem, przed górnictwem otwiera się właśnie nowa szansa, bo rząd jest zdeterminowany, by bronić tej branży i rozwijać.

Górnicy z rodzinnej gminy Beaty Szydło są zachwyceni. Przekonują, że każde wsparcie jest dobre, nawet to interwencyjne.

- W historii Polski taka sytuacja zdarza się po raz drugi. Wcześniej interwencyjnie skupiono wieprzowinę od rolników, dzięki czemu do dziś nie mają problemu z jej zbyciem - zauważa Waldemar Wolant, szef związku zawodowego „Sierpień 80” działającego w kopalni „Brzeszcze”. - Pomysł pani premier jest strzałem w dziesiątkę: kopalnie dostaną gotówkę na regenerację, a rząd czas na przygotowanie planu na połączenie górnictwa z energetyką, o którym dotychczas tylko się mówiło.

O skupie węgla ostatecznie zdecydować ma nowe Ministerstwo Energetyki. Jeśli tak się stanie, surowiec trafi do zasobów Agencji Rezerw Materiałowych (ARM). Co potem, nie wiadomo. To ściśle tajne.

- Informacje dotyczące rezerw strategicznych, ich ilości i miejsc przechowywania są objęte klauzulami w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych - zaznacza Grzegorz Adamczewski, dyrektor Biura Organizacyjnego ARM.

Premier też nie zdradza, co stanie się z kupionym węglem. Wielu zastanawia się, czy w ogóle ma na to pomysł. - Może przeznaczyć go np. dla wojska albo podległych mu instytucji - sugeruje Wolant.

Na zwałach zalega obecnie 5,9 mln ton węgla, w samych Brzeszczach - 600 tys. ton (w całym minionym roku wydobyto tutaj 900 tys. ton). Aby skupić wszystko, licząc po średniej cenie wydobycia ok. 300 zł za tonę, rząd musiałby zapłacić 18 mld zł.

- Premier kupi węgiel za pieniądze z naszych podatków. Górników to uciszy na chwilę. Przejedzą pieniądze i będą chcieli kolejne - ocenia Mirosław Naglik z Kęt, który do niedawna handlował węglem. - Po co zresztą inwestować w kopalnie, gdy coraz bardziej stawia się na ekologiczne źródła energii?

Fakty
Kopalnia w Brzeszczach, należąca wcześniej do Kompanii Węglowej, od wielu lat jest nierentowna. Na przełomie 2014 i 2015 roku została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która m.in. zajmuje się zamykaniem kopalni. SRK dostała pieniądze z budżetu państwa, dzięki którym górnicy otrzymywali zaległe pensje, a kopalnię utrzymywano.

W porozumieniu z górnikami premier Ewa Kopacz obiecała, że „Brzeszcze” nie zostaną zamknięte, a rząd poszuka dla nich inwestora. Okazała się nim energetyczna spółka Tauron, która nabyła zakład za symboliczną złotówkę.

W listopadzie Tauron zapowiedział, że zainwestuje w kopalnię 200 mln zł w ciągu najbliższych dwóch lat. Jerzy Kurella, do wczoraj prezes zarządu Tauron, zdradził plan, z którego wynika, że w 2017 r. zakład zacznie przynosić zyski. Zapewnił też, że przejęcie Brzeszcz jest dla grupy opłacalne, a w ciągu siedmiu lat wyłożone teraz pieniądze powinny się zwrócić. Z biznesplanu, jaki przygotował zarząd Tauronu, wynika, że od drugiej połowy 2017 r. wydobycie w Brzeszczach sięgnie 1,7-1,8 mln ton węgla. Związkowcy z tej kopalni podkreślają, że w ciągu roku mogłaby wydobywać nawet do dwóch mln ton węgla kamiennego.

Wideo

Materiał oryginalny: Premier Szydło zleca skup węgla. "Reanimacja trupa" czy "strzał w 10"? [WIDEO] - Gazeta Krakowska

Komentarze 63

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

W
Wolak

Sprane mózgi PISowców nie przyjmują do wiadomości nagiej prawdy. Nie chwalę PO, bo spieprzyła wiele i zaniedbała, ale Kaczyński to oszołom chory psychicznie. A ci, co tu wpisują teksty, to psy PISu, którym płacą za te wpisy nienawiści ogromne pieniądze. To robota ludzi, którzy nienawidzą wolności i , a zresztą szkoda strzępić ryja... Niech was sponiewierają do końca i tak się niczego nie nauczycie. Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się ino sznur…

P
Prawda 111...

Jarosław Kaczyński powiedział, że nie należy publikować wyroku TK. Ciekawe jak teraz panie Witek i Kempa wycofają się ze wczorajszych deklaracji o tym, że zamierzają wyrok opublikować. Szanowne Panie! Śmiało! Wy nadstawiajcie swoje karczki za Wielkiego Wodza. On za nic nie odpowiada, bo nie ma żadnej funkcji. We natomiast zbierajcie już na obronę, bo tego typu przestępstwo jak powstrzymywanie opublikowania wyroków najważniejszego sądu w Polsce się a) nie przedawnia, B) w zależności od kwalifikacji grozi za nie kara 10 lub 15 lat pozbawienia wolności. Oczywiście macie jedną szansę, że wasz wódz wprowadzi w Polsce dyktaturę dożywotnią. Wtedy będziecie bezkarne do czasu jej obalenia. Ale co potem? A i z tą dyktaturą może być problem. Ideał waszego Naczelnika Piłsudski miał ludzi, którzy gotowi byli dla niego zabijać, bo miał weteranów wojennych. Kaczyński ma jedynie w swoim zakonie miernoty, które jako półgłówki nie widzą tego jaki jest ich wódz i jaki jest jego stan psychiczny. Czy wyobrażacie sobie wojsko, które słucha Macierewicza, gdy na wiosnę po zrujnowaniu naszego kraju setki tysięcy będą demonstrować za nowymi wyborami, a on każe wojsku opanować sytuację? Nie moje drogie Panie. Nikt z armii, czy policji nie każe strzelać do wściekłych ludzi, którym zabiera się wolność. Dlatego prędzej czy później wasz Naczelnik przeminie, a dzisiejsze jego słowa zostaną ocenione jako podżeganie do popełnienia przestępstwa.

p
prawda111..
W dniu 11.12.2015 o 20:31, Prawda 111... napisał:

Widziałem to co wczoraj działo się przed Pałacem Prezydenckim. Mohery zaatakowały dziennikarza TVP. Pisiory mają problem. Jak wytłumaczą swojemu betonowi, że "media reżimowe" nie są już reżimowe. One są reżimowe dla mnie od teraz. Będzie jazda, kiedy jakaś Gargas dostanie po berecie od babci w berecie.

To był straszny atak :o jedna staruszka wyjęła mu z POkomuszych uszu słuchawki :P  żeby słyszał, co do niego się mówi :P  a ten POkomuszy wypierdek stał jakby do niego nie docierało, że nikt nie chce w tym miejscu takiej POkomuszej TV, bo to obraza tego miejsca i ludzi... W końcu tuba propagandy ruszyła te POkomusze siedzisko i poszedł do swoich :D  Tak, to był niesamowity atak, biedaczek ledwo przeżył :D  :D  :D  :D  :D  :D

P
Prawda 111...

Widziałem to co wczoraj działo się przed Pałacem Prezydenckim. Mohery zaatakowały dziennikarza TVP. Pisiory mają problem. Jak wytłumaczą swojemu betonowi, że "media reżimowe" nie są już reżimowe. One są reżimowe dla mnie od teraz. Będzie jazda, kiedy jakaś Gargas dostanie po berecie od babci w berecie.

p
prawda111..
W dniu 11.12.2015 o 19:37, 1010 napisał:

Są tacy ludzie, jak Prawda111.., do których chce się czasem podejść i zapytać, jak im się udaje życ bez mózgu...

Nie mnie się pytaj - pytaj się ich - POkomuszych wypierdków, bo ja też tylko jestem żdziwiony jak oni bez tego mózgu żyją :o  :P  :D

p
prawda111..
W dniu 11.12.2015 o 19:31, Łukasz napisał:

Śniegu nie ma a bałwanów pełno...

Na szczęście to same POkomusze bałwany :o  :P  :D

1010

Są tacy ludzie, jak Prawda111.., do których chce się czasem podejść i zapytać, jak im się udaje życ bez mózgu...

Ł
Łukasz

Śniegu nie ma a bałwanów pełno...

S
Szrajnert
W dniu 11.12.2015 o 18:59, KC PiS napisał:

Prawda111.., co sądzisz o nowym szefie PKP?

Czekamy na merytoryczną odpowiedź. Przy okazji napisz swoją opinie o innych komunistach i SBeckich donosicielach w PiSie.
p
prawda111..
W dniu 11.12.2015 o 19:17, Franki3 napisał:

Prawda111.., ty tak pierd..isz, bo nigdy jeszcze baby nie miałeś...

Jak zwykle używasz POkomuszej propagandy, bo jak tobie reka zastępuje kobietę, to myślisz ze tak już wszyscy robią POkomuszy wypierdku :o  :P  :D  :lol:

F
Franki3

Prawda111.., ty tak pierd..isz, bo nigdy jeszcze baby nie miałeś...

R
R.S.
W dniu 11.12.2015 o 19:09, prawda111.. napisał:

Ja sądzę i jestem w 200 % pewien, że jesteś POkomuszy wypierdek :o  :P  :D

Bardzo merytoryczna, inteligentna i kulturalna wypowiedź typowego nawiedzonago oszołoma z PiSu.
p
prawda111..
W dniu 11.12.2015 o 18:59, KC PiS napisał:

Prawda111.., co sądzisz o nowym szefie PKP? 

Ja sądzę i jestem w 200 % pewien, że jesteś POkomuszy wypierdek :o  :P  :D

K
KC PiS

Prawda111.., co sądzisz o nowym szefie PKP?

p
prawda111..

Pierwszy  sekretarzu - 12 grudnia zbiorą się wszyscy pierwsi sekretarze POkomuszej partii :o  :P  :D  a żeby było ich widać, to wezmą ze sobą czerwone sztandary :P  które będą powiewać nad ich czerwonymi czapeczkami :o  :P  :D

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3