Premier Mateusz Morawiecki: Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie [Oświadczenie premiera]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Premier Mateusz Morawiecki: Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie [Oświadczenie premiera]
Premier Mateusz Morawiecki: Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie [Oświadczenie premiera]
Udostępnij:
Oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego: Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami, sprawców okrutnych zbrodni z niewinną ludnością i napadniętymi państwami. W imię pamięci o ofiarach i w imię wspólnej przyszłości musimy dbać o prawdę.

Na reakcję polskich władz musieliśmy czekać do niedzielnego popołudnia. Na stronie kancelarii premiera mocne oświadczenie pojawiło się chwilę po godz. 17.00.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador Rosji pilnie wezwany przez polski MSZ za słowa Putina: Józef Lipski to bydlak i antysemicka świnia

Czytamy w nim m.in.:

"Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami. I to presję nie na historycznej, a na jak najbardziej współczesnej scenie geopolitycznej.

"W ostatnich tygodniach Rosja poniosła kilka istotnych porażek: niepowodzeniem zakończyła się próba całkowitego podporządkowania sobie Białorusi, Unia Europejska po raz kolejny przedłużyła sankcje nałożone za bezprawną aneksję Krymu, a rozmowy w tzw. „formacie normandzkim” nie tylko nie przyniosły zniesienia tych sankcji, lecz w tym samym czasie doszło do kolejnych obostrzeń - tym razem amerykańskich – które znacznie utrudniają realizację projektu Nord Stream 2. Jednocześnie rosyjscy sportowcy zostali właśnie zawieszeni na cztery lata za stosowanie dopingu".

"Słowa Prezydenta Putina traktuję jako próbę ukrycia tych problemów. Rosyjski przywódca doskonale zdaje sobie sprawę, że jego zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością – i że w Polsce nie ma pomników Hitlera ani Stalina. Takie pomniki były na naszej ziemi wyłącznie wtedy, gdy stawiali je agresorzy i zbrodniarze – III Rzesza hitlerowska i Rosja sowiecka" - pisze premier Mateusz Morawiecki w specjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej.

Zobacz też: Oświadczenie Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego

"Naród rosyjski – największa ofiara Stalina, jednego z najokrutniejszych zbrodniarzy w historii świata – zasługuje na prawdę. Głęboko wierzę w to, że naród rosyjski jest narodem ludzi wolnych – i że odrzuca stalinizm, nawet gdy władza prezydenta Putina stara się go zrehabilitować".

CZYTAJ TAKŻE: Ostre oświadczenie MSZ w reakcji na słowa Władimira Putina zarzucające Polsce współodpowiedzialność za II wojnę światową

"Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami, sprawców okrutnych zbrodni z niewinną ludnością i napadniętymi państwami. W imię pamięci o ofiarach i w imię wspólnej przyszłości musimy dbać o prawdę".

Wcześniej w niedzielę szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski zapowiadał w Polskim Radiu: Premier Mateusz Morawiecki wygłosi specjalne oświadczenie ws. słów Władimira Putina dotyczących genezy II wojny światowej.

Prezydencki minister oświadczył, stanowisko szefa rządu, było konsultowana z prezydentem Andrzejem Dudą i jego doradcami z Narodowej Rady Rozwoju. - Zobaczymy, jaka będzie reakcja Rosji na to oświadczenie. Na razie nie nadajemy temu kłamstwu rosyjskiemu najwyższej politycznej rangi - stwierdził Szczerski.

Oświadczenie premiera zostało przetłumaczone na rosyjski i angielski i opublikowane w mediach społecznościowych.

W niedzielę na Twitterze, zanim opublikowano oświadczenie premiera, rozsądny głos zabrał były szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Zaapelował o wspólne stanowisko rządu i opozycji:

W poniedziałek poparcie dla Polski wyraziła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Tymczasem twitterowe konto ambasady Rosji w Polsce odpisało ambasador Mosbacher: "Droga Pani Ambasador, czy naprawdę Pani sądzi, że zna historię bardziej niż dyplomację?"

Minister Szczerski nie wyklucza, że w przyszłości głos zabierze również głowa państwa. - Mamy nadzieję, że sprawa ze strony rosyjskiej zostanie zreinterpretowana i nie będzie konieczności, by przeszła ona na poziom prezydenta Polski - mówił Szczerski.

Burza wybuchła po skandalicznych słowach Putina oskarżającego nasz kraj o rozbiór Czechosłowacji w 1938 r. oraz po nazwaniu polskiego ambasadora w III Rzeszy "bydlakiem i świnią".

W reakcji na to ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew został w piątek wieczorem wezwany w trybie pilnym.

Zobacz też: Kim jest prezydent Rosji Władimir Putin, który na nowo pisze historię? Putin po raz czwarty rządzi na Kremlu

Ze strony MSZ głos zabrał Marcin Przydacz, wiceminister odpowiedzialny za politykę wschodnią i azjatycką. - Na fałszywą narrację historyczną Rosji nie możemy się zgodzić, w związku z tym reagujemy i będziemy reagować za każdym razem, kiedy polskie imię będzie szkalowane - poinformował w sobotę.

Jak dodał, na potrzeby wewnętrzne podkręcana jest ta fałszywa narracja historyczna, na którą my się w oczywisty sposób nie możemy zgodzić. W związku z tym reagujemy i będziemy reagować za każdym razem kiedy polskie imię będzie szkalowane.

Wiceminister Przydacz poinformował, że zgodnie z praktyką dyplomatyczną ambasador przedstawił swoje stanowisko, jednocześnie zobowiązał się do przedstawienia polskiego stanowiska do swojego ministerstwa spraw zagranicznych w Moskwie.

Zdaniem urzędnika próba reinterpretacji polityki historycznej dotyka też inne państwa, choćby Czechy i Francję. Na szczęście - jak podkreślił Przydacz - świat odpowiedział jednoznacznie i bardzo pozytywnie na wypowiedzi Putina. Przydacz miał na myśli oświadczenie szefa Komitetu Żydów Amerykańskich Davida Harrisa, który krytycznie odniósł się do słów Putina.

Marcin Horała, poseł PiS, gość Wiadomości TVP ocenił, że Putinowi chodzi o prowokację, a nasza reakcja jest stonowana. - Polska uniezależnia się od dostaw gazu z Rosji, staje się bogatsza, militarnie się wzmacnia - i to bardzo irytuje Rosjan - stąd takie słowa Putina atakujące Polskę. Horała uważa, że nie należy się dać Putinowi sprowokować.

Weekendowe media zagraniczne odnotowały fakt ataku Putina na Polskę. Obszerny artykuł z tłem historycznym zamieścił m.in. magazyn "Independent".

W poniedziałek konkretny i mocny głos padł ze strony Niemiec. Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel przedstawił w tweecie stanowisko swojego kraju:

Nie pierwszy raz rosyjski przywódca manipuluje faktami i oszukuje. Niedawno zarzucał Polsce rozbiór Czechosłowacji w roku 1938.

Napięcie na lini Rosja-Polska nie maleje. Całkiem niedawno, bo w listopadzie 2018 r. polski ambasador Włodzimierz Marciniak został wezwany przez rosyjski MSZ. Wtedy chodziło o grafikę „Achtung Russia!”umieszczoną w programie „Minęła 20” w TVP Info.

Wezwanie przez MSZ w języku dyplomatycznym znaczy, że nie jest dobrze.

Słownik dyplomatyczny. Od noty do agresji

Nota wyrażające zaniepokojenie, głębokie zaniepokojenie, oburzenie, głębokie oburzenie, potępienie i stanowcze potępienie jakiegoś faktu

  • Wezwanie własnego ambasadora na konsultację
  • Odwołanie własnego ambasadora
  • Wezwanie do MSZ ambasadora drugiej strony
  • Zawieszenie stosunków dyplomatycznych
  • Zerwanie stosunków dyplomatycznych
  • Agresja na kraj

Zobacz też: amerykańscy żołnierze rozmieszczeni są na terenie całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki: Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie [Oświadczenie premiera] - Polska Times

Komentarze 113

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
księgowy
31 grudnia 2019, 12:23, Furman:

Na takiego premiera jak Morawiecki zawsze można liczyć.

liczyć to on umie , ale swoje pieniądze ?

G
GOSC
31 grudnia 2019, 12:32, Yuki:

Wiedziałem, że dobrze robię głosując na PiS. Nikt tak jak premier Morawiecki nie będzie stał na straży interesów Polski.

I Polin,,,,

G
Gość

To swołocz Kacapy?

G
Gość

WAŻNE ! 15 września 1945 ZSRR wypowiada wojnę Japonii. Niespełna miesiąc po spustoszeniu Hiroszimy i Nagasaki przez USA bombą atomową ruskie ze swoim Stalinem chcą używać tej samej taktyki co 17 września 1939 po ataku Hitlera od Zachodu na Polskę czyli : "kopanie leżącego ! " i "strzał w plecy ! po cichu przez zaskoczenie.Powinien ktoś to przypomnieć nie tylko ruskim ale i światu .Premier Morawiecki nie przypomniał to powinien jakiś dziennikarz ciągle , jak minister MSZ czy inni podsekretarze itp . krępują się ze względu na pochodzenie tak jak syn żyda płk. NKWD Aleksander Kwaśniewski.

G
Gość
31 grudnia, 12:45, maj frend:

To jest naprawdę nie do pomyślenia. Polska tylko wycierpiała przez Rosję, a Putin ma czelność nas oczerniać. Na szczęście Morawiecki ostro zareagował. To było potrzebne.

a czego mozna sie spodziewać po takim zaplutym skarlałym bękarcie stalina jak putin. swołocz i bekart to tylko swołocz i bekart, wschodnia dzicz bez kultury i obycia. ten bekart ma czelność cytować Lipskiego ,gdzie jego pobratymcy 26 sierpnia 1939r podpisali pakt z hitlerem a 17 wrzesnia 1939r. pomimo paktu o nie agresji napadli bez wypowiedzenia na Polske. swoiety to najgorszy zlepek narodow w Europie od XVI wieku.sowiety-tzw. rosja nigdy nikogo nie osowbodziły czy wyzwoliły podczas II wojny światowej a jedynie zajmowały terytoria państw europy wschodniej i środkowej oraz bałkany w wyniku zawartych porozumie na konferencji w Teheranie i Jałcie .

Żaden sowiet nie wyzwolił obozu koncentracyjnego w Oświęciumiu - Auschwitz, bo gdy WESZLI DO OBOZU, to znajdowało się tam kilkaset chorych więżniów dzieci jak i starszych chorych więżniów, gdyż wszystkich zdolnych do marszu więznió esesmani w marszach smierci wyprowadzili na teren rzeszy niemiec hitlerowskich.

Pora pzrestać bajdurzyc o wojnie ojczyznianej , bo w kronikach

niemieckich jednostek wojskowych jed gro jednostek i formacji w skłąd ktorych wchodzili dobrowolnie obywatele sowieccy - rosjanie, łotysze ,litwini, kozacy, uzbecy , gruzini były to oddziały WAFEN SS. jNajwiększy zwyrodnialcy i zdziczali psychopaci. Polacy mogli pzrekonac się o tym podczas Powstania Warszawskiego.

tak więc bekart putin kultywuje tradycje zbrodniarza stalina i hitlera i ich pogorobowców.

dla tego zaplutego skarlałego bękarta powinien byc dozywotni zakaz wjazdu na teren Polski.

P
Pankracy
31 grudnia, 14:10, Gość:

Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem!

Spadaj kacapski trollu.

r
rku
31 grudnia, 11:41, jc:

Kiedy mówi polityk tej rangi co Putin nigdy nie wiadomo kiedy mówi prawdę . Kłamstwo ma wpisane do swego zawodu . A kiedy on lub jego ministrowie mówią o innych ludziach " partnerzy " to śmiało można założyć , że chodzi o ludzi , których chcą oszwabić . To się nazywa dyplomacja .

To nie są bogowie wojny ani dyplomacji .

Wykorzystują przewagę militarną , ludnościową i obfite zasoby surowców .

D
Dyplomacja Mniej Niż Zero

Matołusz olał UE w sprawie klimatu to teraz UE nas olewa w sprawie Putina.

G
Gość

Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem! Precz z Mateuszkiem Kłamczuszkiem!

G
Gość
31 grudnia, 12:42, longin:

Morawiecki stanął na wysokości zadania.

[wulgaryzm] się raczej

G
Gość

HAHA! NOTORYCZNY KŁAMCA, SKAZANY PRAWOMOCNIE ZA GŁOSZENIE NIEPRAWDY WYTYKA INNYM KŁAMSTWA!!!

b
bolo

Tak trzymać premierze Morawiecki!

J
Jankiel

Nie ma lepszego od premiera naszego!

G
Gruzin

Premier Morawiecki nigdy nie pozwoli, by dobre imię Polski było szargane przez Putina.

G
Gogo

Czytałem to oświadczenie i naprawdę w samo sedno.

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie