Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawybory w PO 2019: Debata Kidawa-Błońska – Jaśkowiak w sobotę. Kto zostanie kandydatem Platformy na prezydenta?

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Adam Jankowski/ Polska Press
7 grudnia w Warszawie odbędzie się debata przed prawyborami w Platformie Obywatelskiej, które odbędą się 14 grudnia i wyłonią kandydata na prezydent RP. W wyścigu bierze udział dwoje polityków PO – wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Za organizację debaty i prawyborów odpowiada szef komisji wyborczej PO Rafał Grupiński. Na „kampanię” otrzymali od Platformy po 25 tys. zł. Od kilkunastu dni jeżdżą po całej Polsce i spotykają się z lokalnymi działaczami partii. W trakcie sobotniej debaty „kandydaci na kandydatów” mają przedstawić własną wizję rozwoju Polski.

Faworytką w prawyborach jest Małgorzata Kidawa-Błońska, choć to o Jacku Jaśkowiaku było zdecydowanie głośniej w ostatnich dniach. Wszystko za sprawą kilku wywiadów w których Jaśkowiak otwarcie popiera związki partnerskie czy prawo do aborcji. Ze swojej tolerancji zasłynął jako prezydent Poznania.

Sam szef PO Grzegorz Schetyna – nieoficjalnie - stawia na Jacka Jaśkowiaka. Natomiast Kidawa-Błońska może liczyć na wsparcie byłego premiera Donalda Tuska. - Obiecałem Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, że będę ją wspierał z całego serca zanim pojawiła się kandydatura prezydenta Jaśkowiaka – przyznał niedawno Tusk w TVN24, dodając przy tym, że w dniu prawyborów nie będzie go w Polsce.

Wybory prezydenckie odbędą się w maju 2020 roku.

Kim jest Małgorzata Kidawa-Błońska?

Małgorzata Kidawa – Błońska urodziła się 5 maja 1957 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Filozofii i Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę zawodową związała z filmem i kulturą. W drugiej połowie lat 80. pracowała w dziale literackim Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. W latach 1994-2005 była producentem filmowym - wspólnie z mężem produkowała filmy i programy telewizyjne. Ich największym przedsięwzięciem był film „Skazany na bluesa”.

Pracę w samorządzie rozpoczęła jako radna Rady m.st. Warszawy i członkini Komisji Kultury. Jest posłanką od 2005 roku. Była wiceprzewodniczącą Sejmowej Komisji Etyki Poselskiej oraz członkinią Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. W 2010 roku była rzecznikiem prasowym kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku pełniła funkcję rzecznika prasowego Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej RP. Była rzecznikiem prasowym rządów – Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Od 2015 roku wicemarszałek Sejmu. Jest żoną reżysera Jana Kidawa-Błońskiego, mają syna. (źródło: sejm.gov.pl).

Kim jest Jacek Jaśkowiak?

Jacek Jaśkowiak urodził się 10.03.1964 r. w Poznaniu. Jest społecznikiem, działaczem sportowym, byłym przedsiębiorcą. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów oraz podatków.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w latach 90. w firmach handlowych. Pracował, m.in. dla dra Jana Kulczyka, w Kulczyk Tradex. Od 1997 do 2014 roku prowadził własną działalność gospodarczą polegającą na obsłudze księgowej i doradczej zagranicznych przedsiębiorców. Wraz z inwestorami biznesowymi uczestniczył w tworzeniu tysięcy miejsc pracy w Polsce.

Jest aktywnym sportowcem. Przebiegł ponad 50 maratonów na nartach biegowych, kilka razy ukończył prestiżowy Bieg Wazów. Jako 38. człowiek na świecie przebiegł wszystkie maratony serii Worldloppet. Doprowadził do przyznania Szklarskiej Porębie zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich, które zorganizował w roku 2012 i 2014. Jest członkiem Komisji Światowej Federacji Narciarskiej (FIS) ds. Pucharu Świata w biegach narciarskich. Od kilkunastu lat wspiera niewidomych rowerzystów z klubu "Razem" w Poznaniu. Sam uwielbia spędzać czas na rowerze, którym dojeżdża również do pracy. Przyjaźnił się z Jackiem Kaczmarskim, legendarnym poetą, pieśniarzem, któremu pomagał w reorganizacji finansów i organizacji koncertów. Gdy choroba nie pozwalała już koncertować Kaczmarskiemu, zatrudnił go w swojej byłej firmie.

Od 2008 roku zabiera głos w sprawach publicznych. Jego aktywność publiczna sprawiła, iż w roku 2010 został kandydatem ruchu miejskiego My-Poznaniacy na urząd prezydenta Poznania. Od 2013 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej, był jej kandydatem na urząd prezydenta Poznania w roku 2014. W II turze wyborów uzyskał 86 164 głosów poparcia (59,09 proc.) i zastąpił na stanowisku prezydenta urzędującego przez 16 lat Ryszarda Grobelnego.

Ma dwóch synów.

Zna biegle język niemiecki oraz komunikatywnie angielski. (źródło: bip.poznan.pl).

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński