Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jest najpopularniejsze

Andrzej Szkocki
O tym, kto się dostał do wymarzonej szkoły, uczniowie dowiedzą się 6 lipca.
O tym, kto się dostał do wymarzonej szkoły, uczniowie dowiedzą się 6 lipca. Andrzej Szkocki
Minął termin składania podań do szkół ponadgimnazjalnych. Największą popularnością cieszą się kierunki techniczne, a wśród liceów - "Pobożniak".

W szczecińskich liceach do klas o profilach, które w ubiegłym roku cieszyły się największym zainteresowaniem, w tym roku wpłynęło jeszcze więcej podań.

W II LO największą popularnością cieszy się klasa "h" o profilu biologiczno-chemiczno- fizycznym, a także klasa "f" o profilu matematyczno- fizyczno-informatycznym. Do tej pierwszej jest 110 kandydatów na 30 miejsc, do drugiej 75.

W liceach największą popularność mają klasy ukierunkowane na przedmioty ścisłe. Dużą popularnością cieszą klasy, które przygotowują do studiowania medycyny. W V LO jest 134 kandydatów na 60 miejsc do klasy o profilu medycznym. Natomiast do klasy o profilu matematyczno- fizyczno-informatycznym jest 58 kandydatów na 30 miejsc, czyli prawie dwóch na jedno miejsce.

Dużym zainteresowaniem cieszą się dwa profile w I LO. Do klasy o profilu europejsko- lingwistycznym chcą chodzić 83 osoby, a jest tylko 60 miejsc. Klasa ta oferuje 5 godzin języka angielskiego i 3 godziny języka włoskiego tygodniowo oraz możliwość nauki języka rosyjskiego w ramach zajęć pozalekcyjnych. Do klasy dziennikarsko-prawniczej chce się dostać 86 osób, to prawie 20 więcej niż w ubiegłym roku.

- Myślę, że powodem tego zainteresowania są autorskie programy napisane przed laty i modyfikowane oraz współpraca z Uniwersytetem Szczecińskim, szczególnie z wydziałem prawa - mówi Anna Marsula, wicedyrektor I LO. - Nasi uczniowie w ramach zajęć chodzą do sądu, a większość naszych absolwentów dostaje się na prawo.

Jeśli chodzi o technika, to najpopularniejszym kierunkiem jest technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych. W Zespole Szkół nr 6 na ten pierwszy kierunek wpłynęło 77 podań na 30 miejsc, a na ten drugi - 169 chętnych na 64 miejsca.

- Zainteresowanie wynika z tego, że rodzice uczniów uznają, że kawiarnie i restauracje oraz hotele będą się rozwijać i dzieci będą miały perspektywy na rynku pracy - mówi Małgorzata Taczała, wicedyrektor ZS nr 6. - Część uczniów kontynuuje też tradycje rodzinne. Poza tym nasza szkoła ma dobrą renomę. Praca w gastronomii jest ciężka, ale większość naszych absolwentów znajduje pracę w zawodzie w Polsce lub za granicą.

W Zespole Szkół Elektryczno- Elektronicznych technikiem informatykiem chce być 97 osób, dla których przygotowano 64 miejsca. Technikiem mechatronikiem chce zostać 61 osób, a są 32 miejsca. Duża ilość podań wpłynęła na kierunek technik samochodowy w Zespole Szkół Samochodowych, ale czeka na nich sporo miejsc - 128.

Poszukiwany zawód to technik informatyk. Do klas o tym profilu w Zespole Szkół Łączności chce chodzić 50 osób (32 miejsca), a w Zachodniopomorskim Centrum Edukacyjnym 68 osób (32 miejsca).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński