Prawo chroni młodocianych

www.echodnia.eu
Udostępnij:
Dzieci mogą pracować, ale tylko na pewnych zasadach.

Prawo pracy dzieli nieletnich pracujących na dzieci poniżej 16 roku życia i młodocianych, czyli osoby między 16 a 18 rokiem życia, wykonujących lekkie prace lub pracujące w ramach nauki zawodu. Przepisy dotyczące pracy w każdej z tych grup nieco się różnią.

Aby dziecko mogło być zatrudnione, na przykład przy roznoszeniu ulotek kolportowanych przez takiego pracodawcę, konieczne jest zezwolenie inspektora pracy. Wydanie go jest uzależnione od pisemnej zgody rodziców lub opiekunów dziecka na wykonywanie przez nie pracy oraz opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wypowiedzieć się musi również lekarz, który potwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy.

Jeśli dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu do dokumentów musi być dołączona opinia dyrektora szkoły, który stwierdza czy praca nie będzie kolidować z nauką. Dopiero gdy wszystkie te dokumenty wraz z wnioskiem pracodawcy trafią do Państwowej Inspekcji Pracy, inspektor wydaje zezwolenie.

Nieco inaczej są traktowane dzieci między 16 i 18 rokiem życia (wyjątkowo także 15-latkowie, jeśli rok wcześniej rozpoczęli naukę, a praca jest związana z przyuczeniem zawodowym). Zawarcie umowy o pracę z nieletnim jest dopuszczalne gdy wyrazi na to zgodę opiekun, lekarz, poradnia psychologiczna i dyrektor szkoły.

Na pracodawcy zatrudniającym młodocianych ciążą szczególne obowiązki - musi zapewnić im opiekę i pomoc, nie-zbędną dla ich przystosowania się do wykonywania pracy. Musi także zwolnić nastolatka od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkolnych.

Młodociani mogą być zatrudniani nie tylko w celu przygotowania zawodowego, ale także w innym celu, ale tylko do prac lekkich. Praca taka nie może powodować zagrożenia życia i zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego. Pracodawca zobowiązany jest ustalić wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy lekkiej pracy, uwzględniając tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego.

Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin. Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wy-miar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin.

Ze względu na wiek, mniejsza wytrzymałość i ciągły rozwój fizyczny, młodociani niezależnie od wieku i warunków zawar-tych w umowie o pracę, są objęci szczególną ochroną. Przede wszystkim nie mogą być zatrudniani w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej - czyli od godziny 22.00 do 6.00.
Dzieciom i młodzieży przysługuje także skrócony czas pracy. Młodociani do 16 roku życia mogą pracować jedynie 6 godzin na dobę, a młodzież w wieku od 16 do 18 lat - 8 godzin, ale do czasu tego wlicza się czas nauki. Młodocianym przysługuje też przerwa w pracy wynosząca 30 minut - o ile dobowy czas pracy jest wyższy niż 4,5 godziny.

Przysługuje im zwiększony urlop wypoczynkowy - 26 dni roboczych, który jest udzielany najczęściej w czasie wakacji i ferii.

Jeśli młoda osoba, która wciąż się uczy, chce mieć takie same wakacje jak jej rówieśnicy, może na pozostały czas letniej przerwy w nauce wypisać podanie o urlop bezpłatny, a praco-dawca ma obowiązek wyrażenia zgody na takie przedłużenie wakacji.

Źródło:
Dzieci w pracy - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie