Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 2,5 mld zł dla polskich przedsiębiorców i naukowców do rozdysponowania w konkursie NCBR Szybka Ścieżka [ROZMOWA]

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Rozmowa z Moniką Ciślak z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Za nami warsztaty online z cyklu “NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR” (Programu Inteligentny Rozwój). Internauci z Pomorza Zachodniego mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak pozyskać wsparcie finansowe w konkursie Szybka Ścieżka. Proszę zatem wyjaśnić czym jest ten konkurs?

- Konkurs Szybka Ścieżka jest flagowym konkursem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, finansowanym z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, czyli największego programu wsparcia przedsiębiorców w Polsce. Konkurs realizujemy już od kilku lat. Niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Wyróżnia go kilka elementów. Po pierwsze, jest kierowany do bardzo szerokiego grona odbiorców. Mogą w nim brać udział zarówno startupy, mali i średni przedsiębiorcy, duże firmy, jak i ich konsorcja. Od ubiegłego roku do udziału dopuściliśmy również konsorcja przedsiębiorców i jednostek naukowych. Po drugie, nie ma ograniczeń tematycznych. Składany projekt musi jedynie wpisać się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). To obszary, które polski rząd uznał za najbardziej atrakcyjne i potrzebne dla rozwoju naszej gospodarki. KIS-ów jest bardzo dużo, więc gwarantuję, że każdy chętny znajdzie swój profil.

Czym powinny charakteryzować się projekty wnioskodawców?

- Projekty powinny odznaczać się innowacyjnością. Rozumiemy przez to działania, które ulepszą dotychczas znany produkt lub usługę albo wprowadzą na rynek zupełną nowość. Jeśli przedsiębiorca zastanawia się czy NCBR to miejsce, gdzie znajdzie wsparcie finansowe na realizację swoich pomysłów, może to sprawdzić korzystając z naszego Asystenta Innowacji. To aplikacja dostępna pod adresem www.asystentinnowacji.ncbr.gov.pl oraz na naszej stronie www.ncbr.gov.pl. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, by dowiedzieć się czy dany projekt ma szansę na dofinansowanie. Podobne wsparcie oferujemy w zakresie liczenia budżetu. Na www.asystentbudzetowy.ncbr.gov.pl czeka Asystent Budżetowy, czyli aplikacja, która służy do łatwego kwalifikowania kosztów zaplanowanych w projektach finansowanych ze środków POIR.

Jakim budżetem operuje NCBR przy realizacji tego konkursu?

- Alokacja środków NCBR przeznaczonych na Szybką Ścieżkę jest naprawdę wysoka. W tym roku budżet to prawie 2,5 mld zł. Wszystkie te środki trafią do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy chcą realizować projekty B+R.

Przedsiębiorcy chętnie biorą udział w konkursach, jednak często zwracają uwagę na skomplikowane formalności jakie muszą spełnić oraz długi czas oczekiwania na decyzję. Jak to wygląda w przypadku Szybkiej Ścieżki?

- Staramy się, aby z roku na rok konkurs był coraz bardziej przyjazny przedsiębiorcom. W tym roku zmieniliśmy dokumentację konkursową. Napisaliśmy ją prostym językiem, takim który jest w stanie trafić do każdego, nawet do osób, które po raz pierwszy spotykają się z instrumentami finansowania Unii Europejskiej. Zmieniliśmy także kryteria oceny, aby były one prostsze w zrozumieniu. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy dokładnie wiedzieli w jaki sposób są punktowani. Do tego Szybka Ścieżka to krótki czas oceny projektu. Zbieramy wnioski i pod koniec miesiąca przekazujemy je do oceny. Od tego momentu mamy 90 dni na wystawienie decyzji czy projekt otrzyma wsparcie, czy nie.

Czy po przyznaniu środków beneficjenci nadal mogą liczyć na pomoc ze strony NCBR?

- Naszych beneficjentów traktujemy jak partnerów biznesowych. Współfinansujemy pewien proces i nam również zależy na jego powodzeniu. Przez cały okres trwania projektu przedsiębiorca ma swojego opiekuna, który wspiera go w takich kwestiach jak m.in. rozliczanie projektu, zmiany w umowach i innych formalnościach. Do tego osoby zainteresowane szerszą współpracą z NCBR mogą zgłosić się do nas za pośrednictwem zakładki “Sukcesy beneficjentów” na: www.ncbr.gov.pl/beneficjenci, gdzie pokazujemy ciekawe projekty, które powstają lub już powstały z naszych środku. Każda firma ma szansę się tam znaleźć. NCBR chętnie sięga do przedstawianych projektów, by promować je na konferencjach, szkoleniach czy w mediach. Uważamy, że to realizacje, którymi Polska może się chwalić i, z których społeczeństwo może być dumne.

Skoro jesteśmy już po warsztatach “NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR”, proszę powiedzieć o co najczęściej pytali internauci?

- W obecnej sytuacji epidemii, tym co najbardziej interesowało internautów to kwestia zmian w harmonogramach naszych konkursów. Kryzys jaki przechodzą przedsiębiorcy mocno wpływa na to jak prowadzone są projekty B+R, a także jak rozwijane są firmy. Wiele osób zastanawia się czy będzie w stanie złożyć projekt do oceny w terminie. Z naszej strony, podjęliśmy już pierwsze kroki antykryzysowe - przedłużyliśmy nabory w kilku konkursach, w tym w Szybkiej Ścieżce. Szczegóły można znaleźć na stronie: www.ncbr.gov.pl/o-centrum/aktualnosci. Oczywiście pojawiały się też pytania dotyczące samego wypełniania wniosków, a także kwestii rozliczania projektów, wypłaty środków czy miejsca realizacji projektów. Widać, że internauci byli bardzo dobrze przygotowani.

Z czego wynikały pytania dotyczące miejsca realizacji projektów?

- W Szybkiej Ścieżce miejsce realizacji projektu powinno znajdować się poza województwem mazowieckim. Jest to region uznany za wysoko rozwinięty, a to wyklucza go z konkursu.

A czym projekty pochodzące z województwa zachodniopomorskiego wyróżniają się na tle innych? Czy można zaobserwować wśród nich pewne tendencje?

- Jeśli chodzi o tendencje można tu wskazać na rozwój zielonych technologii oraz nowoczesnej medycyny. Przykładem może być firma EkoWodrol z Koszalina, która zajmuje się inżynierią środowiskową. Ich projekt służy uzdatnianiu wody. Współpracujemy też z firmą Copernicus ze Szczecina, która łączy branże medyczną z IT. Ich projektem jest innowacyjne urządzenie łączące się ze smartfonem i pozwalające na podawanie sobie leków metodą iniekcji - np. insuliny. To jedyna firma w Polsce, która zdecydowała się iść tym w kierunku.

Podsumujmy zatem, w razie pytań gdzie osoby zainteresowane współpracą z NCBR powinny się kierować?

- Aktualności oraz kontakty są dostępne na www.ncbr.gov.pl oraz w mediach społecznościowych. Jesteśmy na Facebooku, Twitterze, LinkedInie i You Tube. Mamy również punkt informacyjny w Warszawie - w obecnej sytuacji dostępny jedynie telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15 - 16.15. Odpowiadamy również na maile. W razie pytań chętnie służymy pomocą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński