MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 150 sędziów ze Szczecina na jednym zdjęciu w obronie Igora Tulei

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Prawie 150 sędziów szczecińskiej apelacji w niecodzienny sposób udzieliło wsparcia sędziemu z Warszawy, któremu prokuratura chce stawiać zarzuty. Wspierają go z wielkiego zdjęcia, które zamieścili w internecie.

Początkowo pomył szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia przewidywał zgromadzenie 146 sędziów w jednym miejscu i zrobienie wspólnego zdjęcia. Gdy to się nie udało, każdy z sędziów zrobił sobie zdjęcie z napisem „Murem za Igorem” i połączono je w jedno. Na zdjęciu są sędziowie wszystkich szczebli: rejonowi, okręgowi, apelacyjni.

- Sędziowie apelacji szczecińskiej zorganizowali się nawet w czasach pandemii, by okazać wsparcie sędziemu Igorowi Tulei. Akcja pozostaje w związku z postępowaniem w przedmiocie uchylenia mu immunitetu dla potrzeb przeprowadzenia nieuzasadnionego merytorycznie postępowania karnego. Niemal 150 sędziów wzięło udział we wspólnym projekcie, by w ten sposób podziękować sędziemu Tulei za obronę niezawisłości sędziowskiej, odwagę i determinację w walce o niezależność sądów, a także sprzeciwić się ściganiu sędziego za legalne decyzje procesowe - tłumaczą .

Prokuratura Krajowa ściga sędziego Tuleję za wydarzenia sprzed dwóch lat, gdy rozpatrywał zażalenie na umorzenie śledztwa w sprawie obrad w Sali Kolumnowej Sejmu.

Zgodził się na jawność posiedzenia, które z zasady toczy się za zamkniętymi drzwiami. Według prokuratury przekroczył w ten sposób swoje uprawnienia, bo zgodził się na rozpowszechnianie przez media obecne na posiedzeniu informacji z przebiegu śledztwa w sprawie posłów. Prokuratura chce mu teraz uchylić immunitet i postawić zarzuty.

- Postępowanie w przedmiocie uchylenia immunitetu i umożliwienia pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziego Tulei ma na celu ograniczenie sprzeciwu sędziów wobec łamania konstytucji, ograniczenie ich działalności orzeczniczej - oceniają sędziowie Iustitii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński