Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 100 kilogramów martwego krąpia w Odrze. To nie algi i przyducha

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W jednym z kanałów Międzyodrza na wysokości Gryfina rybacy zauważyli śnięte ryby
W jednym z kanałów Międzyodrza na wysokości Gryfina rybacy zauważyli śnięte ryby igryfino.pl
W jednym z kanałów Międzyodrza na wysokości Gryfina rybacy zauważyli przed weekendem śnięte ryby. Jest kilka hipotez jak do tego doszło. Na pewno nie były to złote algi i tzw. przyducha.

Po katastrofie ekologicznej na Odrze sprzed kilku miesięcy, gdy tonami wyławiano śnięte ryby, każdy sygnał o nowych przypadkach wywołuje zaniepokojenie. Dlatego po sygnale od rybaków na miejsce przyjechały służby odpowiedzialne do zbadania sprawy.

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w asyście strażaków sprawdzili kanał Międzyodrza. W strefie brzegowej na odcinku ok. 500 metrów znaleziono 90 kilogramów martwych ryb. Trafiły do utylizacji. Należały do jednego gatunku ryb karpiowatych o nazwie krąp.

- Martwe ryby znajdowały się w rozkładzie, co świadczy o tym, że śnięcie nastąpiło kilka dni temu. Próbki wody z kanału poddano analizie w laboratorium. Wyniki badań nie wykazały anomalii w chemizmie wody, a także obecności złotej algi - wyjaśnia Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Parametry wody wskazują, że śnięcie ryb nie nastąpiło w wyniku deficytu tlenu w wodzie, czyli tzw. przyduchy.

Zdaniem urzędników są dwie prawdopodobne przyczyny śnięcia ryb. Jedną z nich jest „elektropołów”, czyli kłusownictwo z wykorzystaniem prądu. Ponadto ryby z tego gatunku w okresie wiosennym odbywają tarło na kanałach Międzyodrza. Śnięcie ryb mogło być zatem spowodowane osłabieniem po przebytym tarle i migracji na tarlisko.

Odra w województwie zachodniopomorskim jest pod stałym nadzorem. W czterech miejscach próbki wody pobierane są dwa razy w tygodniu i trafiają do badań w Centralnym Laboratorium GIOS Oddział w Szczecinie. Raz w tygodniu woda badana jest pod kątem występowania złotej algi. Od kilku dni na Odrze w województwie zachodniopomorskim na wysokości Widuchowej działa sonda automatyczna, która prowadzi stały, 24-godzinny monitoring Odry. Wyniki badań publikowane są w internecie.

- Wody Odry są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie - zarówno pod kątem parametrów fizyko-chemicznych, jak i w zakresie obecności złotej algi - dodaje Zbigniew Bogucki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński