MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawica żąda odwołania zastępcy prezydenta za kwiaty przed "radzieckim pomnikiem"

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich | Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina
Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich | Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina
Prawo i Sprawiedliwość apeluje o przeprosiny i wyciągnięcie konsekwencji wobec Krzysztofa Soski, który w ramach obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej złożył w imieniu władz miasta kwiaty przed pomnikiem Braterstwa Broni. O krok dalej idą w swych żądaniach działacze Konfederacji, którzy chcą odwołania zastępcy prezydenta.

- Apelujemy do Prezydenta Miasta Piotra Krzystka o oficjalne przeprosiny i wyciągnięcie konsekwencji wobec wiceprezydenta Szczecina Krzysztofa Soski oraz przewodniczącej Rady Miasta Renaty Łażewskiej, którzy swoim zachowaniem zwrócili uwagę całej Polski na nasze miasto w zdecydowanie pejoratywnym świetle - podkreślają radni klubu Prawa i Sprawiedliwości w oświadczeniu skierowanym do prezydenta miasta.

Piętnastego sierpnia w cały kraju odbywały się uroczystości związane z setną rocznicą pokonania armii bolszewickiej na przedpolach Warszawy. Wydarzenie to nazywane jest Bitwą Warszawską lub Cudem nad Wisłą. W tym dniu obchodzone jest również święto wojska polskiego oraz święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

ZOBACZ TEŻ:

W Szczecinie z powodu epidemii uroczystości miały mniej wystawny charakter i ograniczały się najczęściej do składania kwiatów. Wicewojewoda Marek Subocz oraz politycy związani z PiS złożyli wieńce przed popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Z kolei w imieniu władz miasta i całej rady miasta kwiaty przed pomnikiem Braterstwa Broni na Cmentarzu Centralnym złożyli wiceprezydent Krzysztof Soska oraz Renata Łażewska, przewodnicząca rady.

Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich, jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej największej w Polsce nekropolii, symbolizuje zwycięstwo armii polskiej i radzieckiej nad armią niemiecką w drugiej wojnie światowej. Okazją do jego wzniesienia były obchody 50. rocznicy Rewolucji Październikowej.

Dlatego prawa strona sceny politycznej nie kryje oburzenia po sobotnich uroczystościach.

- Składamy wniosek do Prezydenta Piotra Krzystka w sprawie usunięcia ze stanowiska wiceprezydenta Krzysztofa Soski w związku ze złożeniem przez niego kwiatów przed Pomnikiem Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich w dzień obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - informują szczecińscy działacze Konfederacji.

O to samo wnioskuje radny Dariusz Matecki, który równocześnie dopytuje o przeprowadzany w ubiegłym roku remont pomnika i placu, na którym znajduje się monument. Stawia również pytanie, w którym sugeruje, że miasto wolało wyremontować radziecki pomnik zamiast wybudować pomnik marszałka Piłsudskiego lub Polskiego Państwa Podziemnego.

- W Rzeszowie w 2019 roku powstał piękny Pomnik Marszałka Piłsudskiego, koszt jego powstania oscylował w okolicach miliona złotych. Rzeszowski monument (rzeźba wraz z cokołem) wyrasta na wysokość 8 m i jest jednym z najwyższych w Polsce. Przedstawia Marszałka na koniu (jego ulubionej Kasztance). Proszę wskazać co może kierować prezydentem polskiego miasta, żeby wybrać remont sowieckiego monumentu od budowy Pomnika Ojca Polskiej Niepodległości - pyta radny Matecki.

Proszony o wyjaśnienie całej sytuacji wiceprezydent Soska podkreśla, że nie miał na celu urażenie kogokolwiek i przypomina, że w przeszłości przed tym pomnikiem występowali również politycy Prawa i Sprawiedliwości.

- Przede wszystkim chcieliśmy uczcić święto Wojska Polskiego i setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jestem zaskoczony tym, jak zmanipulowano to wydarzenie. W tym miejscu wielokrotnie odbywały się uroczystości z asystą wojskową i trzymano tam wartę honorową przy wielu uroczystościach państwowych o charakterze wojskowym. Także działacze Prawa i Sprawiedliwości brali udział w tych wydarzeniach. W mojej ocenie takie słowa teraz są niegodne i nieodpowiednie - mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta miasta.

ZOBACZ TEŻ:

- Łzy wzruszenia stają w oczach. Niektórzy nazwali to wtedy 'Cudem nad Wisłą'. Jakiś cud w tym na pewno był. Cud geniuszu i opatrzności nad naszymi wojskami- mówił prezydent.

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Andrzej Duda: Łzy wzruszen...

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TEŻ:

Bitwa Warszawska 1920. Fakty i mity: "cud nad Wisłą", samolo...

WIDEO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński