Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Prał" pieniądze z Rosji. Prokuratura Krajowa w Szczecinie zatrzymała szefa grupy przestępczej!

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Wielkie śledztwo Prokuratury Krajowej w Szczecinie. W tle złoto z Konga!
Wielkie śledztwo Prokuratury Krajowej w Szczecinie. W tle złoto z Konga! Archiwum
Kolejne uderzenie zachodniopomorskiego pionu Prokuratury Krajowej w grupę przestępczą, którą podejrzewa się o „wypranie” ponad miliarda złotych pochodzących z Rosji.

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejne trzy osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Zajmowali się oni praniem pieniędzy pochodzących głównie z terytorium Federacji Rosyjskiej. Zatrzymani to kobieta i dwaj mężczyźni, w tym syn kierującego grupą.

- Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz samochody. W wyniku tych czynności zabezpieczyli dokumentację, telefony oraz komputery. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora trafili do aresztu - wyjaśnia prokurator Łukasz Łapczyński z Prokuratury Krajowej.

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy. Dwóch zatrzymanych mężczyzn usłyszało zarzuty oszustwa poprzez wprowadzenie w błąd co do możliwości zakupu złota w Kongo. Grozi im do 10 lat więzienia.

ZOBACZ TEŻ:

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Są już w areszcie.

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował wobec podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił stanowisko prokuratora i wobec wszystkich podejrzanych zastosował tymczasowe aresztowanie - dodaje prokurator.

Do tej pory ustalono, że grupa działała w latach 2015-2021 na terenie Polski, Federacji Rosyjskiej, Białorusi oraz Singapuru. Schemat działalności grupy był zbliżony do tzw. „rosyjskiej pralni brudnych pieniędzy”. Obejmował on zakładanie spółek kapitałowych na terenie RP metodą na tzw. słupy - zarówno przez obywateli Polski jak i obcokrajowców.

ZOBACZ TEŻ:

- Spółki nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się również podatkowo, a ich wyłącznym celem było umożliwienie wpływów środków pieniężnych pochodzących przede wszystkim z Federacji Rosyjskiej, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe w tym spółek działających w Wielkiej Brytanii, na Dalekim Wschodzie oraz w tzw. „rajach podatkowych”. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa „wyprała" łącznie ponad 1 miliard złotych - wyjaśnia prokuratura.

Zdaniem śledczych podejrzani legalizowali korzyści uzyskane w ramach grupy przestępczej poprzez inwestowanie środków w surowce mineralne, które kupowali na terenie Republiki Demokratycznej Konga. Chodziło o rudy tantalu oraz złota, które były importowane na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Dotychczas w toku śledztwa zatrzymano 22 osoby i zabezpieczono majątek sprawców o wartości ponad 17, 2 miliona złotych. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

ZOBACZ TEŻ:

Parking dyskontu w Dąbiu

Parking dyskontu w Dąbiu tonie w śmieciach. Kto sprzątnie te...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński