Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy poszukiwani

Marek Jaszczyński, 27 lipca 2004 r.
Według prognoz rynku pracy, wkrótce szczególnie poszukiwani będą pracownicy z umiejętnościami związanymi z komputerami i informatyką.
Według prognoz rynku pracy, wkrótce szczególnie poszukiwani będą pracownicy z umiejętnościami związanymi z komputerami i informatyką. Marcin Bielecki
Coraz trudniej znaleźć dobrą i stabilną pracę w Polsce. Poszukujący pracy powinni być gotowi na przekwalifikowanie się na nowy zawód.

Rynek pracy ulega ciągłym zmianom. Jest to najczęściej uwarunkowane zmianami ekonomicznymi.

Również rozwój społeczny, technologiczny ma wpływ na wygląd rynku pracy w danym okresie. Obecnie znikają zawody popularne jeszcze kilkadziesiąt lat temu, pojawiają się natomiast nowe profesje.

Co mówią analizy

Po analizach przeprowadzonych w Polsce, wynika, że do końca 2010 drastycznie spadnie (w wyniku redukcji zatrudnienia) liczba górników, hutników, pracowników transportu, przemysłu paliwowego, przemysłu przetwórczego, lekkiego, tartacznego itp. Te same prognozy wskazują na rozwój zatrudnienia w obszarach do tej pory słabo obsadzonych. Ma na to wpływ rozwój naszego społeczeństwa w dziedzinach związanych z badaniami naukowymi, prawem, zdrowiem, oświatą, różnego rodzaju doradztwem, mediami, informacją, itp.

Do handlu i usług

Według danych szczecińskiego Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w pierwszym półroczu 2004 roku pracodawcy najczęściej potrzebowali pracowników do handlu i usług: kasjerów, sprzedawców, przedstawicieli handlowych i pracowników ochrony. Najmniej poszukiwani byli rehabilitanci, pielęgniarki i salowe.

Wśród wymaganego poziomu wykształcenia zdecydowanie preferowano osoby, które mogły wykazać się ukończeniem szkoły zasadniczej zawodowej.

A to ciekawe

Co ciekawe, dla co piątego pracodawcy poziom edukacji był nieistotny. Podobnie doświadczenie zawodowe (dla ponad połowy pracodawców było ono nieistotne). Jednak nie jest tak do końca.

- Z reguły pracodawca składając do nas ofertę nie precyzuje wymaganego stażu - mówi Lucyna Piecyk, doradca zawodowy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy CIiPKZ w Szczecinie. - Chce w ten sposób zachęcić do starania jak największą grupę potencjalnych pracowników. Jednak w praktyce zawsze zatrudni kogoś, kto może wykazać się doświadczeniem zawodowym. Najczęściej oferowano stanowiska dla osób ze stażem od 3 do 5 lat.

Tylko 9 ofert pracy dla niepełnosprawnych

Osoby po ogólniaku mogły liczyć na pracę jako przedstawiciele handlowi firm. W przypadku osób z wykształceniem wyższym najbardziej poszukiwani byli inżynierowie mechanicy i budowlańcy. Jako forma zatrudnienia zdecydowanie przeważała umowa o pracę, jednak wpływa coraz więcej propozycji dotyczących umów - zleceń.

W zdecydowanie gorszej sytuacji znajdowały się osoby niepełnosprawne. Dla nich w ciągu pierwszego półrocza wpłynęło tylko 9 ofert (niecałe pół procenta ogółu ofert). W propozycjach pracy nie umieszcza się danych co do wieku, ale największe szansę zatrudnienia mają osoby do 40 roku życia.

Zmiana profesji

Instytut Spraw Publicznych, po dokonaniu analizy rynku pracy stwierdził, że w Polsce będą potrzebni nie tylko specjaliści o wysokich wymaganiach, ale również tacy, którzy będą potrafić zmieniać swój zawód. Według ISP człowiek, który rozpoczynał pracę w latach 90-tych będzie musiał zmienić co najmniej 6-7 razy swoją specjalność, a nawet zawód, by utrzymać się na rynku pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński