400% miesięcznej wypłaty. Jak otrzymać dodatek?
Dodatki dla pracowników stają się coraz bardziej popularnym narzędziem w zarządzaniu zasobami ludzkimi, umożliwiając firmom wyróżnienie się na tle konkurencji. Wprowadzenie dodatkowych korzyści, niezależnych od standardowych systemów premiowych, może przyczynić się do budowania więzi między pracownikami a przedsiębiorstwem.
W naszej galerii wyjaśniamy wszystkie szczegóły związane z dodatkami dla pracownika.
Jubileusze pracownicze
Nagroda jubileuszowa jest wypłacana pracownikowi za wieloletnią pracę w zawodzie bądź u jednego pracodawcy. Nie jest to świadczenie uregulowane w Kodeksie pracy, dlatego nie każdy zatrudniony może ją otrzymać. Kto może liczyć na wypłatę nagrody jubileuszowej?
Kto może otrzymać nagrodę jubileuszową?
Pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym osiąga odpowiednią długość stażu pracy. Ten okres wynosi 20 lat. Następnie świadczeniobiorca otrzymuje kolejne nagrody jubileuszowe, co przepracowane 5 lat. Pracownik powinien otrzymać nagrodę jubileuszową w następnym dniu od otrzymania prawa do przyznania jej. W przypadku, gdy świadczenie nie zostanie wypłacone, to zwiększa się ono o odsetki.
Nagroda jubileuszowa dla wybranych zawodów
Nagroda jubileuszowa jest określona w aktach wykonawczych do ustaw dotyczących pewnych grup zawodowych. Tym samym należy się ona m.in.:
- nauczycielom,
- pracownikom samorządowym,
- pracownikom służby cywilnej,
- pracownikom służby zdrowia,
- pracownikom urzędów skarbowych,
- górnikom,
- pracownikom bibliotek,
- pracownikom instytucji kultury.
Ile wynosi nagroda jubileuszowa?
Podstawą do obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej jest miesięczne wynagrodzenie, które przysługiwało pracownikowi w dniu, w którym nabył on prawo do świadczenia. Jeśli jednak w dniu wypłacania pieniędzy, wynagrodzenie będzie wyższe niż w dniu, w którym otrzymał to prawo, to świadczenie naliczane jest w oparciu o korzystniejszą dla pracownika podstawę.
W zależności od tego, gdzie zatrudniony jest pracownik i jaki ma staż pracy, to wysokość jego świadczenia będzie się różnić. Np. dla pracowników służby cywilnej, urzędów państwowych, pracowników samorządowych nagroda jubileuszowa wyniesie kolejno:
- 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego - po 20 latach pracy;
- 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego - po 25 latach pracy;
- 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego - po 30 latach pracy;
- 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego - po 35 latach pracy;
- 300 proc. wynagrodzenia miesięcznego - po 40 latach pracy;
- 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego - po 45 latach pracy.
WAŻNE Każda nagroda jubileuszowa podlega opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie PIT dla przychodów pracowniczych. Nie będzie jednak podlegać składkom ZUS, jeśli między poszczególnymi nagrodami zostaną zachowane minimum 5-letnie odstępy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?