Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy oszukują pracowników. Już prawie 64 tysiące ludzi nie dostaje wynagrodzenia

Marek Rudnicki
Dotychczasowe przepisy dają prawo do umieszczania swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów tylko przedsiębiorcom. Po zmianie ustawy uprawnienia takie zyska każdy wierzyciel, nawet pracodawca, który nie wypłaca pensji.
Dotychczasowe przepisy dają prawo do umieszczania swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów tylko przedsiębiorcom. Po zmianie ustawy uprawnienia takie zyska każdy wierzyciel, nawet pracodawca, który nie wypłaca pensji. Fot. Marcin Bielecki
Z informacji Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w trzech pierwszych kwartałach tego roku wzrosła liczba pracowników, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzenia. To dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Problem ten dotyczy 63,9 tys. pracowników, którym nie wypłacono 100,1 mln zł.

Jeszcze w tym roku oszukani pracownicy, którym pracodawcy nie wypłacili pensji, będą mogli umieścić dane swojego nieuczciwego pracodawcy w Krajowym Rejestrze Długów. Umożliwi to nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, która wkrótce ma być uchwalona przez Sejm.

- Jednym z głównych powodów, dla których już w 2006 r. zaproponowaliśmy zmianę ustawy regulującej naszą działalność, były właśnie docierające do nas skargi oszukiwanych pracowników, którzy szukali skutecznych sposobów na odzyskanie zaległych wynagrodzeń - przypomina Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów. - Jak widać, był to słuszny krok, bo problem od tamtego czasu nie zmalał, a wręcz cały czas narasta.

Dotychczasowe przepisy dają prawo do umieszczania swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów tylko przedsiębiorcom. Po zmianie ustawy uprawnienia takie zyska każdy wierzyciel, niezależnie od tytułu prawnego, z którego wynika dług. W przypadku osób prywatnych do umieszczenia dłużnika w rejestrze będzie wystarczające posiadanie prawomocnego orzeczenia sądu z klauzulą wykonalności.

- Sprawy o zaległe wynagrodzenia są rozpatrywane przez sądy pracy, a te raczej szybko wydają orzeczenia - wyjaśnia Anna Marcinkowska z działu prawnego KRD. - Tym samym nieuczciwi pracodawcy prędko trafią do rejestru. Poza tym informacja o tym, że przedsiębiorca ma dług wobec pracowników jest bardzo istotna dla innych pracodawców. Z tego względu, że zobowiązania pracownicze są egzekwowane w pierwszej kolejności. Może zajść sytuacja, że przedsiębiorca sprzedaje towar komuś, kto za niego nie zapłaci, bo komornik zablokował mu konto. Lepiej nie ryzykować współpracy z kimś takim.

Dla obsługi osób prywatnych Krajowy Rejestr Długów uruchomił już internetowy Serwis Ochrony Konsumenta dostępny przez stronę www.krd.pl. Na razie można z niego korzystać sprawdzając czy dany przedsiębiorca nie widnieje w rejestrze jako dłużnik. To również narzędzie dla turystów, którzy mogą sprawdzić wiarygodność firmy turystycznej, w której chcą wykupić wycieczkę, czy nie jest przypadkiem zagrożona upadłością.

- Już wkrótce za pomocą tego serwisu będzie można także umieścić na liście przez internet dłużników nieuczciwego pracodawcę - mówi Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Długów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński