Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna na żądanie w 2023 roku? Korzystne zmiany w Kodeksie pracy. Zobacz, jak złożyć wniosek o okazjonalną pracę zdalną

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Na co dzień pracujesz w biurze i chcesz wnioskować o okazjonalny home office? W 2023 roku będzie to możliwe. Zobacz, jak zmieni się Kodeks pracy.
Na co dzień pracujesz w biurze i chcesz wnioskować o okazjonalny home office? W 2023 roku będzie to możliwe. Zobacz, jak zmieni się Kodeks pracy. Unsplash.com
Home office na żądanie to jedna z istotny zmian w Kodeksie pracy, która ma wejść w życie już w marcu 2023 roku. Jeśli wykonujemy pracę w biurze, a zachoruje nam zwierzak, czekamy na ważną przesyłkę czy będziemy musieli oddać samochód do naprawy, warto skorzystać z tej opcji. Zobacz, jak złożyć wniosek o okazjonalny home office. Sprawdź, jakie warunki muszą spełnić pracodawca i pracownik, żeby można było incydentalnie pracować z domu.

Spis treści

Kluczowe zmiany w Kodeksie pracy. Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej na żądanie wchodzą w życie

Lada chwila zaczną obowiązywać przepisy dotyczące okazjonalnej pracy zdalnej. Nowelizacja Kodeksu pracy przyjęta przez Sejm w grudniu 2022 roku przewiduje m.in. możliwość home office na wniosek pracownika. Wg zapisów w projekcie ustawy nowe zasady dotyczące pracy zdalnej na żądanie rekomendują opcję jej realizacji przez pracownika maksymalnie do 24 dni w roku kalendarzowym. Nowelizacja Kodeksu pracy czeka jeszcze tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Przepisy mają zacząć obowiązywać prawdopodobnie już od 1 marca 2023 roku.

Praca zdalna na żądanie w 2023 roku – o tym warto pamiętać

Nowelizacja Kodeksy pracy określa również zasady dotyczące realizacji okazjonalnej pracy zdalnej, m.in.:

  1. W czasie wykonywania pracy zdalnej na żądanie nie będzie przysługiwał pracownikowi ekwiwalent.
  2. Miejsce realizacji okazjonalnej pracy zdalnej zawsze powinno być ustalone z pracodawcą, a o jego zmianie trzeba na bieżąco informować przełożonego.
  3. Projekt ustawy zobowiązuje pracodawcę do określenia procedury ochrony danych osobowych i przeprowadzenia, w miarę potrzeby, instruktażu i szkolenia dla pracownika. Osoba mająca świadczyć pracę zdalną na żądanie musi potwierdzić, że zapoznała się z tymi procedurami i zobowiązuje się ich przestrzegać.
  4. Pracownik ma obowiązek złożyć oświadczenie, że w miejscu realizacji home office na żądanie ma zapewnione bezpiecznie i higieniczne warunki do pracy, które są wymagane w Kodeksie pracy.
  5. Pracodawca nie może dyskryminować pracownika, który zgłasza potrzebę okazjonalnej pracy zdalnej.
  6. Przełożony nie ma obowiązku zapewnienia pracownikowi materiałów i narzędzi do wykonywania okazjonalnego home office, ich konserwacji czy pomocy technicznej. Może jednak indywidualnie ustalić np. ewentualny zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w ramach realizacji pracy zdalnej na żądanie.
  7. Niewykorzystane dni z dostępnego na podstawie Kodeksu pracy limitu pracy zdalnej na żądanie (do 24 w roku kalendarzowym) nie przechodzą jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, na kolejny rok.

Kiedy można złożyć wniosek o pracę zdalną na żądanie? Czy można to zrobić w formie elektronicznej?

W nowelizacji Kodeksy pracy ustawodawca nie precyzuje, jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc wnioskować o okazjonalny home office. Otwiera to przed pracodawcą i pracownikiem możliwość indywidualnego oraz elastycznego uzgodnienia między stronami zasad dotyczących pracy zdalnej na żądanie.

Wniosek o pracę zdalną na żądanie można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Jednak na przełożonym nie spoczywa obowiązek jego akceptacji, zwłaszcza w sytuacji, gdy specyfika wykonywanych zadań nie umożliwia ich realizacji poza biurem. Odrzucenie wniosku o okazjonalną pracę zdalną przez pracodawcę nie musi zawierać uzasadnienia jego decyzji.

Jak znaleźć w domu odpowiednie miejsce do okazjonalnej pracy zdalnej?

Jeżeli dysponujemy w domu antresolą lub pomieszczeniem, w którym możemy zorganizować przestrzeń do pracy zdalnej na żądanie, sprawa jest prosta. Taki domowy gabinet pozwala na wygodny home office, bo możemy się tam zaszyć i nikt nie będzie nam przeszkadzać. Problem pojawia się, gdy wszystkie pomieszczenia są już zarezerwowane przez domowników. Trzeba wtedy pomyśleć o aranżacji kącika do pracy w jednym z zagospodarowanych pomieszczeń.

Wielu z nas organizuje miejsce do pracy w sypialni, mimo że psychologowie odradzają takie rozwiązanie, bo to wnętrze powinno nam się kojarzyć z relaksem i odpoczynkiem. Jednak właśnie tutaj najczęściej realizujemy home office, bo w ciągu dnia nikt z domowników z niego nie korzysta i mamy święty spokój.

Jeśli jednak nie mamy w domu własnej sypialni albo jest ona niewielka, musimy wydzielić kąt do pracy w salonie czy aneksie kuchennym. Niestety wiąże się to z koniecznością pracy w ściśle określonych godzinach, gdy domownicy są poza domem, więc wymaga to od nas dużej samodyscypliny. Taki kącik do pracy często pełni w domu kilka ról. Rano i wczesnym wieczorem często staje się więc np. miejscem spożywania rodzinnych posiłków.

Pracuj wygodnie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Praca zdalna na żądanie w 2023 roku? Korzystne zmiany w Kodeksie pracy. Zobacz, jak złożyć wniosek o okazjonalną pracę zdalną - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński