Praca za granicą – perspektywy zatrudnienia bez znajomości języka i doświadczenia [7.03.2020]

AB
fot. lukasz kaczanowski / polska press
fot. lukasz kaczanowski / polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Praca za granicą staje się coraz bardziej dostępna dla osób z Polski. Maleją wymagania pracodawców związane ze znajomością języka obcego, za to utrzymuje się duży popyt na pracowników wykwalifikowanych. Przedstawiamy najważniejsze kryteria, jakie trzeba spełnić, ubiegając się o pracę za granicą.

Praca za granicą bez znajomości języka może wzbudzać obawy, ale pracodawcy idą na coraz większe ustępstwa wobec kandydatów do pracy – wynika z raportu europa.jobs, „Praca i zarobki w Europie 2019. Polscy specjaliści za granicą”. Szansę na podreperowanie domowego budżetu w innym kraju mają również osoby bez prawa jazdy i doświadczenia zawodowego. Analiza poszczególnych kryteriów, które trzeba spełnić, aby podjąć zatrudnienie, może stać się źródłem wielu nieoczywistych obserwacji.

Praca za granicą a znajomość języka

Tylko dwóch ogłoszeniodawców (69%) na trzech wymaga od pracowników znajomości języka. Aż 31% firm ogłaszających się na europa.jobs w 2019 r. jest skłonnych przyjąć do pracy za granicą osobę bez znajomości języka obcego. (Do powyższych danych można odnieść się z dużym zaufaniem, ponieważ uwzględniają one kryteria zawarte w blisko 38 tys. ogłoszeń o pracę.) Wśród wymaganych języków przeważają: niemiecki i angielski.

Praca w Wielkiej Brytanii a Brexit – nowy system imigracyjny...

Praca za granicą a najpopularniejsze języki

  • jęz. niemiecki – 64,5%
  • jęz. angielski – 31%
  • jęz. niderlandzki (obowiązuje w Holandii i części Belgii) – ponad 1,5%
  • jęz. francuski – blisko 1,5%

Praca za granicą a doświadczenie zawodowe

Rośnie grono przedsiębiorstw, które są skłonne zatrudnić osoby bez doświadczenia zawodowego. W 2018 r. 36% firm przyjmowało początkujących pracowników, podczas gdy w 2019 r. odsetek ten wzrósł do 42%. Dzięki temu trendowi, w połączeniu z brakiem wymagań co do znajomości języka, perspektywa wyjazdu jest dostępna praktycznie dla każdego. Nie należy jednak zapominać o tym, że brak znajomości języka w dalszym ciągu stanowi czynnik dyskwalifikujący 58% osób chętnych do pracy.

Praca za granicą a prawo jazdy

Ponad połowa pracodawców ogłaszających się na europa.jobs (56%) nie oczekuje od kandydatów posiadania prawa jazdy. Te firmy, które poszukują wykwalifikowanych kierowców, mają jednak zróżnicowane wymagania. W 9 na 10 przypadków (92%) wystarczy posiadać prawo jazdy kat. B, aby dostać pracę. Rzadziej trzeba spełnić dodatkowe kryteria.

Praca za granicą. Porównaj stawki godzinowe w najpopularniej...

Dla blisko 5% kierowców przepustką uprawniającą do wyjazdu za granicę staje się prawo jazdy kat. C+E (uprawnia ono do kierowania ciężarówką z przyczepą o masie całkowitej powyżej 3,5 tony), a dla ponad 1% – prawo jazdy kat. C (uprawnia ono do kierowania samochodem ciężarowym o masie całkowitej powyżej 3,5 tony).

Oczekiwania pracodawców maleją, a wymagania pracowników względem pracodawców – wręcz przeciwnie, rosną. Widać to wyraźnie na przykładzie Holandii. Polacy rozważający zatrudnienie na holenderskim rynku chcą coraz więcej zarabiać, a dodatkowo poszukują możliwości rozwoju. Często potrzebują także finansowania transportu i mieszkania.

W marcu waloryzowane są renty i emerytury. Jedne o 70 zł, inne procentowo.Kto na wzroście świadczenia zyska, kto przy wysokiej inflacji zachowa realną wartość dotychczasowej renty lub emerytury, a kto na tegorocznej waloryzacji straci. Kliknij po prostu w ten tekst i poznaj wyliczenia eksperta.

- Problemy, jakie coraz częściej obserwujemy, to m.in. rosnące wymagania pracowników z Polski dotyczące wynagrodzenia, wykonywanych prac, możliwości rozwoju, zakwaterowania czy transportu do pracy. Pracownicy bez kwalifikacji mogą podjąć pracę na nieco wyższych stanowiskach, gdzie wcześniej była wymagana znajomość języka obcego bądź adekwatne doświadczenie – mówi cytowana w raporcie europa.jobs Katarzyna Redwanz, konsultantka z działającej na terenie Holandii agencji pośrednictwa pracy Sun-Power.

Ile zarabia nauczyciel w Polsce, a ile za granicą? Te dane szokują

Jak dodaje ekspertka, na wysokość wynagrodzenia w Holandii ma wpływ kilka czynników, np. lata funkcyjne, które pozwalają cyklicznie powracającym do pracy pracownikom sezonowym zdobyć doświadczenie na danym stanowisku. Liczni pracodawcy zwracają także uwagę na posiadane kompetencje i znajomość języka. Jest jednak o co zabiegać, ponieważ osoby podejmujące zatrudnienie w Królestwie Niderlandów mogą liczyć na średnią tygodniówkę na poziomie 500 euro.

Praca za granicą a koszty życia

Praca za granicą coraz częściej wiąże się z koniecznością opłacania we własnym zakresie posiłków. Warto jednak pamiętać o tym, że firmy przyjmujące do pracy cudzoziemców przeważnie partycypują w kosztach utrzymania. Najczęściej zapewniają pracownikom zakwaterowanie (94%), rzadziej transport (64%) i wyżywienie (13%).

Praca za granicą a zarobki

Polacy wyjeżdżający do pracy za granicą mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, przynajmniej w porównaniu z poziomem polskich płac. Zarobki prezentują się mniej korzystnie na tle przeciętnych pensji w danym kraju. W dwóch najpopularniejszych wśród emigrantów sezonowych z Polski państwach, w Niemczech i Holandii, podczas godziny pracy zarabia się przeciętnie ponad 11 euro (według europa.jobs 11,75 euro w Niemczech i 11,50 euro w Holandii w 2019 roku).

W ciągu miesiąca pracownik z zagranicy jest w stanie zarobić średnio 1975 euro w Niemczech i 1930 euro w Holandii (są to kwoty brutto). Dla porównania średnie zarobki w Niemczech w 2019 r. wyniosły 2860 euro brutto (1890 euro netto). Te liczby pokazują wyraźnie, jak bardzo są zaniżane pensje dla cudzoziemców.

- Mimo niskiego bezrobocia i rosnących płac w naszym kraju zarobki w Holandii czy Niemczech są nadal atrakcyjne dla Polaków. W Holandii i Niemczech zarabia się średnio 3 razy więcej niż w Polsce – podkreśla cytowana w raporcie Patrycja Liniewicz, Managing Director International Recruitment w OTTO Work Force.

Praca (Niemcy) a zapotrzebowanie na pracowników

Zarobki pozostają silnie zróżnicowane, w zależności od branży, regionu, stanowiska oraz kwalifikacji posiadanych przez kandydata do pracy. W Niemczech największy popyt na pracowników występuje w Bremie (niem. Bremen). Autorzy raportu powołują się na Mariusza Dolatę, założyciela agencji pracy tymczasowej IPF. Ekspert przypomina, że w 2019 r. stopa bezrobocia w Niemczech sięgnęła blisko 10%, podczas gdy poziom bezrobocia w całym kraju uplasował się na poziomie 5,3–4,8%, a w kraju związkowym Bayern było to zaledwie 2,7%.

Przeczytaj również: Praca za granicą: W tych branżach i na tych stanowiskach znajdziesz ją najszybciej

Praca (Holandia) a zapotrzebowanie na pracowników

Mimo niskiego bezrobocia (ok. 4% w 2019 r.) Holendrzy borykają się z dużym niedoborem pracowników produkcyjnych – przypomina założyciel IPF. Brakuje również rąk do pracy w branży logistycznej, przetwórstwie spożywczym oraz w sektorze rolniczo-ogrodniczym. Kolejną grupę, na którą występuje duże zapotrzebowanie, stanowią pracownicy fizyczni i wykwalifikowani, np. spawacze. Stąd niemalejące zainteresowanie Holandią wśród pracowników z Polski i mieszkańców innych państw w Europie Środkowo–Wschodniej.

To prawdziwa sensacja z piątku 28 lutego! Nowy kodeks pracy będzie jeszcze w tym roku, bo prace nad projektem ustawy zostaną lada moment zakończone w ministerstwie pracy. Jakie rewolucyjne zmiany wprowadzi: urlopy jednakowe dla wszystkich, ale zaległy urlop przepadnie? Dłuższa dniówka dla palaczy i kawoszy? Ozusowanie wszystkich umów? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Ponadto czynnikiem wpływającym na holenderski rynek pracy jest Brexit. Mariusz Dolata podkreśla, że wiele firm z sektora finansowego, IT czy branży mediowej przenosi się do Holandii, a to nakręca koniunkturę oraz inwestycje infrastrukturalne. W konsekwencji może wzrosnąć popyt na pracowników budowlanych.

Z „Raportu mobilności w UE za 2018 r.” EURES wynika, że w 2018 r. rosła mobilność pracowników w Unii Europejskiej. Osoby przemieszczające się między dwoma krajami stanowiły 4,2% wszystkich mieszkańców UE. Co ciekawe, na cztery osoby wyjeżdżające przypadały dwie powracające, przy czym w Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii odsetek osób powracających znajdował się poniżej unijnej średniej (wynosił odpowiednio: wynosił odpowiednio 55%, 54% i 60%). Osoby mobilne najczęściej podejmowały pracę w: przemyśle wytwórczym, handlu hurtowym i detalicznym, budownictwie oraz usługach związanych z zakwaterowaniem i gastronomią.

Praca sezonowa w czasie epidemii

Wideo

Materiał oryginalny: Praca za granicą – perspektywy zatrudnienia bez znajomości języka i doświadczenia [7.03.2020] - Strefa Biznesu

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ala

Bez języka trudno pracować za granicą. Sama się o tym przekonałam jak pracowałam 2 lata temu w Holandii zawsze się znajdzie ktoś kto przetłumaczy, ale jest to naprawdę irytujące. Polecam zerknąć tutaj bardzo wartościowe i trafne teści: https://enlinado.pl/angielski-w-pracy/praca-za-granica-bez-jezyka-czy-warto/

K
Kasia

Ja osobiście inwestuje w kryptowaluty na stronie: https://profitcrypto.online - fajnie, bo dają bonus do pierwszego depozytu (minimalny wynosi 250$) w wysokości 50% pierwszej wpłaty. Dodatkowo każdy otrzymuje dostęp do analityka, dzięki czemu nie trzeba żadnej specjalistycznej wiedzy, a zarobek jest bezpieczny i stabilny - dla mnie jest to osobiście bardzo ważne ze względu na aktualną sytuację na rynku pracy w Polsce i na świecie..

g
gromee

Zdecydowanie policealnej. Szkoda czas tracić na inne rzeczy, a ja po swojej policealnej mam i zawód i dobre wspomnienia. Studium Pracowników Medycznych i Społecznych jednak dało zawsze radę ;)

G
Gość

Zarabiaj na Bitcoinach, Kryptowalutach oraz akcjach tak jak lubisz i ile chcesz! Nic nie ogranicza Cię w zyskaniu swoich pierwszych bitcoinów za tak niewielką kwotę. Rejestracja w programie jest darmowa. Do rozpoczęcia inwestycji i zarabiania potrzebne jest 250$ czyli ok. 1000zł. Doświadczeni eksperci pomogą Ci wielokrotnie pomnożyć tą kwotę odpowiednio inwestując w kryptowaluty. Wiele osób już na tym skorzystało, nie czekaj dłużej i dołącz do nich :) Wejdź na: https://domowysystemzarabiania.pl

G
Gość

Namawianie do wyjazdu Polski. Robią miejsce na nowe elity Gowina. NIE WYJEŻDŻAJCIE. Żuk obiecał w tej kadencji 20 tys. miejsc pracy.

G
Gość

Nie znałam niemieckiego ale w promedica przed wyjazdem do Niemiec organizowali kurs dla takich osób. Lekcje pomogły mi chociaż trochę podstaw liznąć. Potem już sama się uczyłam, sprawdzałam słowa w słowniku jak nie wiedziałam albo w translator wpisywałam.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3