Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca za granicą, a zwolnienie w kraju

(IB)/www.echodnia.eu
sxc.hu
Jeżeli ktoś pracuje oficjalnie za granicą - w którymkolwiek kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu EFTA - na przykład Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, płaci tam składkę zdrowotną, przyjedzie do Polski i tu zachoruje, to nie tylko przysługuje mu leczenie, ale także zwolnienie lekarskie.

Zwolnienie jest honorowane w wyżej wymienionych państwach. Pacjent powinien druk L4 zanieść do oddziału ZUS, który znajduje się na terenie, gdzie aktualnie przebywa i ZUS to zwolnienie przesyła dalej.

Dalej, to znaczy do Kasy Chorych, Funduszu Zdrowia, Funduszu Ubezpieczeń (nazwę i adres instytucji musi podać chory), czyli instytucji ubezpieczającej od choroby w kraju, w którym pracuje. Nie do zakładu pracy.

Do zakładu pracy natomiast powinien zadzwonić od razu na początku zwolnienia, poinformować o swojej nieobecności i dowiedzieć się, czy firma nie będzie wymagała jakiegoś dodatkowego zaświadczenia, bowiem różne przepisy obowiązują w różnych krajach.

Podobnie jest w przypadku, gdy zachorujemy z granicą i nie możemy o czasie wrócić do pracy, to dzwonimy do firmy, powiadamiamy i bierzemy zwolnienie i przez ubezpieczyciela przesyłamy do Polski.

Tu jednak mogą być problemy, gdyż w niektórych krajach zachodnich przy lżejszych niedyspozycjach nie funkcjonuje coś takiego jak zwolnienie lekarskie - tam wierzą na słowo, że ktoś jest chory. Prosimy więc o druk, jaki dany kraj wystawia.

Źródło:
Nasze zwolnienia są honorowane w Europie - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński