MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca w święta

www.strefabiznesu.gazetalubuska.pl
Za pracę w niedzielę i święta należą nam się pewne świadczenia.

Niedziele i święta określone przepisami są z założenia dniami wolnymi od pracy. Wykonywanie pracy w te dni jest niedopuszczalne.

Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u pracodawcy została ustalona inna godzina.

Tylko wyjątkowo praca w niedziele i święta jest dopuszczalna. Przypadki wykonywania takiej pracy określa art. 151 (10) kodeksu pracy.

Praca w niedzielę i święta jest dopuszczalna:
- w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- w ruchu ciągłym,
- przy pracy zmianowej,
- przy niezbędnych remontach,
- w transporcie i komunikacji,
- w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
- przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
- przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w :
- zakładach świadczących usługi dla ludności,
- gastronomii,
- zakładach hotelarskich,
- jednostkach gospodarki komunalnej,
- zakładach opieki zdrowotnej,
- w pomocy społecznej,
- w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Pracownikowi, który wykonuje pracę w niedzielę, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w tygodniu. Dzień wolny trzeba zapewnić niezależnie od liczby przepracowanych w niedzielę godzin. Musi to nastąpić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po przepracowaniu niedzieli.

Dni wolnych za niedzielę nie należy ani przekładać na termin późniejszy ani kumulować. Dzień ten nie może wypadać w dzień wolny pracownika, wynikający z rozkładu czasu pracy.

Jeżeli pracodawca nie będzie miał możliwości przyznania dnia wolnego we wskazanym terminie (np. z powodu urlopu lub choroby pracownika), wówczas pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.

W razie braku możliwości przyznania dnia wolnego w tym terminie - dodatek w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Roszczenie o wypłatę tego dodatku przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym dodatek powinien być wypłacony.
Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.

Jeżeli praca wykonywana jest w święta to pracownikowi tak jak w przypadku niedzieli przysługuje dzień wolny od pracy w tygodniu, który musi być udzielony do końca okresu rozliczeniowego. W sytuacji, gdy okaże się, że udzielenie wolnego w tym terminie jest niemożliwe, to pracownikowi przysługuje 100 proc. dodatek za każdą godzinę pracy w święto.

Także w tym przypadku, gdy praca była wykonywana ponad wymiar dobowy i pracownik otrzymał dzień wolny, to za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek albo czas wolny.

Źródło:
Kiedy dopuszczalna jest praca w niedziele i święta - www.strafabiznesu.gazetalubuska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński