Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w administracji. Ile można zarobić? Sprawdź średnie wynagrodzenie na poszczególnych stanowiskach [Raport płacowy]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Jakie są zarobki w administracji?Sprawdź, ile możesz zarobić na poszczególnych stanowiskach! Od dyrektora, po asystenta. Raport zima 2022Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.
Jakie są zarobki w administracji?Sprawdź, ile możesz zarobić na poszczególnych stanowiskach! Od dyrektora, po asystenta. Raport zima 2022Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo. Pexels
Choć, jak zauważają specjaliści rynku pracy, administracja jest w tej chwili w małej stagnacji, to jednak aż 80 proc. firm planuje rekrutować pracowników na stanowiska administracyjne. Ale 74 proc. przedsiębiorstw spodziewa się jednak trudności w rekrutacji. Z kolei aż 51 proc. specjalistów tej branży rozważa zmianę pracy w 2022, a 23 proc. pracowników spodziewa się podwyżki w 2022.

W ostatnim czasie obszar szeroko rozumianej administracji doświadczył stagnacji. W pandemii zatrudnienie na stanowiskach administracyjnych zmalało. Ale, jak się szybko okazało, zapotrzebowanie rynkowe na specjalistów w tej branży pozostaje wysokie.

- Osoby posiadające wartościowe kompetencje, mają obecnie doskonałą sposobność do zdobycia nowych kwalifikacji na stanowiskach pokrewnych, umożliwiających wykorzystanie dotychczasowego doświadczenia – mówią specjaliści z firmy Hays Poland, która zajmuje się rekrutacją pracowników.

Praca zdalna lub hybrydowa w połączeniu z nowymi technologiami oraz automatyzacją procesów biznesowych zmniejszyła zapotrzebowanie na pracowników administracyjnych. A od początku pandemii obserwowane jest pewne spowolnienie aktywności rekrutacyjnej. Pomimo wielu pozytywnych rezultatów popularyzacji pracy zdalnej, specjaliści w zakresie administracji stanowią jedną z grup zawodowych, która odczuła negatywne konsekwencje tych zmian. Fakt, iż funkcjonowanie firm i codzienne życie ich pracowników w dużej mierze przeniosło się do świata cyfrowego, a wiele procesów biznesowych zostało zautomatyzowanych, w części organizacji doprowadziło do zmniejszenia liczby stanowisk administracyjnych. Coraz większą popularnością cieszą się również alternatywne rozwiązania, takie jak chociażby korzystanie ze zdalnych asystentów.

Poszukiwane kompetencje

W roku 2021 ofert pracy na stanowiska administracyjne pojawiało się mniej niż w poprzednich latach. Co więcej, część z nich dotyczyła pracy w niepełnym wymiarze.

- Nie zmienia to jednak faktu, iż w skali całego rynku pracy zapotrzebowanie na pracowników jest stosunkowo wysokie – podkreślają eksperci. - Największym zainteresowaniem pracodawców cieszą się kandydaci z dobrą znajomością angielskiego oraz innych języków obcych. W ostatnim czasie na rynku można zaobserwować wzrost zapotrzebowania na kandydatów władających językiem niemieckim.

Dodają przy tym, że na rynku obserwowany jest trend centralizacji funkcji administracyjnych, co stanowi szansę dla osób posiadających doświadczenie w realizacji określonych typów zadań. Obecnie możliwe jest zarówno zdobycie kwalifikacji i doświadczeń na stanowiskach pokrewnych, jak również podejmowanie zatrudnienia w rolach, na których niezwykle przydatny będzie już posiadany zestaw umiejętności.

Role administracyjne coraz częściej idą również w parze z szerszym i bardziej różnorodnym zakresem obowiązków. Nierzadko osoby zajmujące tego typu stanowiska w codziennej pracy nie zajmują się wyłącznie procesami standardowo utożsamianymi z administracją, lecz wykonują również zadania z zakresu księgowości czy prawa. Są to zatem obszary, w których kandydaci powinni się rozwijać, aby zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy.

Wynagrodzenia

Wynagrodzenia oferowane pracownikom pełniącym funkcje administracyjne na przestrzeni roku nie uległy znacznym zmianom. Największe podwyżki dotyczą stanowisk niższego szczebla, m.in. recepcjonistów oraz asystentów biura. W tym przypadku wzrost rzędu 15-20 proc. odnotowano wobec minimalnych i najczęściej oferowanych stawek. Trend ten wydaje się być zrozumiały, biorąc pod uwagę wzrost płacy minimalnej, a także wysoką inflację.

- Firmy w dalszym ciągu – niezależnie od branży – poszukują pracowników posiadających wysoko rozwinięte kompetencje miękkie. W formułowanych oczekiwaniach zgodnie wskazują na kandydatów samodzielnych, cechujących się doskonałą organizacją czasu pracy, zmotywowanych i lojalnych – dodaje Kamil Kogut Specialism Leader z Hays Poland.

- W przypadku ról specjalistycznych oraz menedżerskich należy mówić o stagnacji płac – twierdzi Katarzyna Dradra-Widuch Consultant.- Pomimo mniejszej liczby ofert pracy na tego typu stanowiska, kandydaci utrzymują swoje oczekiwania finansowe na dotychczasowym poziomie, bądź w niewielkim stopniu je podnoszą, powołując się na ogólną, dobrą sytuację na rynku pracy.

Ile można zarobić w administracji?

Sprawdź poniżej!

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński