Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca prokuratorów w dobie epidemii koronawirusa. Prokuratura wreszcie przechodzi na pracę zdalną

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. pixabay.com/pl
Dobra wiadomość dla prokuratorów i pracowników prokuratur. Po małym spięciu jest polecenie "z góry", aby pracować zdalnie.

- To bardzo dobra wiadomość. O to walczyliśmy - nie ukrywa zadowolenia Roman Urbański ze szczecińskiego oddziału Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Rzeczpospolitej Polskiej.

Od kilku tygodni w szczecińskiej prokuraturze okręgowej i prokuraturach rejonowych panowała napięta atmosfera. Część pracowników otwarcie mówiła, że w obawie przed koronawirusem trzeba zmienić zasady pracy na bardziej elastyczne. W wielu pokojach siedzi po kilka osób, co tylko zwiększa zagrożenie.

CZYTAJ TAKŻE:

16 marca Prokuratura Krajowa poleciała szefom prokuratur "rozważenie możliwości pracy zdalnej". Ale niewiele to zmieniło.

- Brakuje bardziej konkretnych wytycznych na podstawie których prace zdalną można byłoby wykonywać. Dlatego też apelowaliśmy do Prokuratury Krajowej o konkrety - dodaje Urbański.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin. Izolatka w sali nr 9, czyli jak Sąd Apelacyjny w S...

Na satysfakcjonującą odpowiedź doczekali się w czwartek. Na biurka szefów prokuratur regionalnych, okręgowych i wydziałów zamiejscowych Prokuratury Krajowej trafiło pismo podpisane przez Bogdana Święczkowskiego, Prokuratora Krajowego. Tym razem już nie "zaleca rozważenia", ale poleca ograniczenie liczby pracowników w walce z koronawirusem.

W języku prokuratorów oznacza to, że wydał polecenie służbowe, które trzeba wykonać. I podaje nawet przykład, jak taką pracę zdalną w prokuraturze zorganizować.

- Realizować zadania w systemie rotacyjnym, na przykład jedna trzecia prokuratorów i pracowników w jednostce, jedna trzecia w systemie pracy zdalnej, jedna trzecia na urlopach lub zwolnieniach lekarskich - nakazuje.

I zastrzega, że zmiana charakteru pracy nie może zagrozić sprawnemu funkcjonowaniu urzędu.

- Czynności i decyzje podejmowane w celu ograniczenia liczby pracowników świadczących pracę w miejscu jej stałego wykonania, powinny równocześnie zapewniać efektywne funkcjonowanie prokuratury i skuteczne realizowanie zadań służbowych przez jej pracowników - dodaje.

W razie problemów z obsadą kadrową będzie możliwość delegowania prokuratora lub urzędnika z innej jednostki. Prokurator Święczkowski liczy też na to, że jego polecenie o pracy zdalnej zostanie zrealizowanie niezwłocznie.

ZOBACZ TEŻ:

CZYTAJ TEŻ:



ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński