Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pozytywny?". Konferencja o zapobieganiu zarażeniom wirusem HIV

Anna Miszczyk
– To interesujący temat. Niby coś o nim wiemy, ale wcale nie tak wiele. Warto poznać, jak zapobiegać zakażeniom, niż się później leczyć – mówiły Iwona Warszawska (na zdjęciu siedzi) i Dorota Kacprzak z Wyższej Szkoły Administracji Publicznej (z prawej Tatjana Hindenburg).
– To interesujący temat. Niby coś o nim wiemy, ale wcale nie tak wiele. Warto poznać, jak zapobiegać zakażeniom, niż się później leczyć – mówiły Iwona Warszawska (na zdjęciu siedzi) i Dorota Kacprzak z Wyższej Szkoły Administracji Publicznej (z prawej Tatjana Hindenburg). Fot. Andrzej Szkocki
- W Polsce nie powinno być tak, że ktoś przeżył 8-10 lat zakażony wirusem HIV nie wiedząc o tym - mówiła na wczorajszej konferencji Katarzyna Malinowska-Sempruch, dyrektor Global Drug Policy Program.

W Pomorskiej Akademii Medycznej zorganizowano konferencję ph. "Pozytywny?". Jej celem jest przekazanie studentom i licealistom informacji poruszających aspekty medyczne, społeczne oraz prawne problemu HIV/AIDS. - Mamy nadzieję, iż przedsięwzięcie to przyczyni się do poszerzenia wiedzy oraz świadomości, iż tak naprawdę każdy z nas jest narażony na zakażenie - mówi Ewa Kałużna z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, które zorganizowało konferencję.

Obecna na konferencji Katarzyna Malinowska-Sempruch, dyrektor zainicjowanego pół roku temu Międzynarodowego Program Polityki Narkotykowej w Open Society Institute przestrzegała, że Polska nie może się czuć krajem, w którym problem AIDS i HIV jest marginalny.

- Jesteśmy między Wschodem a Zachodem. Możemy być Ukrainą lub Niemcami. Możemy bardzo racjonalnie patrzeć na sprawy polityki antynarkotykowej i HIV, możemy - bardzo moralizatorsko. Biorąc to pod uwagę dziwi mnie, dlaczego w spokoju mówimy, że u nas nie ma problemu. Obawiam się, że my możemy się zdziwić, że tego problemu jednak żeśmy nie ogarnęli. - mówiła Katarzyna Malinowska-Sempruch.

W Polsce od 1985 r. do końca 2008 roku stwierdzono 12 068 zakażonych HIV. Co najmniej 5 476 z nich zażywało narkotyki. 2 189 Polaków zachorowało na AIDS. 962 chorych zmarło.

- W Polsce mamy bardzo niski wskaźnik testowania na HIV. Jak testuje się mało ludzi, to mamy mało danych. Poza tym w cywilizowanym kraju nie powinno być tak, że ktoś się dowiaduje, że ma HIV, jak już ma AIDS, bo to znaczy, że 8-10 lat przeżył zakażony wirusem HIV nie wiedząc o tym. Tak się dzieje w Azji, Afryce. Ale tam też już coraz rzadziej. Więc to, że u nas wiele osób przychodząc do punktu testowania dowiaduje się, że ma już AIDS, sugeruje, że coś tu nie gra. Coś tu nie zadziałało.
Oprócz wykładów, przygotowano stoisko z materiałami szkoleniowymi. Mamy ulotki o zakażeniach, o ryzykownych sytuacjach. Można się też nauczyć prawidłowo zakładać prezerwatywę. To chroni przed zakażeniem - informowała Tatjana Hindenburg z Urzędu Zdrowia w Anklam (Niemcy), który włączył się do organizacji konferencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński