To już pewne, w Szczecinie powstaną dwa punkty Regionalnych Centrów Kryzysowych: na lewobrzeżu przy ul. Słowackiego i na prawobrzeżu, przy ul. Struga. Poza tym podobne punkty zostaną wkrótce otwarte w powiecie gryfickim, szczecineckim, goleniowskim i w Świnoujściu. Umowy partnerskie zobowiązujące samorządowców do ich uruchomienia zostały w poniedziałek podpisane w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim (ich realizacja będzie współfinansowana z funduszy europejskich - ich wartość: 48,4 mln zł).
- Pomysł na otwarcie sieci punktów udzielających mieszkańcom wsparcia psychologicznego powstał kilka lat temu, po dramatycznym wypadku w escape room-ie w Koszalinie - przypomniała Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska. - Potem doszło jeszcze do tragicznego wypadku na autostradzie, w którym spłonęła w samochodzie cała rodzina. Wtedy podjęliśmy decyzję, że musi powstać miejsce, w którym osoby dotknięte nieszczęściem mogą znaleźć natychmiastową pomoc. Za darmo, bez skierowania i bez czekania w kolejkach.
Do dzisiaj w województwie zachodniopomorskim działało osiem punktów RCK: w Drawsku, Kołobrzegu, Świdwinie, Myśliborzu, Wałczu, Stargardzie, Kamieniu Pomorskim i Sławnie.
- Kiedy powstaną te, na których otwarcie właśnie podpisaliśmy umowy, będzie już ich szesnaście. Ale my chcielibyśmy, by działały w każdym powiecie naszego województwa - podkreślił Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. - Dlatego zapraszamy kolejnych samorządowców do przystępowania do naszego programu.
Do tej pory z pomocy punktów RCK skorzystało w Zachodniopomorskiem prawie 10 tys. osób, w tym 2 tys. niepełnoletnich.
- To ogromny problem. Kryzys dotyka bowiem ludzi z każdej grupy społecznej i w każdym wieku - podkreślił starosta gryficki Ryszard Chmielowicz. - Dane statystyczne mówią, że co czwarta osoba zmaga się z jakąś jego formą.
W podobnym tonie wypowiedział się przedstawiciel powiatu szczecineckiego.
- Otrzymujemy podania od uczniów, którzy proszą o zgodę na nauczanie w domu z powodu lęku przed pójściem do szkoły - zauważył starosta szczecinecki Krzysztof Lis. - I takich próśb jest coraz więcej.
Z kolei Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia przyznała, że liczy na to, że mieszkańcy Świnoujścia skorzystają z pomocy psychologów dyżurujących w nowym punkcie RCK. "A to pozwoli zapobiec wielu ludzkim tragediom".
Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego podkreśliła, że równolegle do tworzenia punktów RCK prowadzona jest akcja wchodzenia trenerów psychologicznych do szkół.
- Którzy tłumaczą jak rozpoznać kryzys u siebie, kolegi i rodzica - tłumaczy. - Poza tym, przy punktach RCK tworzą się grupy samopomocy, które już nieformalnie udzielają sobie dalszej pomocy.