Powstanie nowy SDS. Szczecin sięgnie po rządowe pieniądze na obiekt przy ul. Wąskiej

Maciej Janiak
Maciej Janiak
Piotr Krzystek na Facebooku
Udostępnij:
We wtorek władze miasta poinformowały, że będą budowały nowy kompleks sportowy przy ul. Wąskiej w Szczecinie. W miniony piątek prezydent Szczecina mówił, że po katastrofie budowlanej z listopada 2021 r. obecny budynek Szczecińskiego Domu Sportu nadaje się tylko do zburzenia. Nowy ma kosztować prawie 90 mln zł, a po 65 mln zł miasto ma sięgnąć do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

"SDS 2.0" to kryptonim projektu budowy nowego Szczecińskiego Domu Sportu. Jego szczegóły poznaliśmy we wtorek. Co ma powstać?

- Na basenie znajdzie się osiem torów o długości 25 metrów. Hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca, a obok boiska powstają trybuny o pojemności półtora tysiąca miejsc. W budynku będzie także hala bokserska oraz zaplecze szatniowo-socjalne, korytarze i windy - wylicza Dariusz Sadowski ze Szczecińskiego magistratu.

Do lutego Szczecin ma czas, żeby złożyć wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, elementu Nowego Ładu. W skali kraju do podziału będzie 20 miliardów złotych, a Szczecin liczy na najwyższą bezzwrotną pomoc, czyli 65 mln zł. Resztę dołoży z budżetu miasta.

- Koszt nowego SDS szacujemy na 88,8 mln zł - podały władze Szczecina. - Szczecin będzie starać się o maksymalne dostępne dofinansowanie.

Z realizację projektu "SDS 2.0", jeżeli miasto otrzyma rządową pomoc, będzie odpowiadała miejska spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Prac nad nowym obiektem sportowym przy ul. Wąskiej nie trzeba zaczynać od nowa. W miniony piątek prezydent Szczecina Piotr Krzystek mówił, że do tej inwestycji urzędnicy już podchodzili w przeszłości.

- Ta inwestycja była planowana, mieliśmy już nawet program funkcjonalno-użytkowy dla tego basenu. Z uwagi na finanse było to odkładane w czasie. Dziś wiemy, że musimy do tego tematu powrócić - informował Krzystek.

- Wstępna dokumentacja dotycząca tego obiektu, czyli program funkcjonalno-użytkowy, jest gotowa od końca 2018 roku - uszczegółowił we wtorek Sadowski. - Początkowo plan zakładał realizację inwestycji po zakończeniu budowy stadionu miejskiego i aquaparku. Jednak z uwagi na katastrofę budowlaną, która miała miejsce na basenie 25-metrowym na początku listopada ubiegłego roku, prezydent Szczecina zadecydował o przyspieszeniu budowy nowego kompleksu.

Nowy SDS ma być realizowany w formule podobnej do tej ze stadionu miejskiego, czyli „zaprojektuj i wybuduj”. Firma, która podejmie się budowy, będzie odpowiedzialna za przygotowanie pełnej dokumentacji na podstawie istniejącego programu funkcjonalno-użytkowego, zdobycie niezbędnych pozwoleń, rozbiórkę wysłużonych obiektów oraz budowę pływalni i hali sportowej.
Przypomnijmy, że część ściany i trybun 25-metrowego basenu SDS zawaliła się 1 listopada ubiegłego roku. Ekspertyzy wskazały, że przyczyną była wadliwie wykonana przebudowa przeszklonej fasady budynku w połowie lat 80. ubiegłego stulecia.
We Floating Arenie też teraz nikt nie pływa

WIĘCEJ W TEMACIE:

To niestety nie jest jedyny problem ze szczecińskimi basenami. Na początku grudnia ubiegłego roku podczas wichury doszło do uszkodzenia szklanej elewacji basenu Floating Arena, który od tego czasu także pozostaje zamknięty.

- Awaria nie będzie szybko usunięta, ale mam nadzieję, że elewacja zostanie zabezpieczona, abyśmy mogli korzystać z pływalni - uspokajał w piątek mieszkańców Krzystek. - Takie rozmowy w tej chwili trwają, uzgadniamy to z wykonawcą.

Czy jest więc szansa, że mimo trwających ekspertyz w związku z awarią uda się szybciej udostępnić 50-metrowy basen? Sadowski podkreśla, że nawet na wykonanie zabezpieczeń też potrzeba czasu.

- To złożony proces, w którym trzeba uzyskać pozwolenia i zgody, a także pozostają do wykonania prace budowlane. Zmierzamy do tego, żeby zrobić coś, co pozwoli użytkować basen - zapewnia.

Zanim powstanie nowy SDS gotowy na pewno będzie aquapark Fabryka Wody przy ul. Szczenieckiej. Według planów powinien zostać otwarty dla mieszkańców w IV kwartale tego roku.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie