MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie (nie tylko) nowa przychodnia przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Stara przychodnia na ul. Staromłyńskiej
Stara przychodnia na ul. Staromłyńskiej AS | LW
Przychodnia przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie zostanie przeniesiona a budynek, w którym przyjmują lekarze, zburzony. Nie oznacza to jednak, że poradni przy ul. Staromłyńskiej już nie będzie. Powstanie kilka metrów dalej, w miejscu, gdzie obecnie stoją garaże. Kiedy? Być może w 2024 roku.

To ma być transakcja wiązana. Na terenie zajmowanym obecnie przez przychodnię najpierw, na jej zapleczu powstanie 5-kondygnacyjny budynek, do którego zostaną przeniesione gabinety lekarskie. Zgodnie z planem, stary piętrowy gmach przychodni ma być zburzony. Dopiero kiedy zniknie, wzdłuż pierzei ul. Staromłyńskiej zostanie wybudowany dużo wyższy, bo aż 6-kondygnacyjny budynek mieszkalny. Pod ziemią zaplanowano parking, w którym będą 254 miejsca postojowe. Z tym, że część z nich najprawdopodobniej otrzymają właściciele garaży stojących na zapleczu przychodni.

O potrzebie zagospodarowania ostatniego zaniedbanego fragmentu Starego Miasta mówi się od lat. Nic z tego nie wychodziło m.in. z powodu protestów lekarzy mających przy ul. Staromłyńskiej 26 gabinety lekarskie. Medycy, którym nie dawano wówczas żadnych gwarancji utrzymania praktyk, obawiali się, że będą się musieli ze Starego Miasta wyprowadzić. Na likwidację przychodni nie zgadzali się także jej pacjenci. Zaniepokojone strony próbowali uspokajać radni miejscy. W 2016 r. zaproponowali np., by do starego budynku przychodni dobudować nowy, gdzie będzie można przenieść lekarzy i pacjentów. Miałby tam też powstać wielopoziomowy parkingowiec i "nowe powierzchnie handlowo-usługowe".

Ten pomysł jednak nie usatysfakcjonował dotychczasowych użytkowników przychodni. Lekarze bali się przenosin, bo nie mieli zapewnionego powrotu. Tym bardziej, że rzecznik prasowy prezydenta przyznawał wtedy, że umowy mają być na nowo negocjowane.

- Po to organizowane są konsultacje z pracownikami i użytkownikami przychodni, aby wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne. Cały czas jesteśmy w fazie rozmów - mówił Łukasz Kolasa.

Najwyraźniej miasto już się z zainteresowanymi dogadało. Zapytani przez nas lekarze przyznali, że chętnie się przeniosą do nowej siedziby.

- Bo tu warunki do niczego się nie nadają - twierdzi jeden z nich. - Ważne, że zostajemy na Starym Mieście.

Kiedy dojdzie do przeprowadzki?

- Aktualnie trwają prace nad programem funkcjonalno-użytkowym - mówi Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.

Wiemy już, jakie założenia ma uwzględniać przygotowywany program - okazuje się, że po części powiela pomysły sprzed kilku lat.

  • Wzdłuż ul. Staromłyńskiej powstanie budynek mieszkalny z usługami na parterze.
  • W drugiej linii (na zapleczu) budynek dla przychodni z biurami i administracją.
  • Pod ziemią – dwukondygnacyjny parking na 254 miejsca.
  • Dom z mieszkaniami będzie miał sześć kondygnacji, przychodnia pięć.

Program ma być gotowy na przełomie 2022/2023 r. Co dokładnie trzeba będzie zrobić?

  • Aby zrobić miejsce dla nowej przychodni zostaną rozebrane wszystkie obiekty znajdujące się na terenie przeznaczonym do nowego zagospodarowania.
  • Oprócz dwukondygnacyjnego budynku przychodni zburzone też będą stojące za nią garaże i niskie oficyny przylegające do budynków od strony ul. Mariackiej. Ich odsłonięte ściany mają być docieplone i wykończone zgodnie z kolorystyką identyczną z budynkami istniejącymi i dopiero projektowanymi. Wokół powstanie teren do rekreacji.
  • Dojazd do nowej przychodni będzie możliwy przez przejazd bramowy pod budynkiem mieszkalnym, który zostanie wybudowany przy jezdni.
  • Lipy rosnące w rzędzie przy chodniku najprawdopodobniej nie zostaną wycięte.

Właścicielem działki, na której powstaną budynki jest NiOL. Dlatego też jest inwestorem.

- Niekoniecznie samodzielnym - podkreśla rzecznik NiOL. - Na etapie budowy, finansowania oraz późniejszego zarządzania obiektem bardzo prawdopodobny jest udział partnera prywatnego. Jeśli tak się stanie, przewidujemy, że to właśnie partner prywatny zajmie się sprzedażą części mieszkaniowej.

Lekarze wynajmą pomieszczenia?

Drugi budynek jest przeznaczony pod przychodnię, która jednak nie zajmie wszystkich pomieszczeń. Nie wiadomo jeszcze, kto oprócz lekarzy znajdzie tam miejsce.

- To zależy od tego, ilu lekarzy zdecyduje się na wynajem nowych lokali - zastrzega Wojciech Jachim.

Obecnie średnia stawka (netto) za najem przy ul. Staromłyńskiej wynosi 44,04 zł. Ile medycy zapłacą w nowej siedzibie? To też jeszcze nie jest ustalone. Trzeba jednak pamiętać, że standard w nowym budynku będzie wyższy.

- Poza tym wielkość lokali nie będzie dokładnym odwzorowaniem lokali w starej przychodni - należy się więc spodziewać, że stawki w nowym budynku będą inne - zauważa przedstawiciel NiOL. - Jakie? Tego jeszcze nie jesteśmy w stanie podać. Wynikać to będzie z szacowanych kosztów eksploatacji, amortyzacji, a także chociażby poziomu inflacji.

Rozpoczęcie budowy planowane jest przyszłym roku. Termin zakończenia zależy od wyniku postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy i od faktycznej daty rozpoczęcia budowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński