Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie dwieście miejsc pracy

Marek Rudnicki
Warsztaty terapii zajęciowej szczecińskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Gdy powstanie Zakład Aktywności Zawodowej, uczestnicy terapii będą mogli w nim pracować.
Warsztaty terapii zajęciowej szczecińskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Gdy powstanie Zakład Aktywności Zawodowej, uczestnicy terapii będą mogli w nim pracować. Marcin Bielecki
W tym tygodniu marszałek Władysław Husejko otrzyma od Rzecznika Praw Obywatelskich list. Dr Janusz Kochanowski przeczytał artykuł w "Głosie" i postanowił interweniować.

Uprzejmie informujemy, że po zapoznaniu się z materiałem w "Głosie Szczecińskim" pt. "Kiedy powstanie zakład aktywności zawodowej" z 29 stycznia 2009 r., Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski wystąpi w tej sprawie do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - poinformował nas Paweł Grabczak z Biura Rzecznika. - Pismo zostanie wysłane w tym tygodniu.

Przypomnijmy, o co chodziło. Odkryliśmy, że w listopadzie 2007 r. z Regionalnego Programu Operacyjnego znikł punkt, który umożliwiał sfinansowanie Zakładu Aktywności Zawodowej.

Taki zakład chce wybudować Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Wspomagają je w tym gminy Szczecin i Dobra. Ta pierwsza zadeklarowała na projekt architektoniczny, budowlany, konstrukcyjny i przyłącza 150 tysięcy złotych (drugie tyle dało Stowarzyszenie). Gmina Dobra oddała ziemię między Wołczkowem a Dobrą.

W zakładzie ma znaleźć pracę około 200 osób niepełnosprawnych. Dziś w województwie istnieją tylko dwie takie maleńkie placówki: w Kołobrzegu i Stargardzie. Potrzebnych jest dużo więcej. Ponadto według nowego prawa zakładom pracy chronionej znacznie zmniejszono pomoc finansową umożliwiającą zatrudnianie. Skutek jest taki, że już teraz kilkaset osób niepełnosprawnych straciło pracę.

- To bardzo dobra dla nas wiadomość - cieszy się Barbara Jaskierska, przewodnicząca szczecińskiego koła Stowarzyszenia. - Powstanie 200 miejsc pracy w okresie recesji gospodarczej i to dla osób niepełnosprawnych to wielki sukces na skalę kraju.

Na budynek i wyposażenie potrzebne jest około 19 milionów złotych. Programy unijne to kwota ponad 835 milionów euro. 19 mln złotych to nie jest więc dużo w porównaniu do rezultatu, który przyniesie.

Zadaliśmy pytania marszałkowi czy usunięty punkt zostanie przywrócony.
- Pracujemy już nad uszczegółowieniem programu - mówi marszałek Władysław Husejko. - Chcemy wpisać do podrozdziału programu punkt dotyczący Centrum Aktywizacji Zawodowej. Zarząd województwa zajmie się tą sprawą podczas posiedzenia 3 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński