Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał nowy serwis internetowy o stwardnieniu rozsianym

MZ (Hill & Knowlton)
Rusza nowatorski serwis www.mamsm.pl poświęcony stwardnieniu rozsianemu. Innowacyjnym elementem serwisu jest interaktywna symulacja, która przybliża użytkownikowi trudności, z jakimi codziennie borykają się chorzy na stwardnienie rozsiane.

Główną ideą serwisu www.mamsm.pl jest zwrócenie uwagi na problemy dnia codziennego, z jakimi zmagają się chorzy na stwardnienie rozsiane.

Odwiedzający stronę mogą zmierzyć się z ośmioma zadaniami, które przedstawiają świat widziany oczyma chorego. "Strona www.mamsm.pl została stworzona z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane, które w Polsce dotyka ok. 60.000 osób. Wierzymy, że będzie pomocna dla nas esemowców - będziemy mogli przesłać ją znajomym, rodzinie. Może wreszcie łatwiej im będzie zrozumieć nasze problemy" - mówi Izabela Czarnecka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Symulacja rozpoczyna się filmowym intro, w którym młoda dziewczyna opowiada o początkach swojej choroby. Wówczas słowa "stwardnienie rozsiane" nic jej nie mówiły, ale od momentu postawienia diagnozy przez lekarza jej życie całkowicie się zmieniło. ąc się w postać osoby chorej na SM użytkownik serwisu ma za zadanie wykonać kilka zwykłych czynności, które zdrowym osobom nie sprawiają kłopotu, takich jak: pomoc dziecku w pokolorowaniu obrazka, odpowiedzenie na SMSa, odpisanie na maila, pokrojenie chleba. Jednak w przypadku chorych na stwardnienie rozsiane okazuje się, że codzienne funkcjonowanie nie jest tak proste.
Symulacja pokazuje, jakie problemy ze wzrokiem, słuchem, kontrolą ruchów czy utrzymaniem równowagi mogą mieć pacjenci. Aby zobrazować stan chorego na różnych etapach rozwoju choroby zadania zostały przygotowane w kilku poziomach trudności.

Symulacja została przygotowana pod opieką merytoryczną specjalisty neurologa dr n. med. Macieja Maciejowskiego. Inicjatorem powstania serwisu jest firma Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o. Pomysł realizacji opracowała agencja PR Hill and Knowlton.

"Od wielu lat wspieramy chorych na stwardnienie rozsiane. Wiemy jak trudno jest chorym na SM przekazać społeczeństwu wiedzę o tym, jak się czują, na jakie problemy napotykają każdego dnia. Za pomocą symulacji chcemy przedstawić codzienny świat chorych" - mówi Magdalena Bober, PR Manager w Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

Za wykonanie serwisu, grafikę, rozwiązania techniczne oraz narzędzia interaktywne odpowiedzialna była agencja interaktywna Artflash.
Serwis ma charakter edukacyjny. Zamieszczono w nim informacje na temat przebiegu choroby i leczenia SM. Dodatkowym elementem jest film "Eksperyment", w którym w role chorych wcieliła się trójka polityków (Małgorzata Gosiewska, Jarosław Wałęsa i Cezary Grabarczyk)
O SM (sclerosis multiplex, stwardnienie rozsiane)
SM pojawia się, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny zwalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które przez to przestają prawidłowo funkcjonować. Dotyczy najczęściej osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

Mechanizm choroby SM jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu atakuje swoją własną tkankę w błędnym przekonaniu, iż jest to obce ciało. W przypadku SM system immunologiczny atakuje mielinę w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Najłatwiejszym sposobem, aby zrozumieć, co dzieje się w SM, jest wyobrażenie sobie swojego organizmu jako obwodu elektrycznego, z mózgiem i rdzeniem kręgowym jako źródłem mocy a kończynami i resztą Twojego organizmu jako oświetleniem, komputerami, TV itp.

Twoje nerwy to kable elektryczne łączące całość obwodu, a mielina jest izolacją wokół tych kabli. Teraz wyobraź sobie, że izolacja ulega zniszczeniu. Rezultat? - Wadliwy lub wybuchowy sprzęt i możliwe spięcie. Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów i zespołów objawów.

Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, móżdżkowe (zaburzenia równowagi), zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe. Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, aczkolwiek wielu pacjentów może doświadczać jej łagodnego przebiegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński