MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje stowarzyszenie. Cel? Zauroczyć kulturą najmłodszych

Oskar Masternak
Promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych: to pierwszy krok tworzącego się w Choszcznie stowarzyszenia. Zaczęło się od spotkania w miejscowej księgarni z wielkimi fanami Pogoni Szczecin i autorami książki wydanej na 70-lecie obchodów istnienia klubu. W planach są warsztaty aktorskie, plenery malarskie, wyjazdy do galerii sztuki, zajęcia muzyczne.

Autorzy książki „70 niezwykłych historii na 70-lecie Pogoni Szczecin” gościli w choszczeńskiej księgarni Pegaz, spotkanie z miejscowymi czytelnikami nie było dziełem przypadku. Twórcy tej cieszącej się dużym uznaniem książki, zostali zaproszeni nie tylko przez fanów Portowców, ale przede wszystkim przez miłośników literatury.

Jak podkreślała Maria Mińska, właścicielka księgarni:

- Widać, że autorzy tej książki napisali ją z pasji. Niezwykle miło było się z nimi spotkać – tłumaczy.

Krzysztof Ufland, jeden z autorów i zarazem szef biura prasowego Pogoni Szczecin przyznaje, że z zadowoleniem przyjął zaproszenie do Choszczna. Nie tylko dlatego, że działa w tym mieście fan club Portowców, ale przede wszystkim dlatego, że była to doskonała okazja do łączenia fanów sportu z literaturą i szeroko pojętą kulturą.

- Jako klub chętnie będziemy wspierali inicjatywy, które będą promowały czytelnictwo wśród najmłodszych – zaznacza.
Zorganizowane spotkanie autorskie to pierwsza inicjatywa powstającego w Choszcznie stowarzyszenia. Jego celem będzie promowanie kultury wśród najmłodszych. W planach są m.in. bezpłatne warsztaty aktorskie, plenery fotograficzne i malarskie, spotkania z pisarzami, czy też kursy pisarskie.

- Jesteśmy niezwykle zobowiązani, że autorzy książki o historii Pogoni Szczecin, według mnie najlepszej sportowej książki roku w Polsce, przyjechali do nas do Choszczna – mówi Bernarda Ewa Dybowska, inicjatorka stowarzyszenia. – Cieszę się, że mieszkańcy mojego miasta mogli poznać tych ludzi. Twórcy tej książki są fantastyczni, serdeczni i ciepli. Nie robią z siebie cudu świata, bardzo miło będziemy wspominać spotkanie z nimi. Wszyscy obecni byli pod wrażeniem osobowości tych twórców – dodaje mówiąc o Krzysztofie Uflandzie, Tomaszu Smoterze i Jakubie Bohunie.

Kolejne spotkania literackie planowane są na wrzesień, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Stowarzyszenie chce pracować z dziećmi
Skąd pomysł na stowarzyszenie? Jak mówi inicjatorka pomysłu, Bernarda Ewa Dybowska, w Choszcznie brakuje inicjatyw ze strony organizacji pozarządowych, które skierowane są do najmłodszych. Mówią o tym mieszkańcy miasta, wreszcie postanowili to zmienić.

- Osoby związane z lokalna kulturą, sztuką, a wiec muzycy, plastycy, fotograficy… jest wiele osób, które chcą się zaangażować w budowanie stowarzyszenia – wyjaśnia Dybowska. – Kiedy zrodził się pomysł, otrzymałam dziesiątki telefonów od mieszkańców miasta, którzy nie tylko są zaciekawieni tym przedsięwzięciem, ale również chcą angażować się w działalność stowarzyszenia – dodaje.

Bernarda Ewa Dybowska od wielu lat znana jest jako miłośniczka literatury, wydaje tomiki poezji. Właśnie prowadzi projekt, który ma połączyć poezję z fotografiami promującymi Choszczno, pozycja ma być wydana jeszcze w tym roku i ma trafić do czytelników nieodpłatnie, jako forma reklamy malowniczo położonego miasta, jak również miejscowej sztuki.

Spotkanie z twórcami „70 niezwykłych historii na 70-lecie Pogoni Szczecin” to tylko namiastka zaplanowanych działań.

- Pierwsze spotkanie organizacyjne stowarzyszenie ma już za sobą, mamy członków założycieli i opracowany statut. Działalność na dobre planujemy rozpocząć po wakacjach, kiedy wszystkie pociechy wrócą z letnich wyjazdów – informuje Bernarda Ewa Dybowska.

Inicjatorka powstania stowarzyszenia była nominowana w plebiscycie na Kobietę Roku Pomorza Zachodniego 2018.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński