Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstają projekty budowlane morskiej farmy wiatrowej Baltic II i bazy serwisowej w Ustce

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
W zachodniej części usteckiego portu powstanie baza serwisowa RWE
W zachodniej części usteckiego portu powstanie baza serwisowa RWE Bogumiła Rzeczkowska
Trwają prace projektowe budowy morskiej farmy wiatrowej i bazy serwisowej w Ustce do obsługi Baltic II. Firma RWE, która podpisała z Zarządem Portu Ustka wstępną umowę dzierżawy gruntów, złożyła też sześć kolejnych wniosków o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych. Większość z nich dotyczy obszarów wodnych na wysokości Wybrzeża Środkowego.

Przedstawiciele firmy RWE we wrześniu ubiegłego roku zaprezentowali usteckim radnym projekt bazy obsługi farmy wiatrowej. Stacja techniczna ma powstać w porcie, a turbiny 55 kilometrów od Ustki. Morska farma wiatrowa niemieckiego koncernu RWE Renewables będzie położona na północ od Ławicy Słupskiej, w środkowej części polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.

Na morzu

Projekt farmy wiatrowej FEW Baltic II jest realizowany na obszarze około 41 km² i na głębokości 30-50 metrów pod wodą. Pracują nad nim eksperci z Polski i Niemiec, wśród nich zespoły w Gdyni, Słupsku i Warszawie.

Inwestor uzyskał już pozwolenie lokalizacyjne, warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz decyzję środowiskową. Projekt FEW Balic II otrzymał ją jako pierwszy dla polskich farm wiatrowych na Bałtyku. Zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla Baltic II RWE zleciła francuskiej stoczni z grupy Chantiers de l'Atlantique. Montaż stacji jest planowany na 2025 rok. Po pełnym uruchomieniu farma wiatrowa o mocy zainstalowanej 350 megawatów zaspokoi potrzeby około 350 tysięcy gospodarstw domowych. Na farmie będzie pracowało 25 turbin wiatrowych po 14 megawatów każda.

- Obecnie RWE prowadzi intensywne prace nad dokumentacją techniczną, niezbędną do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę farmy na morzu oraz infrastruktury eksportowej onshore i offshore – mówi Marcin Zięba z Lighthouse, rzecznik RWE. - Równolegle są finalizowane, przeprowadzane lub uruchomiane kolejne przetargi na dostawy kluczowych komponentów i usług na rzecz projektu. W tym roku RWE przeprowadzi intensywny dialog z głównymi dostawcami oraz potencjalnymi poddostawcami, głównie z polskiego rynku. Intencją jest zbudowanie jak najsilniejszego, lokalnego łańcucha dostaw dla projektu FEW Baltic II.

W tym roku RWE złożyła też sześć kolejnych wniosków o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych. Wnioski koncesyjne dotyczą obszarów o numerach 14E1 – ok. 26 km od Mrzeżyna, 43E1 – 52 km od Darłowa, 44E1 – 53 od Ustki (obok Baltic II), 53E1 – 85 km od Ustki, 60E3 – 83 km od Łeby i 60E4 – 95 km od Łeby.

Na lądzie w Ustce

Odpowiedzialni za budowę bazy operacyjnej w porcie Ustka przedstawiciele RWE - Malte Paul, Matthias Martens i Jakub Budzyński zaprezentowali swoje zamierzenia usteckim radnym w czasie posiedzenia komisji budżetowo-gospodarczej. Jak wówczas informowali, w następnych etapach powstaną trzy kolejne farmy w tej samej lokalizacji. W grudniu RWE podpisała wstępną umowę ze spółką Zarząd Portu Ustka na dzierżawę działki pod budowę bazy operacyjnej, budynku magazynowego i administacyjno-kontrolnego. Wykorzystywane będzie także nabrzeże, przy którym będą stacjonowały statki z załogami. Według harmonogramu prac zakończenie budowy budynków portowych ma nastąpić w 2025 roku, a morskiej farmy wiatrowej w 2026 roku.

Przypomnijmy, że ustecka rada miasta zdecydowała o przekazaniu nieruchomości na własność spółce miejskiej Zarząd Portu Ustka. W październiku grunty warte 9,5 mln zł przeszły w ręce ZPU jako wkład niepieniężny. Umowa z RWE ma być podpisana na 25 lat. Najwięcej statków będzie stacjonowało w porcie w trakcie budowy farmy na morzu, w czasie eksploatacji turbin – tylko dwa. RWE będzie wykorzystywać więc nabrzeża, w tym – obecne przeładunkowe. Dzisiaj Ustka zarabia na przeładunku kruszywa, ale nabrzeże to będzie zajęte przez statki bazy.

- RWE na bieżąco i ściśle współpracuje z Zarządem Portu Morskiego Ustka w celu zabezpieczenia dzierżawy terenów dla bazy operacyjno-serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II mówi Marcin Zięba. - Celem współpracy stron jest jak najszybsze zabezpieczenie tych terenów w formie finalnej umowy dzierżawy. Ma to nastąpić jeszcze w 2022 roku. Wszelkie szczegóły umowy będą mogły być przedstawione dopiero po jej oficjalnym zawarciu. Na obecnym etapie prowadzone są zaawansowane prace związane z przygotowaniem koncepcji oraz projektu budowlanego bazy serwisowej.

Baza oznacza pracę dla 40-60 osób, także z Ustki i regionu oraz usługi zewnętrzne. Potrzebne będzie też zakwaterowanie dla personelu w liczbie 25-30, noclegi z wyżywieniem, usługi cateringowe dla bazy, a później dla obsługi farmy. RWE będzie też korzystać z usług transportowych, zarządzania nieruchomością, prawnych, szkolenia i szeregu innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powstają projekty budowlane morskiej farmy wiatrowej Baltic II i bazy serwisowej w Ustce - Głos Pomorza

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński