Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do szkoły. Niech będzie bezpieczny

Grzegorz Telecki, Dominika Wojtysiak
Okres po wakacyjnej przerwie sprzyja dużej liczbie wypadków z udziałem dzieci. Warto uświadomić najmłodszym, jak wiele zagrożeń może ich spotkać w drodze na lekcje.

Przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli uniknąć wielu nieszczęść.

Jak wynika z raportu Policji, we wrześniu 2008 roku doszło do 477 wypadków z udziałem dzieci, z czego 12 poniosło śmierć, a aż 479 zostało rannych. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że 9% wypadków z udziałem ich pociech ma miejsce w bliskiej odległości od szkoły.

Najmłodsi, którzy chodzą do szkoły wciąż tą samą drogą, stają się mniej uważni - na początku przeceniają niebezpieczeństwo, a z biegiem czasu zaczynają go nie zauważać. Fakt, że dziecko może skupić uwagę tylko na jednej rzeczy naraz, zwiększa zagrożenie.

W wielu sytuacjach dzieci nie kontrolują swoich reakcji, narażając się na niebezpieczeństwo. Stają się mniej uważne gdy zbliżają się do domu, spóźniają się do szkoły albo gdy spieszą się do kolegi.

Dlatego bardzo ważne jest, by rodzice uświadomili dziecku, aby cały czas koncentrowało się na tym, co dzieje się wokół - nawet jeśli zna drogę na pamięć. Warto przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które będą gwarantowały ich spokojny powrót do szkoły.

Bezpieczna droga do szkoły to przede wszystkim stosowanie się do elementarnych zasad właściwego poruszania się w ruchu drogowym. Dzieci muszą pamiętać, że w mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem poboczem lewej strony drogi. Przez jezdnię powinny przechodzić wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Pod żadnym pozorem nie wolno im przez nią przebiegać, nawet na przejściu dla pieszych. Pojazd może nadjechać szybko i z każdej strony, dlatego trzeba zawsze bardzo uważnie rozglądać się w obie strony. Przebieganie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu jest wciąż jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych z udziałem dzieci.

Odpowiednia widoczność pieszego zawsze decyduje o czasie reakcji kierowcy i drodze hamowania samochodu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż polskie prawo nakazuje noszenie elementów odblaskowych wszystkim dzieciom do lat 15. Jeżeli najmłodsi będą wyposażeni w odblaski, wówczas kierowca jest w stanie je dostrzec nawet z odległości 150 metrów. Brak takich elementów powoduje, że ciemna sylwetka będzie widoczna dopiero z 20 - 30 metrów. Pojazd, który będzie jechał szybciej niż 60 km/h nie zdąży wykonać bezpiecznego manewru.
Bardzo często podróż z domu do szkoły rodzice odbywają wspólnie z dziećmi, podwożąc je samochodem. Chociaż trasa ta niejednokrotnie bywa krótka, nie oznacza jednak, że zawsze kończy się bezpiecznie. Statystyki są przerażające - aż 70% wypadków śmiertelnych ma miejsce przed przejechaniem pierwszych 25 kilometrów, nawet jeżeli samochód jest wyposażony w poduszki powietrzne.

Należy pamiętać, aby wszyscy pasażerowie mieli zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa. Nie użycie pasów może mieć śmiertelne skutki już przy prędkości 20 km/h. Zapięcie pasów zmniejsza co najmniej o 35% niebezpieczeństwo śmiertelnego wypadku osoby siedzącej na przednim siedzeniu. Pasażerowie do 12 roku życia muszą być przewożeni w specjalnym foteliku ochronnym. Jednoczesne użycie fotelika i pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko odniesienia poważnych obrażeń aż o 70%.

Warto zalogować się na stronie http://bezpieczenstwo.renault.pl, gdzie można skorzystać z bezpłatnej platformy multimedialnej "Bezpieczeństwo dla wszystkich". Jest to jedno z najnowszych w Polsce narzędzi internetowych, które w niezwykle praktyczny i nowoczesny sposób przedstawia zasady ruchu drogowego, uczy jak bezpiecznie poruszać się po drogach, kształtuje i utrwala pozytywne nawyki, a także prezentuje ciekawostki związane z bezpieczeństwem.

Program multimedialny to jeden z elementów stworzonego przez Renault międzynarodowego programu edukacyjnego o nazwie "Bezpieczeństwo dla wszystkich", skierowanego zarówno do dzieci jak i rodziców. W Polsce program zadebiutował dziewięć lat temu i cieszy się bardzo dużą popularnością, a zainteresowanie nim z roku na rok rośnie. Do dzisiaj programem zostało objętych blisko 650 000 dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński