Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót aut z kratką - znów można odliczyć VAT

Robert Felczak
Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie odliczania VAT zawartego w cenie aut i paliw może dotyczyć nawet 300 tysięcy pojazdów sprzedanych w latach 2001 - 2004.
Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie odliczania VAT zawartego w cenie aut i paliw może dotyczyć nawet 300 tysięcy pojazdów sprzedanych w latach 2001 - 2004. Fot. Archiwum
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców i dealerów samochodów - wraca możliwość odliczania VAT zawartego w cenie pojazdów i paliw.

Wszystko za sprawą decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że polskie władze naruszyły przepisy unijne ograniczając prawo przedsiębiorców do odliczania VAT zawartego w cenie aut i paliw. Chodzi o samochody osobowe z homologacją ciężarową, czyli z tak zwaną kratką.

Decyzja ETS jest korzystna dla firm, ponieważ zmniejszy koszty niemalże wszystkich przedsiębiorstw opodatkowanych podatkiem VAT. Ponadto prawdopodobne jest, że dzięki możliwości odliczenia VAT-u wiele osób zdecyduje się na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej.
Wyrok ETS może również okazać się korzystny dla branży motoryzacyjnej. Prawdopodobnie zwiększy bowiem zainteresowanie zakupem nowych samochodów, a ograniczy koszt prywatnego importu używanych pojazdów.

- Możliwość pełnego odpisu podatku VAT sprawi, że przedsiębiorcy zyskają szansę na zakup samochodów tańszych o podatek VAT. Auta z kratką zapewne znów staną się bardzo popularne - przewiduje Rafał Jaskulski, właściciel salonu będącego autoryzowanym dealerem peugeot. - Stanie się tak jednak najwcześniej za kilka miesięcy, bo w tej sprawie konieczne jest stosowne rozporządzenie ministerstwa finansów. A ponadto większość sprzedawanych obecnie modeli aut osobowych nie posiada bowiem obecnie homologacji ciężarowej.

Za sprawą wyroku ETS straci natomiast budżet państwa. I to podwójnie, bo na zwrotach nadpłaty podatku (szacunkowo od 2 do 4 miliardów złotych) oraz spadku wpływów z tytułu VAT.

Sprzeczne z unijnym z prawem ograniczenie prawa do odliczania VAT przy zakupie samochodów i paliwa nie oznacza jednak, że po wyroku ETS fiskus automatycznie zwróci przedsiębiorcom nadpłacony podatek. Aby było to możliwe konieczne są stosowne przepisy, które umożliwią złożenie korekty deklaracji podatkowej. I oczywiście posiadanie odpowiednich faktur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński