Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiaty już zdecydowały

gap
Od przyszłego roku szkolnego w naszym województwie zostanie zamkniętych 15 podstawówek oraz 36 szkół ponadpodstawowych. Powiaty miały czas do końca lutego, aby zdecydować, co stanie się z liceami, technikami i zasadniczymi szkołami zawodowymi.

Do 15 marca do kuratorium mają wpłynąć ostatnie dane dotyczące liczby miejsc oraz typów szkół ponadpodstawowych.
- Większość tych szkół wygaśnie w naturalny sposób, z powodu braku uczniów - wyjaśnia Zbigniew Oleszczuk, zastępca dyrektora wydział nadzoru pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Szczecinie. - To czysta formalność. W tych szkołach nie ma już naboru od kilku lat. Naukę kończy ostatni rocznik.
W zamykanych podstawówkach od trzech lat nie ma nowego naboru uczniów. Nauczanie początkowe przeniesiono do pobliskich szkół.
- Większość, bo aż trzynaście szkół podstawowych zostanie zamkniętych w Szczecinie - wyjaśnia Zbigniew Oleszczuk. - Poza nimi "wygaśnie" także SP nr 10 w Świnoujściu oraz SP nr 7 w Policach.
W tym roku do szczecińskiego kuratorium wpłynęły trzy nowe wnioski, dotyczące opinii w sprawie likwidacji trzech szkół podstawowych.
- Wydaliśmy pozytywną opinię w sprawie likwidacji podstawówki w Wierzbnie w gminie Warnice - wyjaśnia Zbigniew Oleszczuk. - Kurator nie zgodził się na zamknięcie szkoły w Sielsku i Mieszewie. Dzieci musiałyby za daleko dojeżdżać.
Radni chojeńscy zdecydowali już, że szkoła podstawowa w Wierzbnie nie zostanie zlikwidowana.
- W tym roku nie będziemy zmniejszać liczby szkół w naszym powiecie - mówi Ryszard Lejman, dyrektor przedstawicielstwa kuratorium w Chojnie. - Jednak w przyszłym roku będziemy musieli zamknąć jakieś szkoły.
Wśród szkół ponadpodstawowych zamykane są placówki o mało popularnych kierunkach.
- Powodem ich zamknięcia jest brak zainteresowania - wyjaśnia Zbigniew Oleszczuk. - Są to szkoły ogrodnicze, licea ekonomiczne i handlowe oraz technika zawodowe. Od lat spada zainteresowanie takimi kierunami jak mechanizacja rolnictwa, technologia żywienia czy rybołówstwo morskie. Część z nich powinna być zamknięta w 1994 roku. Obecne zmiany w szkolnictwie pozwalają w końcu zrobić porządek. Liczba budynków pozostanie ta sama. W zespołach szkół zostaną zlikwidowane tylko te mało popularne.
Po protestach nauczycieli i rodziców starostwa zgodziły się utrzymać Zespoły Szkół Zawodowych w Myśliborzu, w Kamiennym Moście oraz ZSZ nr 3 w Stargardzie.
Ze wstępnych szacunków wynika, że w wyniku zamykania szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych pracę straci kilkudziesięciu nauczycieli.
- W skali województwa nie jest to wiele - wyjaśnia Zbigniew Oleszczuk. - Mniej godzin będą mieć także etatowi nauczyciele.

Ile szkół ponadpodstawowych zostanie zamknięte w naszym województwie:

w powiecie myśliborskim - 8
w Szczecinie - 8
w powiecie świnoujskim - 6
w powiecie świdwińskim - 5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński