Powiat gryfiński? PLUSY i MINUSY. Sprawdzamy [MAŁA OJCZYZNA]

red
Udostępnij:

Czym zajmowała się rada, jak prezentuje się powiat w liczbach

Rada powiatu liczy 21 radnych. Skład rady zmienił się w wyniku ustąpienia miejsca radnym z bezpartyjnego ugrupowania Inicjatywa Samorządowa przez osoby zajmujące obecnie funkcje w Zarządzie Powiatu i gminie Gryfino. Łącznie były to 3 osoby. Rada zajmowała się przede wszystkim sprawami związanymi z budową, przebudową i modernizacją dróg, ochroną zdrowia, pomocą społeczną.Liczba mieszkańców powiatu - 80 479, dochody powiatu - 75 094 497,40, wydatki powiatu - 73 520 612,82 zł, wskaźnik bezrobocia w powiecie - 5,2 proc. (luty 2018 r.). Liczba bezrobotnych w powiecie - 2744 osoby (stan na 31.03.2018 r.) Powiat nie posiada budżetu obywatelskiego, ale co roku w ramach budżetu znajdują się środki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru.

PLUSY

Inwestycje. Nie tylko przebudowa ulic

Od początku kadencji, co roku w powiecie wykonuje się zadania inwestycyjne. Pozyskiwane są środki zewnętrzne (z Unii Europejskiej i programów rządowych) na drogi i inne inwestycje oraz na realizację projektów „miękkich” w oświacie i pomocy społecznej. Łącznie ok. 30 mln zł. Podpisane są już umowy na dofinansowanie kolejnych zadań, które będą realizowane w 2019 r. Są to przebudowa ul. 1.Maja w Gryfinie i termomodernizacja obiektu Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku Zdroju.

Praca. Z myślą o tych, którzy nie są w pełni sprawni

Starosta najbardziej dumny jest z budowy i uruchomienia Zakładu Aktywności Zawodowej. Utworzonych tam zostało 40 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym. 27 kwietnia odbyła się konferencja poświęcona w szczególności tworzeni ZAZ Zakładu w Gryfinie. Starosta dumny jest także z polepszenia bazy Szpitala Powiatowego poprzez adaptację pomieszczeń dla specjalistyki w Chojnie oraz rozbudowy w Gryfinie. Wśród pozytywów warto wymienić zachowanie ciągłości wykonywania zadań poprawiających infrastrukturę drogową.

MINUSY

Kłopotliwy „prezent”

Fatalne drogi

Największego zmartwienia przysporzyło staroście przekazanie przez marszałka i radnych Sejmiku Województwa 20 kilometrów dróg, w tym ponad połowę o najgorszym pod względem technicznym stanie, odcinek Banie - Rów do już posiadanej 650 km sieci.

Zdrowie. Szpital nadal czeka na budowę

Problemem jest opóźnienie rozpoczęcia budowy szpitala oraz brak systemowych rozwiązań w służbie zdrowia (kadra). W kwietniu ogłoszono przetarg nieograniczony pn. „Rozbudowa Szpitala Powiatowego w Gryfinie”. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami dla zadania polegającego na rozbudowie Szpitala Powiatowego w Gryfinie o budynek mieszczący Izbę Przyjęć, Blok Operacyjny, Zespół Porodowy, Oddział Położniczo Neonatologiczny, oraz wykonanie na jej podstawie robót budowlanych wraz z przeprowadzeniem odbiorów i uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Zamawiający dopuszcza możliwość składania ofert wariantowych.

Kto rządzi?

Wojciech Konarski,
Mgr Inż. Inżynierii Środowiska
samorządowiec - burmistrz, radny, a obecnie od trzeciej kadencji starosta, bezpartyjny, reprezentuje większościowe ugrupowanie w Radzie Powiatu Inicjatywa Samorządowa. Razem z nim w zarządzie powiatu zasiada Jerzy Miler, wicestarosta gryfiński oraz członkowie zarządu Jan Gładkow, Henryk Kaczmar, Tomasz Siergiej

Więcej o powiecie

Szansa na dofinansowanie. Pieniądze na zadania publiczne

Co roku powiat organizuje otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. W programie współpracy powiatu gryfińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego ustalone są zakresy, na które przewidywane jest dofinansowanie. Są to np. kultura i sztuka, kultura fizyczna, turystyka i krajoznawstwo.

Mała ojczyzna - Duża sprawa. Czas na ocenę samorządowców. Ruszamy z naszą akcją przed wyborami samorządowymi

Zobacz również:

Rozmowa tygodnia GS24.pl z Piotrem Krzystkiem w trzech odsłonach:

Polecamy również:

Zmiany na al. Wojska PolskiegoRozstrzygnięto konkurs zagospodarowania alei Wojska Polskiego i jej najbliższego otoczenia. Będzie dużo zmian!Czytaj więcej: Al. Wojska Polskiego w Szczecinie czekają ogromne zmiany! Poznaliśmy projektanta [WIDEO]

Inwestycje w Szczecinie 2017: Były otwarcia, budowy i nowe d...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie