MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potrójne święto w stargardzkim kole Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną [ZDJĘCIA, WIDEO]

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
W piątek, w Stargardzkim Centrum Kultury, zarząd koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Stargardzie, zaprosił swoich podopiecznych, pracowników i współpracowników, jak co roku, na uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (przypadające jutro, 3 grudnia). W tym roku połączone były z dwoma jubileuszami placówek stargardzkiego PSONI, 25-leciem działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej i 20-leciem Środowiskowego Domu Samopomocy.

Kazimierz Nowicki:

Wśród zaproszonych gości byli też przedstawiciele zaprzyjaźnionego niemieckiego stowarzyszenia Lebenshilfe Pasewalk, także działającego na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Od 26 lat jest też z nami nasza reprezentacja senioralna, z Adamem Kisio na czele - mówił 73-letni Kazimierz Nowicki, przewodniczący koła PSONI Stargard. - Jest też Stanisław Kopeć, prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, który pomaga nam w organizacji corocznych wojewódzkich igrzysk lekkoatletycznych osób niepełnosprawnych w Stargardzie.

List gratulacyjny z okazji jubileuszu działalności WTZ i ŚDS w Stargardzie przysłał wojewoda zachodniopomorski, Tomasz Hinc.

Placówki koła PSONI w Stargardzie są cztery. To Warsztat Terapii Zajęciowej pod kierownictwem Edyty Lapczyk-Lew, Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony przez Annę Cokan, Zakład Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia”, którego szefem jest Przemysław Momot oraz mieszkalnictwo wspomagane, nadzorowane przez Janusza Drosika.

Kazimierz Nowicki przedstawił sprawozdanie z ich działalności w mijającym roku.
- To była nie tylko codzienna praca, wynikająca z ustawowych obowiązków, bo naszym podopiecznym szczególnie należy się radość - mówił. - Mają w naszych placówkach serdeczność, mają w nich drugi, a nawet - w przypadku mieszkalnictwa wspomaganego - pierwszy dom. Dziękuję kierownictwu i kadrze placówek za wytężoną pracę i wypełnianie misji zawodowej.

Przewodniczacy stargardzkiego PSONI co roku wybiera motto obchodów święta osób niepełnosprawnych. W tym roku były to słowa Józefa Piłsudskiego:

Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na dobrą przyszłość.

- To motto nawiązuje także do naszej historii, którą my tworzymy - podkreślał Kazimierz Nowicki.

Codzienność placówek PSONI w Stargardzie, to wiele pracy, ale i zabawa, wyjazdy, zawody sportowe, występy, festyny, kiermasze. Nowością w Środowiskowym Domu Samopomocy jest dogoterapia. Z ważniejszych wydarzeń w kole w 2018 roku wymieniona była wizyta Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Nasi podopieczni potrafią każdą chwilę przeżywać tak, jakby była jedyną chwilą w życiu.

- mówił prowadzący uroczystość Gracjan Sierociński ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Stargardzie, który rozbawił publiczność dowcipem:
- Czym się różnią marsz wojskowy i marsz weselny?
- Niczym! Jeden i drugi prowadzą na wojnę.

G. Sierociński wyreżyserował film "Niepodległa bez barier", który wygrał etap wojewódzki konkursu PFRON, a na etapie ogólnopolskim zajął III miejsce. Goście obchodów mogli go zobaczyć, podobnie jak przedstawienie pt. „Lekcja historii”, przygotowane przez podopiecznych stargardzkiego koła PSONI, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Nagrodzeni zostali długoletni pracownicy WTZ i ŚDS, Ewa Kozicka-Major, Magdalena Nowicka (emerytowana szefowa WTZ), Włodzimierz Major i Teresa Lapczyk.

Muzyczne niespodzianki piątkowych obchodów, to występy grających na fortepianie uczniów PSM Stargard, wokalistów z zespołu De Facto oraz stargardzkiego akordeonisty Tomasza Staniszewskiego.
De Facto:

- Wasze czyny są z serca, niech trwają przez kolejne lata - życzyła działaczom stargardzkiego PSONI przedstawicielka stowarzyszenia Lebenshilfe Pasewalk, wręczając Kazimierzowi Nowickiemu symboliczną gwiazdę.- Wpisujemy się tak jak nasze miasto, w szczęśliwą gwiazdę - mówił K. Nowicki.

Z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy prezydent Stargardu przekazał PSONI 2 tysiące zł.
Rafał Zając:

Tomasz Staniszewski:

Nie zabrakło bardzo osobistych podziękowań. Magdalena i Kazimierz Nowiccy są rodzicami niepełnosprawnych, dorosłych już dzieci.
- W tym roku mija 50 lat naszego trudu rodzicielskiego, nasza córka ma 50 lat - mówił Kazimierz Nowicki wręczając żonie bukiet czerwonych róż. - Za rodzicielskie serce przez te 50 lat chciałbym ci Madziu podziękować.

Podopieczni stargardzkiego koła PSONI, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowali przedstawienie pt. „Lekcja historii”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński