MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potężne podwyżki dla seniorów! Niedługo niektórych przestanie na to stać 16.07.2024

MS
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Inflacja uderzyła w nasze portfele, ale szczególnie dotkniętą przez podwyżki grupą są seniorzy. Rosnące koszty życia mocno dały im się we znaki. To jednak nie koniec! Teraz okazało się, że ceny kolejnych usług mogą pójść w górę.

Czekają nas kolejne podwyżki. Uderzą w seniorów

Sanatorium na NFZ cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób starszych i cierpiących na przewlekłe schorzenia. Każdy, kto choć raz skorzystał z tego rodzaju oferty, wie, że musi liczyć się z wydatkami. Okazuje się, że w kolejnym sezonie na kuracjuszy mogą czekać dużo wyższe opłaty niż do tej pory, a wszystkiemu winna jest inflacja. Wszystkie szczegóły dotyczące podwyżek znajdziesz w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Kto może się ubiegać o dofinansowanie wyjazdu z NFZ?

Leczenie w sanatorium przysługuje pacjentom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia. By wyjechać do sanatorium, kuracjusze potrzebują skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz taki bierze pod uwagę:

  • stan zdrowia osoby ubiegającej się o skierowanie,
  • brak przeciwwskazań do leczenia w sanatorium,
  • dotychczasowe doświadczenia pacjenta z sanatorium – wyniki leczenia uzdrowiskowego (pod warunkiem, iż dana osoba już wcześniej korzystała z sanatorium).

Lekarz wystawiający skierowanie zwraca uwagę także na częstotliwość ubiegania się o sanatorium. W przypadku osób dorosłych nie powinna być ona większa niż jeden raz na rok.

Do sanatorium udają się zwykle kuracjusze z chorobami przewlekłymi, które nawracają na skutek pracy, a także pacjenci wymagający rehabilitacji po schorzeniach oraz operacjach.

Gdy posiadamy już skierowanie od lekarza, kolejnym krokiem jest akceptacja przez NFZ. Czas na decyzję wynosi 30 dni, licząc od dnia wpływu skierowania. Lekarz ten wydaje decyzję:

  • pozytywną – i w tym przypadku pacjent otrzyma skierowanie do uzdrowiska, które ważne jest 18 miesięcy, licząc od dnia wystawienia. Nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia turnusu pacjent informowany jest o miejscu i rodzaju leczenia.
  • negatywną – jeżeli wynika ona z przyczyn braku miejsca w sanatorium, to pacjent trafia na listę oczekujących. Jeżeli natomiast powodem negatywnej decyzji jest ocena lekarza, który stwierdza bezcelowość wyjazdu, pacjent zostaje poinformowany o decyzji. Niestety nie przysługuje tutaj prawo odwołania się.
Takiego roku ZUS jeszcze nie miał. Seniorów w 2024 roku prawdopodobnie czekają dwie waloryzacje emerytur, ponadto otrzymają "trzynastkę", a wczesną jesienią "czternastkę". Sprawdź najnowsze wyliczenia emerytur w 2024 roku.Wszystkie szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>

Rekordowe świadczenia dla seniorów w 2024 roku! Najnowsze wy...

Podwyżki w sanatoriach. Ile zapłacimy w 2024 roku?

Koszty leczenia w uzdrowisku są w dużej mierze zależne od tego, na jaki standard zdecyduje się kuracjusz. Do dyspozycji są zakwaterowania zarówno w jednoosobowych jak i dwuosobowych pokojach. Ceny różnią się ze względu na standard oraz sezon.

Niestety, jak informuje dziennik "Fakt", od 2024 roku wydatki mogą znacznie wzrosnąć, a trzytygodniowy pobyt nie będzie już tak tani, jak dotąd. Według prognoz Narodowego Banku Polskiego średnia inflacja wyniesie w tym roku 12 procent. W 2022 r. wzrost cen wyniósł 14,4 proc.

Ceny sanatorium wzrosną

Zgodnie z przepisami opłaty za turnus są waloryzowane o poziom inflacji. Na ten moment Ministerstwo Zdrowia zamroziło podwyżki, ale w kolejnym roku sytuacja może drastycznie się zmienić. Jak ustalił portal, jeśli resort zdrowia nie zrezygnuje z podwyżek, to pacjenci zapłacą nawet o ponad 26 procent więcej.

Obecnie za 21 dni w sanatorium pacjent płaci od 222 do 858 złotych. Natomiast jeżeli scenariusz dotyczący podwyżek waloryzowanych o poziom inflacji się potwierdzi, to już w sezonie wiosennym i letnim kuracjusz zapłaci o 200 złotych więcej. Oznacza to, że za jednoosobowy pokój z węzłem sanitarnym będzie trzeba zapłacić aż 1000 złotych.

Warto dodać, że opłata za pobyt nie jest jedyną, jaką trzeba uiścić podczas turnusu w sanatorium. Trzeba zapewnić sobie transport do uzdrowiska, zapłacić za dodatkowe udogodnienia. Np. telewizor w pokoju kosztuje pacjenta od 80 zł do 110 zł, czajnik - od 30 zł do 40 zł, wymiana ręczników - 5-10 zł za sztukę oraz opłata uzdrowiskowa w wysokości 124 zł.

Czy seniorów nie będzie już stać na wyjazd do sanatorium?

Pocieszamy jednak, że aby wstępne kalkulacje mogły mieć odzwierciedlenie w przyszłości, niezbędne są kroki prawne. Ministerstwo Zdrowia musi wydać specjalne rozporządzenie indeksujące podwyżki. Zwykle zmiany ogłaszane są z początkiem nowego roku.

Szef resortu zdrowia już od dawna zapowiadał zmiany. Reforma miała pozwolić pacjentom na wybór uzdrowiska, w którym będzie realizowane leczenie. Zgodnie z zapowiedzią ministra od 2024 roku taka opcja ma być już dostępna. Niestety na ten moment nie zgłoszono nawet projektu do sejmu, zatem na rezultaty musimy nieco zaczekać.

"Fakt" postanowił skierować do resortu zdrowia pytanie dotyczące podwyżek dla kuracjuszy. Wielu seniorów ma bowiem obawy, że po podwyżkach będą musieli rezygnować z pobytów w sanatoriach.

Obecnie nie podjęto jeszcze wiążących decyzji w sprawie zmian stawek dopłat dla pacjentów za pobyt w sanatorium w ramach skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - przekazało biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi na zapytanie dziennika "Fakt".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński