Potężne burze przeszły nocą przez woj. śląskie. Przejazdy przy IKEA w Katowicach i w Piotrowicach znowu zalane 13.08.2019

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Zalany przejazd pod wiaduktem kolejowym w Katowicach Piotrowicach
Zalany przejazd pod wiaduktem kolejowym w Katowicach Piotrowicach Patrick Kapek
Udostępnij:
Potężne burze w woj. śląskim pojawiły się po północy. Noc z poniedziałku na wtorek 13 sierpnia była niezwykle burzowa. Zalane zostały przejazdy pod wiaduktem przy IKEA w Katowicach i pod wiaduktem w Piotrowicach. Silne burze z wyładowaniami atmosferycznymi, porywistym wiatrem i ulewnym deszczem przechodziły przez woj. śląskie. IMGW oraz Polscy Łowcy Burz wydali ostrzeżenie 2. stopnia dla województwa śląskiego, przewidując szkwał, a nawet trąby powietrzne.

Ostrzeżenie meteo dla województwa śląskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla województwa śląskiego na dzień 13 sierpnia.

SPRAWDŹCIE AKTUALNY RADAR BURZOWY - TUTAJ JEST BURZA

- Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia - czytamy w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie zostało wydane dla obszaru ciągnącego się od woj. opolskiego i śląskiego po woj. lubelskie głównie z powodu ryzyka wystąpienia:

  • bardzo silnych i niszczących porywów wiatru,
  • nawalnych opadów deszczu,
  • dużego gradu
  • ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

Niebezpieczne zjawiska meteorologiczne mogą w dużym stopniu uprzykrzyć życie mieszkańcom naszego województwa. Zakłócenia mogą wystąpić w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej czy dostawach prądu.

AKTUALIZACJA 13.08.2019
Nocne burze spowodowały spore utrudnienia zwłaszcza na drogach. Okresowo wstrzymano kursowanie tramwajów w Sosnowcu z powodu zalanych przejazdów. W wielu miejscach pojawiły się ogromne zalewiska. Straż pożarna odebrała wiele zgłoszeń do pompowania wody z zalanych posesji.

Chwiolowo zalany został przejazd pod DK86 w Katowicach przy centrum meblowym IKEA. Przejazd udrożniono przed godz. 6.

Zalany został także przejazd pod wiaduktem kolejowym w Katowicach Piotrowicach w ciągu ulicy Armii Krajowej.

Nie przegapcie

Burza w Katowicach i Sosnowcu. Zalane drogi, samochody i dom...

- Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych - zaleca IMGW.

Trąba powietrzna spustoszyła Jodłówkę-Wałki. Zrywała dachy i...

Szkwał i trąby powietrzne w województwie śląskim?

Polscy Łowcy Burz w swojej prognozie najgorsze warunki przewidują na noc z poniedziałku na wtorek. Ich zdaniem przez województwo śląskie może przejść szkwał, czyli kilkuminutowa nawałnica, w której występują bardzo silne porywy wiatru oraz mocne opady deszczu.

- Taki tryb konwekcji może wiązać się z występowaniem niszczących porywów wiatru (do ok. 120 km/h) na znacznych obszarach. Ponadto z powodu wysokich wartości wskaźników kinematycznych nadal może rozwinąć się trąba powietrzna - ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

Przy takich warunkach pogodowych musimy liczyć się również z opadami gradu. Zdaniem Łowców Burz może on osiągnąć średnicę nawet 3,5 centymetra.

Łowcy burz ostrzegają

Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia (od woj. opolskiego przez woj. świętokrzyskie po woj. lubelskie)

Prognoza konwekcyjna na dzień 12.08.2019 i noc 12/13.08.2019
W ciągu dnia, wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek na tym obszarze prognozujemy umiarkowanie duże wartości MUCAPE (1000-2000 J/kg w dzień i 600-1300 J/kg w nocy). Z upływem godzin, w związku ze wzrastającą prędkością wiatru w górnej i środkowej troposferze, będą zwiększać się wartości pionowego ścinania wiatru. Strefa CAPE będzie się pokrywać ze strefą DLS osiągającego ok. 25 m/s. W nocy z poniedziałku na wtorek wartości DLS wzrosną i osiągną nawet 30 m/s. W środkowej troposferze prognozowane są strefy silnego wymuszania quasigeostroficznego. Szczególnie duże wymuszanie, połączone jednocześnie z silną zbieżnością wiatrów w dolnej troposferze, pojawi się w godzinach nocnych, gdy od strony Bramy Morawskiej do Polski wejdzie wyraźne, rozwijające się zafalowanie na froncie. Prognozujemy bardzo dużą zawartość pary wodnej w pionowym profilu troposfery – wartość PW będzie sięgać 46-50 mm.

Zobaczcie koniecznie

Tego typu warunki faworyzują rozwój niebezpiecznych układów burzowych, w tym superkomórek i dobrze zorganizowanych mezoskalowych układów konwekcyjnych z wbudowanymi formacjami liniowymi. Warto zwrócić uwagę, że w godzinach wieczornych i nocnych, gdy do Polski będzie zbliżać się zafalowanie, prognozowany jest wyraźny wzrost wskaźników kinematycznych określających zróżnicowanie przepływu powietrza w dolnych 3 km troposfery. Modele prognozują wartość SRH 0-3 km rzędu 300-450 m2/s2, LLS do 15 m/s, MLS do ok. 20 m/s. Wartości te będą przyczyniać się do szybkiej organizacji nowo powstających komórek burzowych w silne superkomórki. Pierwsze burze superkomórkowe mogą pojawić się w omawianym pasie już w godzinach popołudniowych, a głównym zagrożeniem z nimi związanym będą bardzo silne porywy wiatru (do ok. 110 km/h) oraz nawalne opady deszczu powodujące podtopienia. Nie wyklucza się uformowania trąby powietrznej, jednak regionu szczególnie narażonego na to zjawisko w omawianym pasie nie można wskazać. W południowej części obszaru 2 stopnia zagrożenia możliwe są opady dużego gradu, do ok. 4 cm w średnicy. Im dalej na północ, tym maksymalny rozmiar gradzin będzie mniejszy.

W nocy w omawianej strefie nadal będzie występowała groźna aktywność burzowa. W związku z nadejściem fali na froncie atmosferycznym, może dojść do rozwoju większego układu MCS zawierającego w sobie linię szkwału. W linii szkwału mogą znajdować się wbudowane superkomórki burzowe oraz formacje LEWP i bow echo. Taki tryb konwekcji może wiązać się z występowaniem niszczących porywów wiatru (do ok. 120 km/h) na znacznych obszarach. Ponadto z powodu wysokich wartości wskaźników kinematycznych nadal może rozwinąć się trąba powietrzna, zwłaszcza w obrębie superkomórek. Bardzo poważnym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, których całkowita suma w przypadku wystąpienia komórek burzowych poruszających się tą samą trajektorią (training storms) może sięgnąć w danym miejscu nawet powyżej 80 mm. Dodatkowo, zwłaszcza w obrębie burz superkomórkowych, nie wyklucza się opadów gradu o średnicy do ok. 3,5 cm. Strefa silnych burz zacznie przesuwać się na południowy wschód dopiero w drugiej części nocy i znacznie osłabnie w godzinach porannych.

W związku z prognozowaną sytuacją zdecydowaliśmy się wydać stopień 2. zagrożenia, jednak należy mieć na uwadze, że jest to górny zakres przewidziany dla tego stopnia zagrożenia. Z powodu występowania w godzinach nocnych głównie uniesionego trybu konwekcji przy umiarkowanie dużych wartościach CAPE oraz z powodu niepewności prognostycznych związanych z najnowszymi wynikami numerycznych modeli pogody, stopień 3. zagrożenia w tym wypadku może się okazać zbyt wysokim poziomem zagrożenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Potężne burze przeszły nocą przez woj. śląskie. Przejazdy przy IKEA w Katowicach i w Piotrowicach znowu zalane 13.08.2019 - Dziennik Zachodni

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Roland
Dlaczego piszecie że przy IKEI ? Przejazd pod mostem jest na przeciwko AGATY I BOEDRONKI !
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie