Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwali pamiątek przeszłości pod Nowym Warpnem. Szukali śladów po dawnych mieszkańcach Moorbrück. Co znaleźli? [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Poszukiwania pod Nowym Warpnem
Poszukiwania pod Nowym Warpnem Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne "Archegryf"
Członkowie Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego "Archegryf" przeszukiwali rejon wsi Mszczuje, pod Nowym Warpnem. Do 1945 roku miejscowość nosiła nazwę Moorbrück. W ziemi natrafili na ciekawe artefakty.

Mszczuje w Zachodniopomorskiem skrywają tajemnice?

Osada powstała około 1784. W czasie II wojny światowej miejscowość nie została zniszczona. Wojska radzieckie wkroczyły do Moorbrück 27 kwietnia 1945 r., ale administracja polska i osadnicy przejęli ją w październiku 1945 r. Ciężko określić, dlaczego wieś zamarła. Część osady zaczęła zamierać jeszcze w okresie przedwojennym. Obecnie osada składa się z kilku domów mieszkalnych i budynków gospodarczych.

- Rozeszliśmy się po rozległym terenie. Było dużo silnych sygnałów, szczególnie w pobliżu śladów dawnych domostw. Wśród wykopanych artefaktów znalazły się: monety, w tym jedna, świadcząca o powojennej polskości tych ziem, 20 gr z 1949 r., a także inne drobne monety pruskie, niestety ciężkie do identyfikacji w warunkach polowych. Były też guziki, elementy ozdobnych przedmiotów domowych, fragment kompasu z widoczną tarczą, elementy lamp, kule muszkietowe, itd. - relacjonują odkrywcy. - Był też bardzo obiecujący strzał. Nasz kolega, Marcin Arent, trafił na przedwojenne, przydomowe wysypisko śmieci. Wśród przedmiotów było tam kilkanaście par butów (tyle lat w ziemi, a obuwie skórzane nadal nadaje się do identyfikacji), sporo butelek po medykamentach, winie, skorup porcelany, korków porcelanowych, itd., itp. Miejsce jest ogromnie obiecujące. Do tego stopnia, że jak się wbije łopatę na 20 cm, to rusza się cały grunt wokół. Tak, więc mamy powód i motywację, by wrócić w to miejsce. Zresztą, działka jest tak rozległa, że na jej pełną eksplorację będziemy musieli poświęcić jeszcze kilka weekendów.

Odnalezione przedmioty trafiły do oceny historycznej do Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński