MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poseł PO zapytał, czy wojewoda łódzki odda na Caritas 15 tys. zł nagrody. Odpowiedź wojewody Zbigniewa Raua była bardzo krótka...

Marcin Darda
Marcin Darda
Na pytanie posła PO o zwrot nagrody na rzecz Caritas, wojewoda Zbigniew Rau odpowiedział krótko: "nie".
Na pytanie posła PO o zwrot nagrody na rzecz Caritas, wojewoda Zbigniew Rau odpowiedział krótko: "nie".
15 maja mija deklarowany przez prezesa PiS termin przekazania nagród przez ministrów i sekretarzy stanu na konta Caritas Polska. Tymczasem o to, czy swą nagrodę odda Caritasowi wojewoda łódzki Zbigniew Rau, zapytał go poseł PO Cezary Tomczyk. Poseł uważa, że skoro wojewoda to urzędnik w randze sekretarza stanu, to też powinien oddać nagrodę.

Afera z pobranymi przez ministrów i wiceministrów rządu PiS nagrodami (łącznie 1,5 mln zł.) ma się zakończyć 15 maja, czyli dziś. Do tego dnia, wedle deklaracji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wszyscy mieli przelać swoje nagrody na konto Caritas Polska, katolickiej organizacji charytatywnej. Do wczoraj pewne było, że pieniądze oddali szef MON Mariusz Błaszczak oraz Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia, choć nie wiadomo, czy w całości. Wczoraj w Radiu ZET szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przyznał z kolei, że by oddać 30 tys. zł nagrody, sprzedał samochód i wziął pożyczkę.

Tymczasem Cezary Tomczyk, poseł PO z Sieradza, uważa, że nagrody powinni zwrócić także wojewodowie. Wojewodowie oraz ich zastępcy w 2017 r. otrzymali 577 tys. zł nagród, zaś wojewoda łódzki Zbigniew Rau 15 tys. zł brutto.

- Deklaracja prezesa PiS dotyczyła przecież także oddania nagród przez sekretarzy stanu - argumentuje Tomczyk. - A wojewoda to przecież urzędnik w randze sekretarza stanu. To też funkcja polityczna, bo wojewoda to urzędnik z nadania rządu, nie z wyboru. Jeśli wojewoda nagrody nie odda, znaczy że deklaracja prezesa to kolejne kłamstwo PiS.

Tomczyk o nagrodę wojewody Raua zapytał na piśmie dyrektora generalnego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosława Suskiego. Pytania były dwa. Pierwsze: czy Pan Wojewoda już przekazał lub zamierza przekazać przyznaną nagrodę na Caritas? Drugie: jeśli tak, to czy zamierza Pan Wojewoda skorzystać z możliwości odliczenia wysokości darowizny od podstawy opodatkowania w roku kolejnym?

Dyrektor Suski odpowiedział posłowi PO dość zwięźle:

"(...) informuję, że Pan Zbigniew Rau Wojewoda Łódzki na pierwsze Pana pytanie udziela odpowiedzi "nie" w związku z czym udzielenie odpowiedzi na pytanie drugie jest bezzasadne."

Zapytaliśmy ŁUW w jaki sposób wojewoda łódzki uzasadnia swą decyzję o nieprzekazaniu nagrody Caritasowi. Odpowiedź póki co nie nadeszła.

M. Błaszczak: Wypłacenie nagród dla ministrów było błędem

Najlepsze życzenia na Dzień Matki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński