MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poseł PiS Jarosław Krajewski: Rosyjskie służby bardzo mocno interesują się Polską

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Jarosław Krajewski: Trwająca wojna na Ukrainie powoduje zwiększenie zainteresowania Polską ze strony rosyjskich służb specjalnych
Jarosław Krajewski: Trwająca wojna na Ukrainie powoduje zwiększenie zainteresowania Polską ze strony rosyjskich służb specjalnych Adam Jankowski
– To wszystko pokazuje, jak bardzo mocno służby rosyjskie interesują się Polską. Działania rosyjskich służb mogą osłabić zarówno bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i pozycję Polski na arenie międzynarodowej – mówi polskatimes.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Krajewski, wiceszef sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

W środę rano poinformowano, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR. Pracując w warszawskim urzędzie miał przekazywać Rosji cenne operacyjnie dane. Sąd aresztował go na trzy miesiące. Także w środę pojawiła się informacja, że szef ABW przekazał do MSZ listę 45 osób, pracujących w Polsce pod tzw. przykryciem dyplomatycznym, ale de facto prowadzących działalność wywiadowczą. Wniósł o pilne wydalenie tych osób z Polski.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Krajewski, wiceszef sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych powiedział polskatiems.pl, że „trwająca wojna na Ukrainie powoduje zwiększenie zainteresowania Polską ze strony rosyjskich służb specjalnych”. – Chodzi zarówno o informacje, jak i przygotowywanie ewentualnych prowokacji, zagrożeń dla bezpieczeństwa naszych obywateli – mówił. Dodał, że „dlatego to jest okres bardzo wytężonej pracy ze strony służb, szczególnie kontrwywiadowczych – w tym kontekście mówimy zarówno o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jak i Służbie Kontrwywiadu Wojskowego”.

Poseł PiS podkreślił, że zatrzymanie jest również oddziaływaniem prewencyjnym, żeby osoby, które byłyby skłonne współpracować z obcymi wywiadami, zdawały sobie sprawę z tego, że Polskie służby specjalne działają w sposób skuteczny i są w stanie nie tylko zidentyfikować, ale również doprowadzić do zebrania materiału dowodowego i zatrzymania takiej osoby.

– Chodzi o zatrzymanie obywatela Polski, który był zatrudniony wydziale archiwalnym ksiąg Urzędu Stanu Cywilnego miasta stołecznego Warszawy – powiedział. Jarosław Krajewski podkreślił, że działalność tego obywatela stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. – Zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie przez sąd tej osoby podejrzewanej o szpiegostwo, jednoznacznie pokazuje, że materiał dowodowy zebrany w sprawie jest bardzo mocny – wyjaśnił.

Jarosław Krajewski zwrócił uwagę również na środową decyzję dotyczącą wydalenia 45 dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo. – To wszystko pokazuje, jak bardzo mocno służby rosyjskie interesują się Polską. Działania rosyjskich służb mogą osłabić zarówno bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i pozycję Polski na arenie międzynarodowej – podkreślił.

Przypomniał, że niedawno zatrzymano hiszpańskiego dziennikarza, który przebywał na terenie Polski, a jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji. – Myślę, że to wszystko, co się dzieje, powinno skłaniać nas wszystkich czujności i uważnego obserwowania tego, co dzieje się wokół nas, a jeżeli cokolwiek będzie nas niepokoiło, to żeby takie informacje przekazywać do policji lub odpowiednich służb, bo to może ułatwić skuteczne działanie ze strony polskich służb specjalnych. Wszystko po to, aby ograniczać takie ryzyka, jak w tym przypadku, gdy mówimy o osobie podejrzewanej o szpiegostwo – wskazał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poseł PiS Jarosław Krajewski: Rosyjskie służby bardzo mocno interesują się Polską - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński