MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posejdon jako wzór na szczycie klimatycznym ONZ. "Cały świat dowie się o Szczecinie" [WIZUALIZACJE]

Bogna Skarul
Dzięki zastosowaniu proekologicznych technologii Kompleks usługowy POSEJDON w Szczecinie zredukuje emisję CO2 do atmosfery aż o 76 proc. w porównaniu do takiego samego budynku zbudowanego w tradycyjnej technologii.

Właśnie z tego powodu projekt został przedstawiony w ramach Konferencji COP24, czyli szczytu klimatycznego ONZ 2018, jako przykład obiektu o niskim zużyciu energii.

- Cały świat dowie się o Szczecinie i tutejszej inwestycji. Niesamowite - podkreśla Mieszko Czarnecki, POSEJDON, leasing and asset manager.

Natomiast inwestor Porto Sp. z o.o. otrzymał kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Podobne projekty bank finansował wcześniej w innych krajach, m.in. w Niemczech i Skandynawii.

Budowany w Szczecinie kompleks usługowy POSEJDON to największy realizowany w Polsce obiekt o niskim zużyciu energii (NZEB - Nearly-Zero Emission Building), czyli taki, który z wyprzedzeniem spełnia bardziej restrykcyjne, przyszłe normy w zakresie zużycia energii obowiązujące wszystkie obiekty, które uzyskają pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 r.

- Mamy zaszczyt jako EBI finansować pierwszy w Polsce budynek biurowo-usługowy o niskim zużyciu energii, powiedział Vazil Hudak, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W jaki sposób cały kompleks będzie w stanie zredukować emisję CO2 do atmosfery aż o 76 proc. w stosunku do takiego samego budynku zbudowanego w tradycyjnej technologii?

Osiągnięcie takiego wyniku będzie możliwe dzięki realizacji pasywnego układu pozyskiwania energii geotermalnej dla potrzeb grzania i chłodzenia, na który składa się 48 pionowych wymienników umieszczonych w 300-metrowych odwiertach gruntowych znajdujących się pod płytą fundamentową, połączonych z ponad 900 wysokosprawnymi, inwerterowymi pompami ciepła.

Energia elektryczna niezbędna dla prawidłowego działania całego systemu będzie pozyskiwana przez 342 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 97,2 KW, umieszczone na dachu budynku.

System wykorzystania wody deszczowej w toaletach, 15-metrowa ściana zieleni w patio oraz co najmniej 10 stanowisk do ładowania aut elektrycznych dopełniają obrazu POSEJDONA jako wiodącego projektu proekologicznego, czego potwierdzeniem, oprócz finansowania przez Europejski Bank Inwestycyjny, będzie certyfikat BREEAM International New Construction 2016 na przewidywanym poziomie very good/excellent.

POSEJDON stanie się także największym centrum kongresowym w Szczecinie z sześcioma salami konferencyjno-bankietowymi i przestronnym foyer, mogącymi pomieścić 1000 osób.

Podziemny parking zaoferuje z kolei 299 miejsc postojowych dla samochodów oraz 100 miejsc dla rowerzystów.

ZOBACZ TEŻ: Budowa Posejdona w Szczecinie. Wkrótce znikną rusztowania. Kiedy koniec? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Budowa Posejdona w Szczecinie. Wkrótce znikną rusztowania. K...

Tak z lotu ptaka prezentował będzie się nowy Posejdon ze swoimi zielonymi tarasami na dachach i jedyną taką kawiarnią

Szczecin: Posejdon najnowocześniejszy i (niemal) samowystarc...

Kompleks Posejdon w Szczecinie - wizualizacje

Budowa Posejdona za ponad 200 mln zł. Kompleks powstanie w 2019 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński