Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pościel - jak ją wybrać i jak o nią dbać? Wypróbuj najlepsze sposoby

Julia Zając
Julia Zając
Pościel powinna być dopasowana do naszych potrzeb.
Pościel powinna być dopasowana do naszych potrzeb. archiwum
Nie każdy wie, ale pościel powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Jej wy-bór oraz jej regularna pielęgnacja to kluczowy element dobrego snu. Sprawdźcie w naszej galerii!

Najpierw musimy dobrać kołdrę oraz poduszki, lub poduszkę, jeśli łóżko jest jednoosobowe. Dostępnych jest ich w sklepie cała masa, jednak na co szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na skład. Najlepiej, jeśli będzie to stuprocentowa bawełna. Dlaczego? Pościel bawełniana od pokoleń cieszy się powodzeniem wśród Polaków. Jest lekka, przewiewna, nie uczula. Przepuszcza powietrze, więc latem nie będzie przegrzewać, a zimą przyjemnie ogrzeje. Jedną z jej cech jest higroskopijność. Oznacza to, że bawełna łatwo wchłania wilgoć, co ważne jest szczególnie latem, kiedy dużo się pocimy. Oprócz tego pościel bawełniana jest bardzo praktyczna. Można ją prać w wysokich temperaturach, nie wymaga krochmalenia i przez bardzo długi czas zachowuje świetny wygląd.

Dobrym wyborem będą także poduszki letnie, czyli takie, które doskonale odprowadzają wilgoć, a także mają chłodzący efekt, co latem jest szczególnie przydatne. Są odpowiednie dla alergików. Poduszki całoroczne mają wiele zalet, m.in.: szybko od-prowadzają wilgoć od ciała, są antybakteryjne i przewiewne. Są odpowiednie dla alergików. Nie trzeba ich wymieniać ze względu na porę roku.

A co z kołdrą? Kołdra zimowa odznacza się tym, że jest cieplejsza niż standardowa, więc to idealna opcja dla zmarzluchów. Sprawdzi się w chłodniejszych pomieszczeniach, jest lekka i puszysta. Kiedy mamy wybraną kołdrę wraz z poduszkami, przejdźmy do wyboru pościeli. Powinna być ona lekka, wykonana z przyjemnego materiału i hipoalergiczna, jeśli borykamy się z alergią.

Jak o nią dbać?

Pościel powinno się wymieniać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Im częściej, tym lepiej. Ściągamy ją z poduszek i kołdry i wrzucamy do pralki. Warto dodać do niej kilka kropel olejku (lawendowego bądź herbacianego) aby po praniu zachowała piękny zapach na dłużej. Przed praniem, warto upewnić się, że zamki bądź guziki są zapięte, co zapobiegnie dostaniu się innych tekstyliów do jej wnętrza. Pościel drukowaną bądź haftowaną,najlepiej prać na lewej stronie aby uniknąć zniszczeń. Pozwoli to zachować jej intensywny kolor i wyraźne zdobienia na jej prawej stronie. Zwróćmy również uwagę na to aby nie zostawiać pościeli w pralce po skończonym praniu. Jeżeli tak się stanie, będziemy mieli problem z jej wyprasowaniem, a także z nieprzyjemnym zapachem. Pościel pierzemy wg zaleceń na metce, ponieważ każda pościel może mieć inną temperaturę prania. Najlepiej nie odrywać metki, aby ułatwić sobie jen czyszczenie. Przy praniu pościeli należy zwrócić uwagę jakie tkaniny wkładamy do pralki. Powinny być one w podobnych kolorach. Nie pierzemy białego z kolorami, ponieważ może to skutkować zafarbowaniem. Pościel, która nie wymaga prasowania, powinniśmy wyprać nastawiając delikatny program, z krótkim czasem wirowania na niskich obrotach.

Jak suszyć pościel?

Po wypraniu, warto pociągnąć ją za rogi, aby się nie skurczyła. Rozwieszamy ją na suszarce lub na sznurkach (na balkonie, ogrodzie) i czekamy aż wyschnie. Dzięki temu, że pościel będzie rozłożona, skracamy czas jej ewentualnego prasowania. Co ważne, pościeli o ciemniejszych kolorach nie powinno się wystawiać na mocne słońce, ponieważ może wyblaknąć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński