Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porządek w porcie

Michał Fura
Żegluga Pomorska” zapowiada, że jest gotowa do przyjęcia jednostek na Basenie Północnym.
Żegluga Pomorska” zapowiada, że jest gotowa do przyjęcia jednostek na Basenie Północnym. Michał Fura
Świnoujście. Jednostki turystyczne wypływające w strefę wolnocłową na Bałtyk będą cumować przy nabrzeżu w Basenie Północnym. Natomiast przystanią dla statków, które pływają na Zalew Szczeciński, będzie baza promów morskich. Taką organizację ruchu w porcie zamierza wprowadzić Urząd Morski w Szczecinie.

- W ten sposób znacznie usprawnimy ruch jednostek - mówi Piotr Nowakowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Pomysł, aby do nabrzeży Basenu Północnego cumowały wszystkie jednostki pływające, w tym statki wolnocłowe, od dawna forsują władze miasta. Aby było to możliwe, musi tam powstać dworzec morski, z pomieszczeniami dla funkcjonariuszy straży granicznej oraz celników.
"Żegluga Pomorska", polski armator statków wolnocłowych, któremu basen wydzierżawiło miasto, cały czas czeka na zapewnienia urzędu morskiego i straży granicznej, że odprawy wolnocłowe będą prowadzone tylko w jednym miejscu - właśnie na terenie Basenu Północnego.
- Bez tego nie ma sensu inwestować. Cały czas czekamy i ponosimy koszty - mówi Ryszard Naklicki, prezes Żeglugi Pomorskiej.
Na razie armator zwodował osiem pomostów, do których cumować mogą jednostki pływające.
Odprawami w Basenie Północnym nie jest zainteresowany jego konkurent, niemiecki "Adler-Schiffe". Jego statki cumują na razie przy nabrzeżu należącym do Zarządu Morskiego Portu Szczecin - Świnoujście, którego dzierżawcą jest świnoujska spółka holownicza "Port-Hol".
Zgodnie z decyzją urzędu wojewódzkiego, 22 lutego br. upłynie termin czasowego zezwolenia na lokalizację obiektów niemieckiego armatora "Adler-Schiffe" na nabrzeżu przy stacji benzynowej. Mimo starań "Port-Holu" o zgodę na docelową lokalizację zabudowań, miasto zapowiedziało, że nie wesprze projektów budowy dworca morskiego w innym miejscu niż Basen Północny. Tego chce też Urząd Morski w Szczecinie.
- W ten sposób usprawnimy organizację ruchu morskiego w Świnoujściu. Jednostki nie będą zakłócać ruchu promów na przeprawie karsiborskiej i innych jednostek - przekonuje dyrektor Nowakowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński