Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port w Szczecinie buduje nowe nabrzeża, modernizuje stare, pogłębia Kanał Dębicki i szuka nowych inwestorów

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Morskie Porty Szczecin i Świnoujście | Sebastian Wołosz
W porcie Szczecin w Kanale Dębickim powstają dwa nowe nabrzeża - Norweskie i Duńskie, a istniejące - Czeskie i Słowackie przechodzą gruntowną modernizację.

Kanał Dębicki jest poszerzany do 200 m (obecnie 120 m) oraz pogłębiany do 12,5 m.

A to wszystko w ramach projektu „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”. Jego celem jest podwojenie ilości obsługiwanych ładunków, bo po zakończeniu inwestycji port będzie mógł przyjąć statki z ładunkiem nawet do 50 tys. ton w ładowniach, a to podniesie konkurencyjność całego portu w regionie.

Co się dzieje teraz na Kanale Dębickim

  • Jeszcze w czerwcu ma się zakończyć modernizacja I etapu Nabrzeża Czeskiego, gdzie wbito już w grunt wszystkie zaplanowane metalowe pale wzmacniające nabrzeże.
  • Toczą się prace z drugiej strony kanału, gdzie rozpoczęły się roboty związane z budową nowego Nabrzeża Norweskiego. Wbito już całą ściankę szczelną na nabrzeżu o długości 300 metrów.

- Co prawda ta inwestycja nie jest jeszcze gotowa, ale jej kolejny etap w olbrzymiej części jest już dokonany - podkreślił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Przyznał też, że obserwując inwestycję jest pełen podziwu dla jej realizacji, choćby dlatego, że inwestor a także wykonawca w czasie prac napotkali szereg niespodzianek przy budowie.

- Pewnych elementów przy nabrzeżach po prostu nikt się nie spodziewał, nie było ich na planach.

Jacek Cichocki z Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście opowiadał, że aby dowiedzieć się czegokolwiek na temat niezidentyfikowanych elementów jakie napotkał wykonawca, inwestor szukał emerytowanych pracowników portu, aby dopytać o "dziwne", nieujęte w planach elementy. - Okazało się, że one powstały jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku - wyjaśnił.

Co stanie się z urobkiem z Kanału Dębickiego?

Przy inwestycji powstaje też wielkie pole refulacyjne na wyspie Ostrów Mieleński w Szczecinie. To tam trafi większość urobku z pogłębienia Kanału Dębickiego do 12,5 metra.

Na tym polu zostanie odłożone ok. 1 mln metrów sześciennych urobku. W sumie do zagospodarowania będzie ok. 1,5 mln m3 urobku.

- Prace pogłębiarskie już się rozpoczęły - mówił Jacek Cichocki, wiceprezes Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście.

Opowiada też, że aby transportować urobek na Ostrów Mieleński specjalnie wybudowano most pontonowy.

- To stary most wojskowy - wyjaśnił Jonatan Ściepaniuk z ZMPSŚ i dodał, że jak policzyli specjaliści ilość urobku wydobywana z dna Kanału Dębickiego wypełniłaby cztery razy nowobudowany Stadion Pogoni w Szczecinie lub półtora razy Stadion Narodowy.

Ile będzie kosztowała poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego?

Inwestycja jest współfinansowany ze środków z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu to prawie 453 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi blisko 226 mln zł. Inwestorem projektu jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, wykonawcą sopocka firma NDI, a nadzór nad projektem pełni SWECO.

Będzie teren przy nabrzeżach do zagospodarowania

W wyniku inwestycji powstanie też nowy teren inwestycyjny. Będzie miał blisko 44,6 ha powierzchni. To będzie powierzchnia składowa podzielona na cztery place położone na zapleczu nowobudowanych Nabrzeży Norweskiego i Duńskiego oraz istniejącego Nabrzeża Fińskiego. Planuje się, że będą one dostępne dla inwestorów od 2023.

- Szukamy nowych inwestorów na ten teren - mówi Monika Woźniak -Lewandowska z ZMPSŚ i namawia do kontaktu.

Cała inwestycja ma być zakończona do kwietnia 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński