Od stycznia do listopada bieżącego roku w Klinice Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii SPSK 1 PUM w Policach odbyło się 1156 porodów. Porodów bliźniaczych 18 oraz 1 poród z ciąży trojaczej.
- Odsetek wykonanych cięć cesarskich od kilkunastu lat w Klinice utrzymuje się na niezmienionym poziomie i waha się w przedziale od 50 do 53 proc. - mówi Joanna Woźnicka, rzeczniczka placówki. - Tak duży odsetek wynika z faktu, że klinika działa jako ośrodek na III poziomie referencyjności w trójstopniowym systemie opieki perinatalnej. Taki odsetek cięć cesarskich jest porównywalny z odsetkiem cięć cesarskich w innych ośrodkach III poziomu referencyjności w Polsce. Tokofobia - paniczny lęk przed bólem porodowym, jest stosunkowo rzadko stawianym wskazaniem do zakończenia porodu drogą cięcia cesarskiego i nie przekracza 3 proc. wszystkich wskazań do tej drogi porodu.
ZOBACZ TEŻ:
W takich warunkach rodzą szczecinianki. Część II - Police [ZDJĘCIA]
Okazuje się, że średni wiek rodzących po raz pierwszy kobiet przesuwa się na późniejszy okres życia i wynosi powyżej 31 lat.
- W Klinice Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii najstarsza kobieta urodziła kolejne swoje dziecko w 56. roku życia. Ciąża u tej pacjentki była wynikiem zapłodnienia pozaustrojowego - dodaje Woźnicka. - Do listopada 2019 roku w okresie okołoporodowym, czyli do 7. doby życia zmarło lub urodziło się martwych łącznie 8 noworodków.
WIDEO: Kulisy zdrowia: Przegląd szczecińskich porodówek [wideo]
Najpopularniejsze imię w Szczecinie? Już nie Hania [WIDEO, ZDJĘCIA]
ZOBACZ TAKŻE:
Tutaj kobiety rodzą dzieci. Tak wyglądają porodówki w naszyc...