Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porodówka w Kamieniu Pomorskim przestaje działać! Sprawdź, od kiedy

Anna Folkman
Anna Folkman
19.04.2017. zielona gora szpital wojewodzki  porodowka poloznictwo nz matka kamila modrzejewska z gubina 693372729 mkamcia7@interia.pl  corka emilka fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press
19.04.2017. zielona gora szpital wojewodzki porodowka poloznictwo nz matka kamila modrzejewska z gubina 693372729 [email protected] corka emilka fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Szpital św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim, zwrócił się do wojewody o wyrażenie zgody na zawieszenie od 1 lipca działalności oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologii na trzy miesiące. Powód brak obsady lekarskiej wymaganej przepisami Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Do utrzymania pracy oddziału potrzeba minimum dwóch lekarzy specjalistów do pracy w godzinach dopołudniowych oraz lekarzy dyżurujących w dni powszednie i wolne od pracy. Z końcem czerwca z oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu odchodzi dwóch lekarzy specjalistów. Jeden z lekarzy złożył wypowiedzenie, a drugi odchodzi w związku z uzyskaniem prawa do świadczeń emerytalnych - mówi Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy szpitala. - Pomimo długotrwałych i intensywnych starań, nie udało się przedłużyć współpracy z dotychczasowym zespołem, ani znaleźć nowych lekarzy chętnych do pracy w Kamieniu Pomorskim. Jeden lekarz, który pozostał na oddziale nie jest w stanie wykonywać w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi przepisami zadań związanych z diagnozowaniem, terapią oraz przyjmowaniem porodów, a także zabezpieczeniem dyżuru lekarskiego.

Zawieszenie pracy oddziału ginekologiczno-położniczego jest bezpośrednim powodem konieczności czasowego zaprzestania wykonywania działalności leczniczej także na neonatologii. W tej chwili na położnictwie w szpitalu przebywają cztery mamy wraz z dziećmi, które w tym tygodniu będą mogły zwrócić już do domów. Kolejne pacjentki będą kierowane do innych szpitali w województwie – w Gryficach, Goleniowie, Nowogardzie lub Świnoujściu.

Dyrekcja szpitala poprosiła Wojewodę o zawieszenie pracy oddziału na trzy miesiące. Mimo bardzo trudnej sytuacji na rynku i krytycznego braku lekarzy, który dotyka większości szpitali w Polsce, dyrekcja szpitala cały czas ma nadzieję, że uda się znaleźć lekarzy i przywrócić działanie oddziału.

- Położne, pielęgniarki oraz lekarz pracujący dotychczas na oddziale pozostaną w szpitalu, gdzie cały czas funkcjonuje poradnia ginekologiczno-położnicza. Aby zwiększyć zabezpieczenie medyczne pacjentek z powiatu, szpital zdecydował o wydłużeniu czasu pracy poradni oraz zwiększeniu zakresu usług medycznych w niej oferowanych o drobne zabiegi ginekologiczne jak np. usuwanie nadżerki szyjki macicy czy biopsja piersi - kończy Anna Szewczuk-Łebska.

Zobacz również wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński