Dzień Matki to doskonały moment, by przekazać dobre informacje. W szpitalu "Zdroje" kobiety w ciąży otrzymują do wyboru nową formę porodu: w basenie porodowym. Jak się okazuje, to forma coraz częściej wybierana przez rodzące na całym świecie.
- Relaksacja, działanie przeciwbólowe, rozluźnienie tkanek krocza, łatwiejsza adaptacja maluszka do życia. To są korzyści wynikające z korzystania z tego urządzenia - tłumaczy dr Andrzej Niedzielski.
Z możliwości porodu do wody lub w wodzie może skorzystać kobieta w ciąży fizjologicznej, niepowikłanej, u której nie wykryto żadnej infekcji.
- Poród do wody jest przede wszystkim krótszy, ma bardziej dynamiczny przebieg i jest mniej bolesny dzięki temu, że woda redukuje napięcie mięśniowe, a kobieta może łatwiej przyjąć pozycje, w których jest jej wygodniej - wyjaśnia Kamilla Marcinkowska, położna Bloku Porodowego szpitala "Zdroje". - Ponadto woda obniża wydzielanie hormonów stresu: adrenaliny, kortyzolu, a podwyższa wydzielanie endorfin.
Basen porodowy wypełniony jest ciepłą wodą, która "otulając" rodzącą ułatwia jej koncentrację. Basenowa przestrzeń tworzy bezpieczną enklawę, w której relaks fizyczny daje w efekcie równie ważny relaks emocjonalny.
Poród do wody ma także dobroczynny wpływ na noworodka.
- Dziecko rodzi się do środowiska, które zna, bo przez dziewięć miesięcy przebywa w worku owodniowym w wodach płodowych - tłumaczy Kamilla Marcinkowska. - Tu światło, dźwięk i wszelkie bodźce z zewnątrz dochodzą dużo łagodniej, co wpływa na komfort malucha i jest mniej stresogenne.
Zakup basenu porodowego sfinansowany został przez Fundację Twoja Położna.
Ale to nie jedyne udogodnienia, na jakie mogą liczyć kobiety rodzące w "Zdrojach". Dzięki zaangażowaniu położnych z bloku porodowego oraz dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego pacjentki mogą również korzystać z dobrodziejstw aromaterapii, muzykoterapii, lamp solnych i afirmacji. Zapach, dźwięk i światło doskonale oddziałują na zmysły. Odpowiednio i indywidualnie dobrane stają się harmonijnym dopełnieniem aktu porodu wzmacniając dobre samopoczucie i mobilizując do działania lub, wręcz przeciwnie, redukując stres i wyciszając - gdy tego rodząca potrzebuje.
Dzięki dotacji urzędu marszałkowskiego na kontynuację programu "Od brzuszka do maluszka", szpital "Zdroje" kupił też nowe dyfuzory wraz z zestawami 44 naturalnych olejków eterycznych do aromaterapii. Dotychczas dostępną gamę zapachową dopełniły nowe, egzotyczne aromaty - m.in. trawy cytrynowej, limonki, grejpfruta czy kadzidła. Porodówka wzbogaciła się też o zestawy piłeczek antystresowych do masażu, maty do akupresury oraz płyty z muzyką relaksacyjną. W najbliższych dniach na blok porodowy trafią również specjalne rogale i wałki ułatwiające młodym mamom pierwsze karmienie piersią.
Dotacja umożliwi też dalsze prowadzenie bezpłatnych zajęć w ramach Szkoły Rodzenia, podczas których przyszli rodzice mogą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu opieki perinatalnej, laktacyjnej oraz psychosomatyki okresu ciąży i po porodzie. Do szkoły zapisywać się mogą kobiety już od 21 tygodnia ciąży. Każdy kurs obejmuje osiem dwugodzinnych spotkań.
W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?