Poradnik maturzysty. Jak radzić sobie ze stresem przed...

  Poradnik maturzysty. Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem? Maturzysto, nie sięgaj po używki! [wideo]

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Niestety nie każdy młody człowiek jest w stanie poradzić sobie z trudnościami związanymi z maturą. Chęć zdobycia jak najwyższego wyniku, lęk przed tym, że nie spełni się oczekiwań rodziców czy też niepowodzenia w szkole mogą sprawić, że młodzież sięgnie po zakazane używki.
  Najbardziej niebezpieczne są substancje psychoaktywne - narkotyki czy dopalacze. - Dopalacze to nic innego, jak nowe narkotyki, których użycie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia. Powodują podwyższenie ciśnienia, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia pracy serca, a nawet udar mózgu czy zawał serca - wylicza Jolanta Łazuga-Koczurowska, specjalista terapii uzależnień i dyrektor ośrodka Monar w Gdańsku.

  Kto jest najbardziej podatny na nielegalne substancje?

  - Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Aby stwierdzić, czy ktoś jest bardziej podatny od innych, musielibyśmy wiedzieć, czy w jego życiu występowały czynniki ryzyka. To są m.in. domy, w których się pije lub bierze narkotyki, rodziny, w których jest dużo napięcia czy nerwów, a brakuje za to więzi. Czynnikiem ryzyka może być też szkoła - np. relacje rówieśnicze czy poczucie niespełnienia aspiracji rodziców - dodaje Łazuga- Koczurowska.

  Podkreślić należy również, że maturzyści powinni zrezygnować z alkoholu. O tym, że można się od niego uzależnić, wiadomo powszechnie. Ale trzeba wiedzieć, że alkohol, nawet w niewielkich dawkach, obniża naszą zdolność koncentracji, spowalnia naukę, zaburza sen.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Studniówki 2018

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  Najczęściej czytane