Poprawne ustawienie lusterek eliminuje martwy punkt

  Poprawne ustawienie lusterek eliminuje martwy punkt

  Źródło: Szkoła Jazdy Renault, Technika Jazdy Info

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Poprawne ustawienie lusterek likwiduje problem martwego punktu oraz sprawia, że światła jadących za nami samochodów nie rażą nas w oczy.

  Poprawne ustawienie lusterek likwiduje problem martwego punktu oraz sprawia, że światła jadących za nami samochodów nie rażą nas w oczy. ©Fot. sxc.hu

  Wielu kierowców ustawia lusterka w taki sposób, że widoczne w nich obrazy w znacznym stopniu się nakładają. To sprawia, że martwe pola lusterek są dość duże. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w każdym współczesnym samochodzie martwy punkt można wyeliminować.
  Poprawne ustawienie lusterek likwiduje problem martwego punktu oraz sprawia, że światła jadących za nami samochodów nie rażą nas w oczy.

  Poprawne ustawienie lusterek likwiduje problem martwego punktu oraz sprawia, że światła jadących za nami samochodów nie rażą nas w oczy. ©Fot. sxc.hu

  Ustawienie lusterek dopasowujemy do swoich potrzeb tuż po wyregulowaniu ustawienia fotela. Najprościej jest ustawić lusterko wsteczne - kierowca musi w nim widzieć tylko tylną szybę auta. Lusterko można przestawić do jazdy nocnej, aby ograniczyć ryzyko oślepienia, jednak podczas jazdy w dzień trzeba przywrócić poprzednie ustawienie.

  - Ustawiając lusterka boczne należy pamiętać o prostej zasadzie: jeśli widzisz w którymś bok swojego samochodu, to znaczy, że jest ono skierowane za bardzo do środka - zwracają uwagę instruktorzy Szkoły Jazdy Renault.
  Aby prawidłowo ustawić lusterka boczne, kierowca może oprzeć głowę o boczną szybę i wyregulować lusterko tak, aby dopiero w takiej pozycji był w nim widoczny bok samochodu. Podczas ustawiania prawego lusterka, wystarczy wychylić się w prawo, aby głowa znalazła się na osi samochodu i wyregulować je tak, aby pojawił się w nim drugi bok auta.

  Według portalu Technikajazdy.info.pl W każdym samochodzie wyprodukowanym czasie ostatnich dwudziestu lat i wyposażonym w oba lusterka boczne da się ustawić lusterka w taki sposób, żeby zupełnie wyeliminować martwy punkt. Jak podaje portal można to zrobić w 3 krokach:

  - Lusterko wsteczne należy ustawić tak, aby pokazywało nam drogę dokładnie za pojazdem.

  - Ustawiając lewe lusterko należy przesunąć głowę w lewą stronę tak, żeby niemalże dotykać bocznej szyby. Lusterko boczne należy ustawić tak, aby widzieć w nim zaledwie kawałek boku swojego samochodu.

  - Żeby ustawić prawe lusterko należy przesunąć głowę w kierunku środka pojazdu i skierować je tak, aby widzieć w nim zaledwie kawałek boku swojego samochodu. Kierowca nie powinien móc dostrzec boku swojego auta gdy siedzi wyprostowany na przeciwko kierownicy.


  Martwe punkty można sprawdzić w następujący sposób: Jadąc dwupasmową drogą zwróć uwagę na jakiś pojazd zbliżający się od tyłu - podpowiada Technika Jazdy Info. Nie przemieszczając głowy spójrz we wsteczne lusterku i obserwuj jak auto za tobą zbliża się do ciebie w celu wykonania manewru wyprzedzania. Zanim auto to zniknie ze wstecznego lusterka skieruj wzrok na lewe lusterko boczne. Obserwuj jak auto to cię wyprzedza. Następnie, zaraz zanim nasz obserwowany obiekt zniknie z lewego lusterka, powinieneś go dostrzec kątem oka przez lewą szybę bez konieczności odwracania się. Następnie wykonaj analogiczną procedurę dla prawego lusterka. Upatrz sobie jakiś obiekt na prawym pasie i wykonaj manewr wyprzedzania. Obserwuj jak auto pojawia się w polu widzenia pobocznego, następnie w prawym lusterku bocznym i w końcu we wstecznym. Jeżeli dostrzeżesz martwy punkt chociaż przez ułamek sekundy dokonaj ostatecznej korekty ustawienia lusterek.

  Takie ustawienie lusterek ma dwie zalety. Pierwsza to wyeliminowanie martwych punktów. Druga, dzięki temu, że lusterka boczne są ustawione “szeroko", światła aut jadących za nami nie rażą nas w oczy. Początkowo, nie widząc boków swojego samochodu, możemy odczuwać lekki dyskomfort, ale jest to tylko kwestia przyzwyczajenia.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GS24 poleca:

  Wideo