Popłoch w samorządach. Nie chcą oddawać lokali uchodźcom. Boją się m.in. chorób zakaźnych

Magdalena Nałęcz AIP
Coraz więcej samorządów deklaruje publicznie: nie przyjmiemy na swoim terenie uchodźców. A takie jak Biała Podlaska lub Krasnystaw, które wcześniej wstępnie się na to zgodziły, pośpiesznie się wycofują. Jako powód potrafią podać brak miejsc lokalowych lub zagrożenie chorobami, które w Polsce już właściwie nie istnieją. Rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców prostuje: nikt nie wysiedli mieszkających w swoich domach ludzi i nie wpuści do Polski zakażonych osób.

- Jest wrzesień, robi się chłodno, za chwilę może się okazać, że przyjedzie do nas więcej osób z Ukrainy. A może ktoś, kto właśnie jest na granicy węgierskiej, wpadnie na pomysł, żeby przyjechać do Polski - mówi w rozmowie z dziennikarką Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu do spraw Cudzoziemców. Z tego względu wojewodowie na polecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wysłali do swoich samorządów prośbę o zaktualizowanie bazy noclegowej oraz lokalowej w ramach uaktualniania planu kryzysowego, który stworzono rok wcześniej na wypadek nagłego napływu osób z Ukrainy.

To polecenie wywołało popłoch wśród samorządów. Część z nich jednoznacznie zadeklarowała, że nie ma przestrzeni, aby pomieścić uchodźców. "Mam nadzieję, że nie jest Pana intencją wysiedlenie z tego budynku kraśnickich rodzin z dziećmi w celu zakwaterowania tam islamskich uchodźców. Nigdy bym na to nie pozwolił!" odpowiedział wojewodzie lubelskiemu w specjalnym oświadczeniu burmistrz Kraśnika Mirosław Włodarczyk. Jego obawy odnosiły się do możliwości zajęcia przez cudzoziemców oddanych niedawno do użytku blisko 60 mieszkań socjalnych. Burmistrz podkreślił, że na lokale mieszkalne i socjalne oczekuje jeszcze 35 rodzin i złożono już 30 kolejnych wniosków w tej sprawie.

Wątpliwości włodarza miasta nie podziela jednak Urząd do spraw Uchodźców. - W ogóle nie było o tym mowy , to kuriozum - ucina Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu do spraw Cudzoziemców i tłumaczy, że jeżeli powstanie potrzeba otwierania nowych miejsc dla uchodźców, np. w przypadku napływu cudzoziemców z Syrii, urząd będzie tworzył nowe ośrodki w drodze przetargu lub postara się zaadaptować już istniejące, ale na drodze komercyjnej, a nie przejęć cudzej własności. - Argument finansowy samorządów o tym, że nie stać ich na przyjmowanie cudzoziemców, jest nietrafiony. Pojawienie się nowego ośrodka w jakiejkolwiek miejscowości nie wiąże się dla niej z kosztem, bo opłaca to nasz urząd – mówi Piechota.

Tymczasem Krasnystaw oraz Biała Podlaska, które wcześniej zadeklarowały swoją pomoc uchodźcom, wycofują się z tej decyzji rakiem. Władze drugiej z wymienionych miejscowości zorganizowały nawet konferencję prasową, na której urzędnicy oraz eksperci podzielili się stanem przygotowań do ewentualnego przyjazdu cudzoziemców i związanymi z tym obawami. - Przeanalizowałam sytuację epidemiologiczną w Syrii w ostatnich latach. Do początku konfliktu ta sytuacja była stabilna. Od czterech lat w kraju trwa wojna. Głównym problemem są choroby przenoszone drogą pokarmową, a więc bardzo podobne do naszych: salmonellozy, czy nieznane u nas od wielu lat dur brzuszny i dur rzekomy. Do tego czerwonka, czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. To jest powodem naszego niepokoju – stwierdziła Zofia Badach, dyrektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Niepokoju, jak twierdzi rzecznik Piechota – niepotrzebnego. - Osoby, które mają do nas przylecieć, muszą mieć wyrażoną zgodę lekarza na podróż. Taki człowiek nie może budzić wątpliwości co do stanu zdrowia – twierdzi Piechota i dodaje, że jeśli któraś z osób chcących dostać się do Polski będzie cierpiała na chorobę zakaźną, np. gruźlicę, nie zostanie na pokład samolotu wpuszczona. Dodatkowo cudzoziemcy przybywający do Polski są badani w filtrach epidemiologicznych, czyli przychodni, w których przechodzą kompleksowe badania lekarskie.

Gdy Polska przyjmuje uchodźców, urząd zapewnia cudzoziemcom”wszystko, co jest im potrzebne”, tak twierdzi Piechota. I dodaje, że nerwowa reakcja samorządów wynika z braku informacji i złego zrozumienia intencji wojewodów.

Zobacz także! UNHCR w Polsce: Uchodźcy nie żyją w gettach, w których szerzy się patologia

AIP

Wideo

Materiał oryginalny: Popłoch w samorządach. Nie chcą oddawać lokali uchodźcom. Boją się m.in. chorób zakaźnych - Polska Times

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oczy otwarte

"Gdy Polska przyjmuje uchodźców, urząd zapewnia cudzoziemcom”wszystko, co jest im potrzebne”, tak twierdzi Piechota."
 

Powstaje pytanie czy "Polska" również zapewnia mieszkania i wszystko co potrzebne swoim obywatelom ?

Jak  ma się czuć młody Polak i Polka  po skończeniu szkoły  mając około 600 zł kuroniówki jak widzi że taki "uchodźca " dostaje swój dach nad głową i kilkakrotnie więcej od Polaka ?

Tylko patrzeć jak naszym obywatelom traktowanym gorzej od "uchodźców" nerwy puszczą 

N
Niunia30

Samorządowcy w przeciwieństwie do władz państwowych najwyższego szczebla, żyją  i mieszkają na terenie swojej jurysdykcji.Znają też opinie i nastroje swego społeczeństwa. Obawiają się realnie chorób, i zachowań obcych.Ale doskonale wiedzą,że w sytuacji,gdzie polskie rodziny czekają latami na mieszkania,dać teraz te mieszkania obcym, to wywoła nawet nie krytykę,ale realnie i czynnie wrażane niezadowolenie społeczeństwa,jeśli nie konkretne conajmniej zamieszki. Polska to nie Niemcy ani Szwecja.

a
antoni p.

Gdy Polska przyjmuje uchodźców, urząd zapewnia cudzoziemcom”wszystko, co jest im potrzebne”

K...a a czy kiedyś mi ten kraj zapewni coś innego od płacenia podatków i zusu ?

 

 

b
byrcyn

umieścić w hotelu sejmowym ;)

D
Dureń

Władza i media tak długo bedą nam wciskać "biednych" imigrantów aż my ich pokochamy.
Gdzie bedą mieszkać ci imigranci nie z nimi w pięknych pałacach i na strzeżonych osiedlach tylko obok nas na osiedlach-sypialniach ...
jako puente przytoczę cytat z czasów komuny
"przyjaciół nikt nie bedzie mi wybierał wrogów poszukam sobie sam dlaczego ku_amać bez przerwy poucza ktoś w co wierzyć mam ... "
"

d
dureń

Władza i media tak długo bedą nam wciskach tych "biednych" imigrantów że w koncu i my ich pokochamy.
i cytat z czasów komuny :
"Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał wrogów poszukam sobie sam dlaczego k__mać bez przerwy poucza ktoś w co wierzyć mam ... "

g
gość

Tyle co wiem, od znajomych i z internetu, Ukraina się nie uporała z problemem gruźlicy.

a
ankaaa7777

wiec mogą być spokojni

t
taka prawda

1. Upadek mentalny liderów w UE. Panaceum na wszystko to limity, kwoty, przydziały, dotacje, ulgi rabaty, dopłaty. Do tego mechanizmu dotyczącego produkcji rolnej i bydła włączono tez ludzi w postaci migrantów.
2. Merkel popełniła coś gorszego niż zbrodnię, czyli błąd polityczny otwierając niekontrolowany proces wędrówki ludów przez Europę i powodując chaos. Po tygodniu wycofuje się rakiem po buncie landów, ale konsekwencje są nie do przewidzenia.
3. Pytanie zasadnicze. Dlaczego płacą 5000 Euro/osobę za miejsce w łajbie skoro nasza kultura jest zdegenerowana, obyczajowość grzeszna, religia obraża Allacha, a prawa człowieka Koran. Nie bądźmy naiwni - tylko pieniądze.
3. Oderwanie od rzeczywistości elit brukselsko-berlińsko-paryskich. Myślą że cały świat wygląda jak Bawaria z dochodem 40 tys. Euro na głowę i zasiłkiem 1300 Euro+ dodatki.
4. Złamanie ustaleń z Dublina przez Niemcy. Azyl przydziela pierwszy bezpieczny kraj, uchodźca nie ma prawa decydować w jakim kraju zamieszka. Polityka migracyjna jest sprawą każdego kraju, a nie UE.
5. Hipokryzja UE sięga Himalajów. Eksperci stawiają sprawę jasno - takiej masie ludzkiej nie można pomóc skutecznie na dłuższą metę, poza wodą i zupą. Najtańsza i najefektywniejsza pomoc, to ta najbliżej ich miesjca zamieszkania. Merkel stworzyła iluzję milionom Afrykańczyków, którzy już są w drodze do UE, niektórzy zapłacą za to życiem.
6. W żadnym kraju służby bezpieczeństwa nie są przygotowane do kontroli i weryfikacji takiej ilości ludzi. Teraz terroryści zyskali zaplecze, w którym mogą się ukrywać i łowić frustratów.
7. Dla Polaków niemiecki rynek pracy był zablokowany przez ponad 10 lat. A teraz 800 tysięcy utrzymanków, bez znajomości jakiegokolwiek języka czy porządnego fachu, pomnożone przez 670 euro/osoba/miesiąc to nie problem. A za chwilę czeka nas łączenie rodzin. Samobójstwo.

K
Krzyżowiec

Won muzułmanie z Polski !!!!!!!!

g
genealog

Każdy leming dostanie od UE i od pani Kopacz w prezencie, za darmo, ciapatego, ciapatkę i gromadkę ciapaciątek, w porywach do kilkunastu. Wszak w referendum
opowiedzieli się za przynależnością do eurokołchozu. Ja nie dostanę tych ciapatych, w referendum opowiedziałem się przeciw przynależności do eurokołchozu,
tego typu integrację uważam za absurdalną. Jest wielce prawdopodobne, że powstaną krzyżówki: leming-ciapatka, lub ciapaty-lemingowa.Owocami owych krzyżówek
będą właśnie lemingi ciapate, obojga płci. Najwybitniejszym antropologom i genetykom nie śniły się takie kombinacje, ale w przyrodzie wszystko jest możliwe.

R
Robert Giedron

W Oswiecimiu jest duzo miejsca! Tam mozna by bylo ich zakwaterowac, dac im gumowe lalki do gwalcenia i niech tam siedza i tak warunki lepsze niz te co sobie tworza przez setki lat swoich lepianek w afryce

r
robert

nazywanie ludzi,którzy przebywają masę spokojnych krajów w celu dotarcia do najbogatszych, uchodźcami to jawna manipulacja, wszyscy oni są migrantami ekonomicznymi, nie mają zamiaru pracowac ani się asymilować,chcą tylko wygodnego życia na koszt podatnika, jak urosną jeszcze bardziej w siłe to zaczną wojne o państwo islamskie, na zachodzie widać co sie zaczyna dziać, a jest ich z dnia na dzień coraz więcej!

K
Karoline

Akurat najbiedniejszy region z największym bezrobociem. Gdyby nie to,że większość młodych uciekła byłaby to cyfra z trzeciej dziesiątki.A rejon światowców i kadr proeuropejskich z opuszczonymi przez wojska bazami?

C
Czytelnik

1. Prawdziwi uchodźcy zadowalają się wszystkim, co ktokolwiek im zaoferuje, byle było bezpieczniej, dach nad głową i coś do jedzenia. A ci wszyscy mają swoje oczekiwania i żądania. To nie są spokojni i pracowici Wietnamczycy.
2. Jak Polacy kiedykolwiek byli przez inne kraje przyjmowani, to zadowalali się wszystkim i dostosowywali do wszystkich zasad i przepisów.
3. Niech nikt z nich nie planuje jakiegokolwiek osiedlania się. To może być najwyżej pomoc czasowa, wyłącznie dla rodzin z dziećmi, osób starszych i ewentualnie kobiet. Z wyraźną deklaracją powrotu do swojego kraju.
4. To powinny być ośrodki zorganizowane, a nie jakieś rozjeżdżanie się po naszym kraju.
5. Za przetrzymanie (wyłącznie czasowe) kraje pochodzenia powinny zwrócić koszty po unormowaniu się sytuacji. To nie są biedne kraje - przecież mają np. ropę, ale coś im się porobiło, więc niech się doprowadzą do porządku. Ci młodzi faceci powinni właśnie zaprowadzać tam porządek.
6. Jakby była mowa o czasowym zaopiekowaniu się uchodźcami i to jak najbliżej ich granicy, to też byłoby inne nastawienie społeczeństw.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3