Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 3 tysiące ton azbestu mniej na Pomorzu Zachodnim. Wsparcie można uzyskać z Funduszu Ochrony Środowiska

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
88 ton płyt azbestowo – cementowych udało się w 2022 roku usunąć z obiektów na terenie gminy Darłowo.
88 ton płyt azbestowo – cementowych udało się w 2022 roku usunąć z obiektów na terenie gminy Darłowo. UG Darłowo
W 2021 roku przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie usunięto ponad 3 tys. ton azbestu na terenie Pomorza Zachodniego. W tym roku wpływają kolejne wnioski o dofinansowanie na usunięcie eternitu z różnych obiektów. Z dotacji skorzystali już m.in. mieszkańcy gminy Darłowo.

Jak podaje Emil Gawęda z Urzędu Gminy Darłowo, w 2022 roku udało się usunąć i unieszkodliwić na składowisku odpadów 88 ton płyt azbestowo – cementowych stosowanych do pokryć dachowych z 41 gospodarstw na terenie gminy Darłowo.

- Część odpadów usuwana była przez firmę bezpośrednio z dachów – 5 gospodarstw, a część wcześniej zdemontowana – 36 gospodarstw. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie ponad 63 tys. złotych, oraz dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecnie i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie ponad 15 tys. złotych - przekazał Emil Gawęda.

Zainteresowanie, jak podkreślają urzędnicy, jest dość duże. Cały czas są obiekty, które wymagają usunięcia wyrobów azbestowych. Niestety, jest określona pula wniosków, które gminy mogą przyjąć. Dotacje na usuwanie azbestu udziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W 2022 roku na ten cel przeznaczono kwotę ponad 2,5 mln złotych. O wsparcie mogą zabiegać zarówno jednostki samorządu terytorialnego (gminy i powiaty), do których zgłoszą się np. mieszkańcy, oraz przedsiębiorcy (w tym rolnicy prowadzący działalność gospodarczą). Maksymalny poziom dofinansowania dla jednego wnioskodawcy wynosi 80 tys. złotych.

- Przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w 2021 roku zostało usuniętych 3172,2 ton azbestu, a o wsparcie ubiegało się 69 gmin. Z kolei w 2022 roku do Funduszu wpłynęło 77 wniosków o dofinansowanie usuwania azbestu, w tym: 71 – z samorządów i 6 – od przedsiębiorców. Dane o ilości usuniętego azbestu w 2022 roku, w związku z jego trwaniem, nie zostały jeszcze podsumowane - przekazał naszej redakcji Konrad Czarnecki z WFOŚiGW w Szczecinie.

Osoby indywidualne mogą się starać o dofinansowanie z Funduszu tylko poprzez gminy lub powiaty. Więcej informacji na stronie Funduszu: https://wfos.szczecin.pl/

Program Oczyszczania Kraju z Azbestu

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologi, Polska jest pierwszym i jedynym krajem w Unii Europejskiej, która podjęła wyzwanie wycofania z użytkowania wyrobów zawierających azbest. Program Oczyszczania Kraju z Azbestu realizowany jest od 2009 roku. Celem jest m.in. usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest do 2032 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 3 tysiące ton azbestu mniej na Pomorzu Zachodnim. Wsparcie można uzyskać z Funduszu Ochrony Środowiska - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński